Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpomínka na Kollera, reprezentanti pokřtili žirafu jménem Dino

Petr Čech krmí v olomoucké zoo na Svatém Kopečku samici Žirafy Rothschildovy. | foto: Petr Janeček, MAFRA

21 2013
Alespoň pomyslně se do národního týmu vrátil Jan Koller. Fotbaloví reprezentanti totiž adoptovali a pokřtili v olomoucké zoo žirafí mládě jménem Dino, tedy přezdívkou, kterou nosí historicky nejlepší střelec národního mužstva. Snad tím na sebe přivolají pro páteční souboj s Dány jeho gólové kouzlo.

"Nedělejte prudké pohyby, žirafy by se mohly polekat, uklouznout a to by byl malér," snažila se kočírovat dychtivé reportéry zooložka Libuše Veselá.

Trvalo, než se ušlechtilí savci odvážili do výběhu, bez klouzání a pádu se to však stejně neobešlo. "Nejsou zvyklí na lidi v tmavém oblečení," vysvětlovala.

Ostýchaví byli i fotbalisté, jako první se blíž odvážil trenér Michal Bílek. Jedna z žiraf si hned chtěla reprezentačního kouče zblízka prohlédnout. "Trenére, záda!" přiletěl okamžitě pokyn.

Nejlépe si však rozuměly s Petrem Čechem. Nejvyšší člen člen týmu je ochotně nakrmil zelenými výhonky i připraveným dortem ze zeleniny, ovoce a ovesných vloček. "Ke zvířatům mám hodně vřelý vztah. Když jsem mohl krmit i žirafy, rád jsem se toho ujal," prozradil brankář Chelsea a dodal, že to pro něj nebyla první zkušenost. "Krmil jsem i slona na safari."

Jméno Dino pro ročního samečka žirafy Rotschildové ocenil. "Sedí to. Samozřejmě výška je jiná, ale dá se to metaforicky přenést. Jméno Dino se k žirafě opravdu hodí," usmíval se Čech.

Po odchodu dvoumetrového Kollera má reprezentace i další čahouny do útoku, společně s Liborem Kozákem je nejvyšší Tomáš Pekhart. "Ale žirafa mi nikdy neříkali," bavil se hráč Norimberku.

Fotogalerie

"Zvířata miluju, doma mám dva psy a v Praze často chodím do zoo, takže být u tak krásného zvířete je dobré zpestření," pochvaloval si Pekhart a plánoval si do zoo na Svatém Kopečku další návštěvu. "Ještě tu nějaké zápasy hrajeme, snad bude příležitost."

Křtem ročního samce však pro národní tým závazek neskončil, právě naopak, stali se jeho patronem. Mladý Dino to ocení, má prý za sebou těžké období.

"Jeho matka po porodu onemocněla a neměla dostatek mateřského mléka, takže strádal a bylo nutné ho přikrmovat, jenže nechtěl přijmout gumový dudlík. Sameček kladl odpor, ale pan ošetřovatel také, takže to byl vzájemný boj a vyšli jsme z něj vítězně. Sice mohl být trochu větší, ale dalece to dožene, protože žirafí samci rostou do osmi let," vysvětlila zooložka.

Na českých fotbalistech teď je, aby na hřišti proti Dánům ukázali stejnou odvahu jako malý Dino.Najdete na iDNES.czmobilní verze