Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jdeme s vámi, trenére Vrbo. Čech i Rosický budou dál reprezentovat

Tomáš Rosický a Petr Čech během odvety baráže o Euro 2012 v Černé Hoře. | foto:  Michal Šula, MAFRA

20 2014
Tomáš Rosický z Arsenalu i Petr Čech z Chelsea budou i v příštích letech nastupovat za fotbalovou reprezentaci. Kapitán a první brankář to potvrdili novému trenérovi Pavlu Vrbovi během jeho víkendové inspekční cesty v Londýně.

"Sešli jsme si, probrali jsme co a jak. Oba působili dojmem, že mají obrovský zájem dál reprezentovat," prohlásil Vrba po návratu do Prahy.

"Vycítil jsem, že národní tým pro ně pořád hodně znamená, což pro nás je velké povzbuzení. Právě tohle jsem toužil v Londýně slyšet ze všeho nejvíc. S Tomášem i Petrem počítáme na březnový zápas s Norskem, pokud se nestane nic nepředpokládaného," řekl Vrba pro webové stránky asociace.

Čechovi bude v květnu dvaatřicet, v národní týmu je už víc než dvanáct let a nastoupil ke 106 zápasům. U něj je pravděpodobné, že bude chytat nejen v kvalifikaci o Euro 2016 ve Francii, ale rovněž i v té následující o mistrovství světa 2018.

Až za dva roky boje o šampionát v Rusku odstartují, bude Rosickému šestatřicet... Vzhledem k tomu, v jaké nyní hraje formě, ani on by u toho nemusel chybět. Samozřejmostí je, že oba budou zdraví. Rosický za národní tým debutoval už před čtrnácti lety, kvůli několika zraněním však zatím nastoupil k 93 zápasům.

Sám Vrba zmínil, že chce stavět tým s výhledem na obě kvalifikace.

Rosický by mohl hrát dlouho jako Horváth

"Pavel Horváth má také nějaký věk a pořád v Plzni patří ke klíčovým hráčům, lidi ho milují. Nevidím důvod, aby Tomáš nehrál také třeba do osmatřiceti let. Jde hlavně o zdraví. Když Tomášovi vydrží, nevidím důvod, aby to nezvládl," zdůraznil trenér.

Vrba loni v prosinci skončil z vlastní vůle po pěti letech v Plzni a rozhodl se vzít národní mužstvo, které se pod vedením Michala Bílka neprobojovalo na letošní mistrovství světa v Brazílii.

Tomáš Kalas v dresu londýnské Chelsea.

Tomáš Kalas v dresu Chelsea.

Od ledna začal úřadovat, navštívil například přípravný zápas Sparty, v pátek odletěl do Londýna, aby si promluvil s potencionálními reprezentanty. Vedle Rosického s Čechem se setkal s jeho klubovým spoluhráčem Tomášem Kalasem a Danielem Pudilem z druholigového Watfordu.

"Pro mě to byl hodně důležitý čas, který jsem s nimi strávil," poznamenal Vrba.  "Dozvěděl jsem se dost důležitých informací, které měli na srdci."

Chlapci, začíná nová éra

A co jim naopak řekl Vrba? "Že začíná určitá nová éra, že se opravdu všem snažíme vyjít vstříc a nastavit nějaký řád. Čímž neříkám, že tady dřív chyběl. Podstatná je jedna věc: budeme hrát o účast na mistrovství Evropy, což pro nás všechny musí být obrovská výzva. A při současném systému kvalifikace by pro český fotbal bylo nedobré, abychom na Euru ve Francii chyběli. Musíme si mezi sebou vytvořit důvěru a dobré vztahy, abychom šli za jedním cílem. Klíčové je vytvořit silný kolektiv, i když někteří hráči mají určité postavení."

Lékař Arsenalu se snaží zastavit Rosického krvácení z nosu.

Lékař Arsenalu se snaží zastavit Rosického krvácení z nosu.

S Rosickým i jeho klubovým trenérem Arsenem Wengerem se setkali už v pátek v tréninkovém centru Arsenalu. 

"Vysvětlili  jsme si určité věci," podotkl Vrba. "Pan Wenger sám říkal, že Tomáš má jednu z nejlepších fazon během svého působení v Arsenalu."

V akci ho však neviděl, Rosický utrpěl zlomeninu nosu a Wenger ho v sobotním derby proti Fulhamu raději šetřil.

Kalas je nespokojený a Pudil chce dál reprezentovat

V sobotu reprezentační budoucnost probíral s Kalasem, který na nedělní šlágr Premier League Chelsea - Manchester United nebyl nominován.

STIHNE JEŠTE VE HŘIŠTI? Český reprezentant Daniel Pudil na poslední chvílí

Daniel Pudil v akci v baráži o Euro 2012.

"Tomáš Kalas je nespokojený s tím, že v Chelsea toho zatím odehrál málo. Teď je to možná spíš věc jeho a manažera, aby našli klub, kde dostane větší šanci. Chelsea si Tomáše váží a do budoucna s ním určitě počítá, ale teď by možná nebylo špatné, aby se někde zase rozehrál jako třeba v minulosti v Arnhemu," podotkl Vrba.

V neděli dopoledne si promluvil s Pudilem, který v reprezentaci nebyl téměř dva roky. "Nedávno měl zdravotní problémy, ale teď je překonal a pravidelně hraje druhou anglickou ligu. Víme, že dvakrát za sebou na poslední chvíli přišel o nominace na mistrovství Evropy, ale pořád v něm je touha reprezentovat. Pro nás je pořád zajímavým hráčem," řekl Vrba.

Nakonec své cesty viděl Čecha v akci, i jeho vrcholný kousek s kličkou Hernándezovi. A večer po zápase, který Chelsea vyhrála 3:1, mluvil i s ním.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze