Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asijská mise skrývá nástrahy. Nevymlouvat se, nakázali si fotbalisté

Arménie vs Česko. Loni letěli Češi do Jerevanu, což pro ně byla nejdelší cesta v minulé kvalifikaci. | foto: AP

9 2014
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Jako by cestovali přes půl planety. Třináct a půl hodiny v letadle, devět tisíc kilometrů. K tomu od moře, kde je příjemných dvacet stupňů, do mrazu. Nejen reprezentace Turecka a Kazachstánu budou soupeři českých fotbalistů v nadcházejících zápasech kvalifikace o postup na Euro 2016.

Ve středu odpoledne z Prahy do Istanbulu, v sobotu ráno Istanbulu do Astrany, z pondělí na úterý v noci z Astany do Prahy.

„Aspoň že nám Turecko a Kazachstán nalosovali hned po sobě, ušetříme pár hodin letu. Nečeká nás jeden dlouhý přesun, ale máme to rozdělené na kratší lety,“ poznamenal gólman Petr Čech.

Asijská mise začíná, bojovat o Evropu bude český tým na jiném kontinentu. V Istanbulu se hraje v asijské části města, Kazachstán je od Turecka ještě daleko na východ.

Cestovatelská čísla české fotbalové reprezentace

Praha - Istanbul
letová vzdálenost: 1 513 km
doba letu: 2,5 hodiny
časový posun: +1 hodina

Istanbul - Astana
letová vzdálenost: 3 415 km
doba letu: 5 hodin, 5 minut
časový posun: +4 hodiny od Prahy, +3 od Istanbulu

Astana - Praha
letová vzdálenost: 3 925 km
doba letu: 5 hodin, 45 minut
časový posun: -4 hodiny

Nejdelší kvalifikace
Praha - Reykjavík 2 637 km (září 2001)
Praha - Jerevan 2 585 km (2013)
Praha - Nicósie 2 260 km (2007)
Praha - Granada 2 032 km (2011)
Praha - Tórshavn 1 854 km (Faerské ostrovy, září 1998)

Nejdelší cesty vůbec
Praha - Jokohama 9 101 km (červen 2011, příprava)
Praha - Kóbe 8 950 km (Kirin Cup, květen 1998, příprava)
Praha - Hong Kong 8 796 km (příprava, březen 2000)
Praha - Soul 8 258 (květen 1998, příprava)
Praha - Newark 6 587 (květen 2010, příprava)
Praha - Al Ain 4 453 (listopad 2009 , příprava)
Praha - Rijád 3 963 km (prosinec 1997, Pohár FIFA)

„Kdy jsem byl v Plzni, tak se nám soupeři z Kazachstánu vyhýbali, báli jsme se toho. Teď nás to potkalo, což jsme ovlivnit nemohli. Jediné, co můžeme ovlivnit, je náš výkon,“ podotkl trenér Pavel Vrba.

„Využijeme veškeré možnosti, abychom se připravili na všechno. Letí s námi dva maséři, dva fyzioterapeuti. Snažíme se, aby hráči měli co nejlepší péči. Víc udělat nemůžeme.“

A taky kuchaře. „Trochu z preventivních důvodů. I když víme, že hotely, ve kterých budeme, patří k nejlepším. Stejně chceme svého kuchaře, aby jídla dochutil, aby se pohyboval u vaření, abych to pohlídal. Nechtěli jsme nic riskovat. Není to, že bychom nevěřili asijské kuchyni, ale prevence,“ podotkl Vrba.

V minulé kvalifikaci o postup na světový šampionát 2014 Češi cestovali do Arménie, což je rovněž daleká destinace. Letová vzdálenost dva a půl tisíce kilometrů je však pořád o dost kratší než ta do Astany, kde se představí v pondělí.

Do kazašského města „budoucnosti“ poletí přímo z Istanbulu, kde nastoupí v pátek. Ušetří tak necelou hodinu, o tolik je cesta z Turecku kratší než z Prahy.

„Cestování mě nebaví, vadí mi a nedělá mi dobře. Samozřejmě bez toho to nejde. Nejde jenom o cestu letadlem. Jedete na letiště, čekáte tam. Já na to někdy reaguju hůř,“ ošíval se kapitán Tomáš Rosický.

Nejdál za kvalifikací Češi cestovali v září 2011 na Island, což je jen o něco dál než do Jerevanu. Před sedmi lety letěli přes dva tisíce kilometrů na Kypr, před třemi do španělské Granady.

Vůbec nejdelší let absolvovali v červnu 2011 na přípravný turnaj do Japonska, do Jokohamy je to přes devět tisíc kilometrů. To je podobné číslo, jaké nalétají během následujícího týdne.

Nejde jen o nalétané kilometry a hodiny strávené v letadle. Záludnost se skrývá v časovém posunu. V Istanbulu je sice jen o hodinu víc než v Praze, ale v Astaně už o čtyři. „No právě, ty čtyři hodiny jsou docela znát,“ poznamenal Čech. „Stejně nám nezbude nic jiného než se s tím vypořádat. Kazaši se domů vrací ze zápasu v Holandsku, takže pro ně je to ještě náročnější.“

Zatímco v Česku i v Istanbulu je v těchto dnech příjemné počasí kolem dvaceti stupňů, v Astaně mrzne. Navíc se tam bude hrát ve 22.00 místního času. A k tomu na umělé trávě. „Snad zatáhnou střechu a taková zima tam nebude,“ řekl Čech.

Stoper Michal Kadlec na všechny nástrahy mimo soupeře důrazně reagoval: „Nevymlouvat se. Na všechno se musíme připravit v hlavě, podmínky budou pro oba týmy stejné. Máme zkušené mužstvo, cestujeme pořád a víme, jak se máme chovat.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze