Fotbalisté do 16 let jsou ve finále ME

11 2000
P r a h a - Čeští fotbaloví reprezentanti do šestnácti let vedení trenérem Josefem Krejčou jsou po výhře 2:1 nad Nizozemskem ve finále mistrovství Evropy v Izraeli. O jejich dnešním semifinálovém vítězství rozhodl znovu v poslední minutě Tomáš Jun, který je se šesti brankami v čele tabulky kanonýrů, Trojan má o jeden úspěch méně. Finálový zápas se bude hrát v neděli od 17:30, přímým přenosem ho vysílá Eurosport.
Semifinálový zápas mohou fanoušci vidět ze záznamu na stejné stanici v sobotu od 11:00. Soupeřem českých fotbalistů ve finále bude tým Portugalska, který ve druhém semifinále porazil Řecko 2:1.

V obrovském vedru a teplotě blížící se 40 stupňům Celsia působil pozdější vítěz zprvu rozpačitě. Na týmu se až příliš projevila únava z náročného programu, navíc na odpočinek měli Češi o 36 hodin méně než soupeř. Ten se ujal iniciativy a vytvářel si i šance, jenže do vedení se dostal až po přísně nařízené penaltě v 23. minutě. Podobně sporně ale rozhodčí rozhodl o dvanáct minut později ve prospěch Čechů a Trojan vyrovnal.

Druhý poločas poznamenala únava hráčů i taktické pokyny trenérů, a tak se už příliš šancí neurodilo. Nakonec se ale radovali Češi, protože v poslední minutě si naběhl Jun na přesnou uličku z hloubi pole a jeho teč přinesla postup.

Na ME dosud neporažený tým tak po loňském čtvrtém místu nyní sahá po metě nejvyšší. Zlato naposledy získalo Československo v roce 1990, kdy v mužstvu hráli Patrik Berger a další nynější hvězdy národního týmu.

Postupem si mladí fotbalisté vybojovali mimo jiné také účast na prestižním Meridian cupu, v němž se na přelomu ledna a února v italském Bari střetnou čtyři evropské a čtyři africké celky. ČR bude reprezentovat Evropu společně s druhým finalistou, Itálií a Španělskem. Nepůjde však pouze o čest zemí, ale především kontinentů, protože výsledky se budou sčítat a vítězem bude vyhlášena jedna z konfederací.