Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté Liberce a Jablonce už myslí na evropské poháry

JSME V POHÁRECH. Přemysl Kovář slaví výhru v Plzni, která Liberci zajistila postup do předkola Evropské ligy. | foto: MAFRA

30 2013
Fotbal v libereckém regionu prožívá jeden z nejúspěšnějších roků v historii. Alespoň měřeno výkony ligových týmů: Liberec i Jablonec si vybojovaly vytouženou účast v Evropské lize. Co to však obnáší sportovně a ekonomicky? A jaké mají oba týmy vyhlídky?

"Cílem každého týmu je samozřejmě postup do základní skupiny, v předkolech jste rádi, že skončíte s financemi na nule," říká generální sekretář jabloneckého klubu Tomáš Bárta.

Za každé předkolo dostává každý klub fixní prémii ve výši 100 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 2,6 milionu korun. Toto číslo alespoň platilo v minulé sezoně. Zjednodušeně se dá říct, že když kupříkladu Jablonec pojede do Albánie, částka od UEFA zhruba pokryje náklady na letadlo, ubytování a přípravu. Pokud by však měl cestovat až do Kazachstánu, dostane se do minusu. Naopak soupeř ze Slovenska by znamenal cestu autobusem a drobný zisk.

Na pěknou finanční injekci se mohou kluby těšit až v základní skupině. Každý postupující obdrží v přepočtu 34 milionů korun. Navíc za každý získaný bod následuje dalších 2,6 milionu do klubové kasy. Například Plzeň si loňským působením v Evropské lize vydělala přibližně 70 milionů.

Do nového ročníku Evropské ligy vstoupí v červenci celkem 194 týmů. Jako první z regionálních mužstev zasáhne do hry Liberec, který jako třetí tým z ligy postoupil do druhého předkola soutěže. Jablonec jako vítěz českého poháru naskočí až do toho třetího a má tedy teoreticky lehčí práci. Na cestě do základní skupiny Evropské ligy mu stačí vyřadit dva soupeře, což je ovšem také náročný úkol. Liberec musí přejít přes tři týmy.

Ve druhém předkole, tedy v tom "libereckém", se utká celkem 80 týmů, z toho 38 postupujících z prvního předkola. Liberec patří v tomto kole k nasazeným mužstvům, jeho soupeři tak mohou být například slovenská Senica, polské Glivice, bulharská Stara Zagora či slovinská Lublaň.

Pozornost libereckých fanoušků bude upřena k 24. červnu, kdy se uskuteční losování druhého předkola evropské soutěže. Jablonec může být v klidu až do 19. července, kdy bude rozlosováno třetí předkolo. V něm se utká 58 týmů: 40 vítězů z druhého předkola a 18 přímo postupujících včetně Jablonce.

Větší zkušenosti s evropskými poháry má historicky Slovan Liberec. Třikrát hrál kvalifikaci Ligy mistrů, kde svého času zle trápil i slavný AC Milán. Od roku 2000, kdy do pohárů vstoupil a zahrál si i s Liverpoolem, byli Liberečtí deset let nepřetržitě v Evropě, tedy pokud počítáme i někdejší "druholigový" Pohár Intertoto.

Největšího úspěchu dosáhl Slovan v sezoně 2001/02, kdy dokráčel až do čtvrtfinále Poháru UEFA, předchůdce Evropské ligy. Do skupiny evropské soutěže postoupil Liberec naposledy v roce 2006. V minulé sezoně vypadl z předkola Ligy mistrů a o účast v Evropské lize ho připravil ukrajinský Dněpropetrovsk.

Jablonec vstoupil do evropských pohárů už v roce 1997, celkem v nich byl pětkrát. Většího úspěchu však nedosáhl. Poslední účast je stará dva roky: tehdy Jablonečtí ve druhém předkole Evropské ligy vyřadili albánskou Vloru a poté ztroskotali na nizozemském Alkmaaru.

Šance obou týmů z kraje budou záviset i na tom, zda udrží pohromadě současný kádr, případně se posílí. "U nás je dlouhodobě zájem o obránce Keliče a nově je nebezpečí odchodu Kušníra nebo Rabušice, kteří měli skvělé jaro. To ovšem neznamená, že je prodáme. Nepředpokládám, že se tým bude zásadně měnit, ve hře je i zkvalitnění," říká liberecký sportovní ředitel Jan Nezmar - rozhovor čtěte zde.

V Jablonci se jezdí manažeři dívat na obránce Beneše či Jablonského, zájem by mohl být i o Kopice či Vaňka. "Ale žádná konkrétní nabídka na stole neleží. Myslím, že tým zůstane víceméně spolu, kádr máme dostatečně široký, navíc se nám z hostování vrátí Vošahlík," uvedl Tomáš Bárta z Jablonce.Najdete na iDNES.czmobilní verze