Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté dobývají Černou horu, včera i lanovkou

12 2006
Janské Lázně - Modré nebe bez mraků a nádherný výhled do kraje i na samotné Krkonoše včera ráno lákaly k obdivu. Stejně jako výborně upravené sjezdovky táhnoucí se dole pod lanovkou. Přesně tak vypadá zimní horská nádhera. Přesto někteří fotbalisté druholigového Hradce Králové s patřičným zadostiučiněním možná nejvíc sledovali lyžařskou cestu, která se pod nimi klikatila už od dolní stanice kabinové lanovky na Černou horu.

Z Janských Lázní na téměř 1300 metrů vysokou horu se včera ráno vydali již třetí den za sebou, ale poprvé ne po svých a s běžkami na nohou.

"Klobouk dolů, jak to po oba dny zvládali," netajil Radek Vejchoda, který o východočeskému klubu při týdenním soustředění v Janských Lázních pomáhá. Během deseti minut více než dvacítka hráčů ušetřila oproti jiným dnům více než dvouhodinový náročný výšlap.

"Vypadá to jako za odměnu," glosoval včerejší cestu nahoru trenér mužstva Karel Krejčík. Fotbalisté však o trénink na běžkách nepřišli.

Okruh na Černé hoře, který si pro ně Krejčík a jeho asistenti Mejtský a Jelínek přichystali, absolvovali několikrát.

S výjimkou tři individuálně trénujících hráčů se po Černé hoře na běžkách proháněli téměř všichni. Bez ohledu na to, jaké s nimi mají zkušenosti.

"Někteří toho ve svém životě moc nenalyžovali, Kowalczyk na nich stál poprvé," připomněl trenér.

Když kolem poledne sjížděli na oběd do hotelu Arnica v Janských Lázních, mohli si do svého tréninkového deníku zapsat dalších více než dvacet naběžkovaných kilometrů.

Pět z nich dokonce v závodním tempu - pro nejlepší byla v připravené soutěži vypsána i finanční prémie. "Nejrychlejší byl Štěpán," hlásil výsledky Krejčík.

Na rozdíl od minulých let se hradecký tým letos nevydal do Špindlerova Mlýna. "Nevyhovoval nám termín, který nám nabízeli," vysvětloval Krejčík.
Změnu na hotel Arnica v Janských Lázních, odkud to fotbalisté mají jen několik stovek metrů k dolní stanici lanovky na Černou horu, si však pochvalují.

"Máme tady vše, co k soustředění zaměřenému na fyzickou kondici potřebujeme. Hotel nabízí potřebné zázemí, nedaleko je bazén, sauna, máme vyjednanou tělocvičnu," vypočítává Krejčík výhody pobytu.

Pro hráče jsou to dny plné fyzické námahy. Od pondělí, kdy přijeli, každý den zatím vyrazili na běžky, vedle toho mají další tréninkové aktivity, včera odpoledne například intervalové výběhy do kopce.

"Přínosem určitě je, že hodně tréninků absolvují ve vyšší nadmořské výšce, což k rozvoji vytrvalosti přispívá," pochvaluje si trenér.

A fotbal? V úterý si hradecký tým zahrál na tamním zasněženém hřišti, ale více si ho hráči užijí až po návratu z Krkonoš. Hned příští týden sehrají tři přípravné zápasy s prvoligovými týmy. Ještě tři dny ale budou jejich tréninku dominovat lyže.

Poprvé vlezl na lyže a už na něj volají Malysz

"To jsem zvědav, kam dojdete," vyslechl si mimo jiné Marek Kowalczyk, polský fotbalista hradeckého klubu, od kolem stojících lyžařů ve chvílích, kdy si v pondělí připnul lyže a začal stoupat na Černou horu.

"Padal jsem opravdu hodně, každou chvíli jsem byl na zemi," přiznal hráč, pro kterého je právě probíhající soustředění východočeského mužstva velkou životní novinkou.

Netajil se ani tím, že když se dozvěděl tréninkový program pobytu v Janských Lázních, byl trochu zaskočen: "Vždyť já jsem stál na lyžích jen jednou jako malé dítě, jinak vůbec ne."

První den strávený na lyžích si Kowalczyk užil své. "Jen neustále vstávat ze země pro něj musela být dřina. Je obdivuhodné, co pak všechno absolvoval," komentoval jeho počínání průvodce hradeckých fotbalistů Radek Vejchoda.

Lyžařský nováček se po prvních nezdarech nevzdal. "Pak nás ti lyžaři potkali a nevěřili, kam jsme došli," ocenil Kowalczykovu snahu asistent hradeckého trenéra Miloš Mejtský.

"Dorazil jsem ale o více než hodinu později než ostatní. Už byla tma," přiznal s úsměvemna tváři šikovný fotbalista, který před nedávnem změnil své podzimní hostování v Hradci Králové na přestup.

V Polsku se k lyžování nikdy nedostal. "Na hory to přitom nemám tak daleko, do Krkonoš to je zWroclawi asi sto dvacet kilometrů," odhadl hráč. Krkonošské soustředění s fotbalovým Hradcem ho možná inspiruje.

"Moje přítelkyně lyžuje dobře, budu se učit," uvedl a dodal: "Člověk se celý život učí." Když včera se spoluhráči vyjížděl lanovkou na Černou horu, jeho lyžařské zkušenosti byly zase o den bohatší.

"K favoritům závodu ale asi stejně nepatřím," pronesl s nadhledem. Poté ve stopě sice nedával znát, že lyžování je pro něj něčím dříve téměř nepoznaným, přesto mu nově vymyšlenou přezdívku Malysz, inspirovanou známým polským skokanem, v Hradci těžko někdo odpáře.

Hradečtí fotbalisté na běžkách.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze