Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté letěli dřív a zavřeli trénink

27 2003
Rotterdam - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) O den dřív než obvykle vyrazila fotbalová reprezentace za kvalifikačním zápasem. Jen to dokládá, co v sobotu nastane: zřejmě nejdůležitější utkání roku 2003. Jen vyměnili mohutný betonový hotel v Praze za místo v centru Rotterdamu. Už ve se čtvrtek přestěhovali do města, kde v sobotu večer hrají další zápas kvalifikace o mistrovství Evropy 2004.

"Ještě nikdy jsme neletěli o dva dny dřív, ale nikomu to nevadí. Jen nám to připomíná, jakou důležitost ten zápas v Nizozemsku má," prohlásil Vladimír Šmicer.

Mezi Českem a Nizozemskem se zřejmě rozhodne, kdo postoupí z první místa na Euro.
 
Nikdo nebrblal, hráči stáli na letišti v půl desáté ráno nastoupeni v tmavých oblecích, bílých košilích a žlutých kravatách, vše přesně podle plánu. Vedle nich posedávali mladíci z reprezentace do 21 let, která svůj kvalifikační duel hraje už v pátek večer.

Jen někdo zíval. "V Liverpoolu vstáváme mnohem později než po sedmé," říkal útočník Milan Baroš. Jeho klubový spoluhráč Šmicer jen pokýval: "Jo, jo, budíčky v půl osmé nemusím."

Reprezentace létá k zápasů většinou dopoledne den před výkopem, tentokrát se trenér Karel Brückner rozhodl jinak: "Na všechno bude víc klidu."

To se mohl spolehnout. Stačilo by, aby někdo ohlásil na ruzyňském letišti uloženou bombu - jako třeba ve čtvrtek ráno na pražském Hlavním nádraží - a nastalo by nepříjemné zdržení. I tak se odlet fotbalistů o půl hodinky protáhl, neboť z Rotterdamu hlásili: Letiště kvůli mlze nepřijímá.

Domácí Nizozemsko má být největší konkurent Česka v boji o postup, proto ten neobvykle brzký přesun. Heslo před sobotní kvalifikací zní: Předejít všem problémům!

Zatímco ve středu večer rozesmátí hráči hlasitě fandili při semifinále hokejové extraligy mezi Spartou a Slavii, ve čtvrtek už takovou volnou náladou nehýřili. "Jak mám na sobě sako a kalhoty, je to signál, že už se všechno točí jen kolem zápasu, žádné rozptylování," říkal obránce Zdeněk Grygera.

Důležitost utkání se dala vycítit. Jak před polednem výprava dosedla na letiště v Rotterdamu, okamžitě se televizní štáby rozběhly ke schůdkům letadla, odkud hráči vystupovali.

Kamery detailně zabíraly především Kollera, Nedvěda a Galáska, záložníka Ajaxu a jediného reprezentanta z nizozemské ligy. "Už by to šílenství mohlo přestat," utrousil pak Galásek.

Na podvečerním tréninku měl klid. Trenér Brückner nechal vypůjčený stadion Excelsioru Rotterdamu zavřít před všemi pozorovateli. Nesměli tam diváci ani fanoušci, ačkoli kouč ještě v pondělí tvrdil, že trénink bude volně přístupný.

Nácvik herních variant, možná zásadních fint na Nizozemce, tak vidělo jen zapadající slunce.

Čeští fotbaloví reprezentanti Jankulovski, Koller a Ujfaluši (zleva) těsně před odletem do Nizozemska.

Fotbalový reprezentant Marek Jankulovski se po příletu do Rotterdamu podepisuje jednomu z nizozemských sběratelů autogramů.

Kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd v hale ruzyňského letiště těsně před odletem ke kvalifikačnímu zápasu do Nizozemska.

I Karel Poborský hýřil na letišti před cestou ke kvalifikaci do Nizozemska dobrou náladou

Po příletu do slunečného Rotterdamu vystupují z letadla Tomáš Ujfaluši, Marek Jankulovski, Tomáš Rosický a Karel Poborský.

Vladimír Šmicer (vpravo) s Milanem Barošem byli první, kteří po příletu do Rotterdamu vystoupili z letadla. Za nimi schází Pavel Nedvěd, Vratislav Lokvenc a další.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze