Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté JAR možná zaplatí za chybu Španělů. Přijdou o body do žebříčku?

Zraněný španělský brankář Victor Valdés opouští hřiště, za chvíli ho nahradí Pepe Reina. Bylo to sedmé střídání Španělů v přípravném duelu v Jihoafrické republice. | foto: Reuters

22 2013
Fotbalisté Jihoafrické republiky získali v úterý hodnotný skalp, když v přípravném duelu v Johannesburgu porazili úřadující mistry světa a Evropy Španěly 1:0. Radost jim ale kalí fakt, že tento duel možná nakonec nebude figurovat v historických statistikách jako oficiální.

Může zato paradoxně počínání Španělů, kteří v průběhu duelu vystřídali o jednoho hráče víc než povolují předpisy Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) pro přípravné zápasy. Podle nich lze v přípravných zápasech A-týmů provést maximálně šest změn v sestavě.

Co říkají předpisy FIFA

• V přípravných zápasech národních "A" týmů může do hry zasáhnout maximálně šest náhradníků.
• Ve všech ostatních zápasech může být použit větší počet náhradníků za předpokladu, že se na tom oba týmy dohodly a že o tom byli rozhodčí informováni před zápasem. 

A španělský kouč Vincent del Bosque poslal v 81. minutě na hřiště sedmého náhradníka, byť si byl zřejmě vědom, že to není podle pravidel. Místo zraněného brankáře Victora Valdése se totiž už chystal nastoupit do brány obránce Alvaro Arbeloa, ale kouč šampionů nakonec tuto změnu zatrhl a na hřiště poslal náhradního brankáře Pepeho Reinu.

Jihoafrický trenér Gordon Igesund se pokusil protestovat u španělské lavičky, ta ho ale ignorovala. Stejně se zachovali i rozhodčí zápasu.

"Řídící orgán světového fotbalu je v procesu shromažďování oficiálních údajů z inkriminovaného utkání, s cílem analyzovat možné další kroky," uvedl v prohlášení pro web BBC sport , který o případu informoval, tiskový mluví FIFA.

Pokud by zápas skutečné dodatečně vyškrtli z kalendáře oficiálních mezistátních duelů, přišli by Jihoafričané o cenné body do žebříčku národních týmů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze