Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je tu Argentina, vítáme šampiony! Počkejte s tím ještě, prosil Messi

V DĚJIŠTI ŠAMPIONÁTU. Argentinský klenot Lionel Messi po příletu do Brazílie. | foto: AP

10 2014
Lionel Messi scházel po schůdcích z letadla, na jehož trupu jsou vyobrazeny největší hvězdy argentinské reprezentace. Žádné rozzářené úsměvy, ale soustředěný pohled. Tak jak je to u něj běžné. Velký favorit šampionátu přiletěl do Brazílie. A s ním i jeden z nejsledovanějších mužů turnaje.

Právě Messi má dovést Argentinu ke třetímu titulu mistrů světa. Na ten v Argentině čekají od roku 1986, kdy zářil legendární Diego Maradona.

Aby Messi vystoupil z jeho stínu, musí uspět s reprezentací. V dresu Barcelony už vyhrál všechny nejcennější trofeje, ale s národním týmem se mu nedaří podle představ. Očekávání jsou totiž ta nejvyšší.

"Chápu, že jsou lidé v Argentině natěšení a chtějí úspěch. My ale musíme jít krok po kroku. Mistrovství světa je velmi těžký turnaj, stát se může cokoliv," řekl Messi. Velká prohlášení od tohoto chlapíka s báječnou levačkou nečekejte. Tohle je celý on. Radši "promluví" na hřišti.

Po výhře 2:0 nad Slovinskem u něj narazil také televizní reportér, který se ho zeptal, jestli si vezme do Brazílie vlajku s nápisem: "Argentina, šampion!". "Každý si může do Brazílie vzít, co chce. My se ale nehodláme stresovat," odbyl ho Messi.

Argentinský kapitán Lionel Messi během přípravného utkání.
Lionel Messi (vpravo) z Argentiny se snaží vysmeknout Sheldonu Bateauovi z...

Okolí to ale vidí jinak. Chce po Argentině úspěch. Ideálně se má Messi stát nejlepším kanonýrem mistrovství a dovést svůj tým do finále. Z Buenos Aires vyprovázely mužstvo stovky příznivců. Další je vítaly ve městě Belo Horizonte.

Při příjezdu na hotel svítil na výpravu obrovský nápis: "Vítáme budoucí šampiony." Zaměstnanci ale rychle pochopili, že hráči nejsou z plachty s tímto obsahem nadšení a byla stažena.

Argentinci vědí, že budou pod velkým tlakem. Ten nechtějí sami zvyšovat. Před čtyřmi roky projeli základní skupinou bez ztráty bodu, v osmifinále přehráli Mexiko, ale ve čtvrtfinále dostali čtyři góly od Němců... I proto radši do světa neposílají velká prohlášení.

Fanoušci jsou zvědaví na jejich "pravou" formu. V letošním roce sehráli jen tři přátelská utkání: v březnu s Rumunskem (0:0), teď s Trinidadem a Tobagem (3:0) a Slovinskem (2:0). Tým sice neinkasoval, ale tohle nejsou soupeři, kteří by nějak zásadně prověřili aktuální výkonnost.

Argentinská superhvězda Lionel Messi (vlevo) s míčem, sledován guatemalským
Kolumbijskou obranu nedokázal překonat ani Lionel Messi. Na snímku hvězdného
Argentinský fotbalista Lionel Messi (vlevo) se raduje společně s autorem dvou

Ve skupině F narazí Argentina na Bosnu a Hercegovinu, Írán a Nigérii. Postup dál z prvního místa by měl být jen formalitou. V takovém případě by ve vyřazovací fázi čekal druhý tým skupiny E, tedy jeden ze čtveřice Francie, Švýcarsko, Ekvádor a Honduras.

"Nejsem věštec, do toho se pouštět nebudu. Nejsme v nejsilnější skupině mistrovství světa, ale hrajeme proti fyzicky velmi dobře připraveným týmům," říká trenér Alejandro Sabella. "Pokusíme se potvrdit roli favorita a postoupit dál. Pokud se nám to podaří, musí být naši hráči skvěle připravení."

Aby se neopakoval rok 2010. Konec ve čtvrtfinále mistrovství světa se v Argentině za úspěch nepovažuje.

Autor:


Zeleninové hranolky
Zeleninové hranolky

Hranolky nemusí být zabijákem diety.

Najdete na iDNES.czmobilní verze