Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Darida vyzkoušel míč pro mistrovství světa: Trochu lituju brankáře

9 2014
Míč určený pro fotbalové mistrovství světa držel v ruce poprvé. Pečlivě si ho prohlížel, pak reprezentační záložník Vladimír Darida odhadoval: "Bude dobrý, líbí se mi." Opora německého Freiburgu pobíhala na stadionu Dukly na Julisce mezi trénujícími atlety a balon Brazuca otestovala.

Potvrdil se po 45 minutách s Brazukou váš první dojem?
Každý nový míč si osahám. Už podle toho si udělám názor. A v případě Brazuky se mi potvrdil. Standardně si na jiný míč fotbalista zvykne za dva tréninky, ale jestli je ten balon kvalitní, o tom mám jasno do minuty. Brazuca je hodně dobrý míč, dost rychlý a drží směr.

A jak se vám líbí jeho design?
Na můj vkus má trochu extravagantnější vzhled, ale to k pestré Brazílii patří. Důležitější pro mě je, že dobře létá, neuhne. Jsem rád, že první pocit z míče byl správný. Je tam znát moderní materiál. Nikdy jsem neměl v oblibě ty vypolstrované balony s pěnou. Nacucávaly se vodou, byly těžké. Balony se pak chovaly úplně jinak než za sucha. Ale během posledních let se změnily neskutečně. Jak designem, tak vlastnostmi. Míče dneska v podstatě udělají to, co hráč chce.

Speciální příloha BRAZÍLIE 2014 před MS ve fotbalu Čtěte v pondělí, 9. 6.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Takže to budou mít brankáři zase o něco těžší?
Je to tak. Trochu je lituju. Mám dneska mnohem větší ránu než dřív. A míče na tom určitě mají svůj podíl.

Těšil jste se na Brazuku?
Na nový míč se těším vždycky, ale taky mám trochu obavy. V bundeslize jsou stejné balony pro celou soutěž, což je ideální. Kdyby měly přijít nové, budu doufat, že to nebude nějaký úlet. Brazuca mi ale sedí.

O minulém typu Jabulani se říkalo, že je to nejkulatější míč na světě. Každý balon je podle výrobce perfektní. Je vývoj ještě kam posunout?
Myslím, že je to možné. Když se podíváte na staré míče, nejsou úplně kulaté, jsou tam různé spáry, což se při letu balonu projeví. Teď už to mají vývojáři o hodně těžší, aby míče ještě zdokonalili. Člověk už si říká, že se vývoj nemá kam posunout, ale vždycky se najde nějaký detail, který se dá vylepšit.

Jaký byl vůbec váš první míč v životě?
Klasický černobílý televizák. Byl jsem z něj jako malý kluk nadšený. Já byl ale rád za každý balon, který jsem dostal. A dostával jsem jich dost, protože se mi často stávalo, že jsem je někde píchnul v Plzni na sídlišti. Balon byl pro mě vždycky nejlepší dárek. Oblečení jsem házel za hlavu, ale s míčem jsem si mohl jít rovnou kopat.

Který z balonů pro šampionáty si pamatujete jako první?
Ten z mistrovství Evropy v Anglii, to mi bylo šest. Stará Questra, myslím, že bych ji ještě našel doma. Bude pěkně okopaná a ošoupaná. Klasika.

Teď svět poznává Brazucu. Kdo s ní podle vás vyhraje šampionát?
Můj tip je Španělsko. Lidé sice říkají, že už to není ono, ale právě tohle by je mohlo vyhecovat. Myslím, že vyhraje tým, který bude hrát technický fotbal. Největší favorit je Brazílie, ale já věřím Španělům.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze