Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Černý může být nejmladší „lvíče“ v historii: Se staršími hraju odjakživa

ČESKÝ TALENT. Ofenzivní záložník Václav Černý může už v 17 letech nastoupit za reprezentaci do 21 let. | foto: Profimedia.cz

31 2015
Pokud nastoupí, stane se nejmladším českým reprezentantem do 21 let v historii. Teprve 17letý fotbalista Václav Černý z Ajaxu Amsterdam se v pondělí hlásil u týmu, který v následujících dnech zahájí proti Maltě (4. září) a Lotyšsku (8. září) kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2017.

Na starší spoluhráče a soupeře jste asi zvyklý, že?
Ještě nikdy jsem nehrál ve své věkové kategorii, se staršími kluky hraju odjakživa, takže zvyklý jsem. Mám obrovskou radost, že jsem pozvánku dostal. Teď ještě ukázat, že sem opravdu patřím.

Počítal jste s pozvánkou do jedenadvacítky?
Ne, ale makal jsem, aby to přišlo co nejdřív. Tak se mi to teď splnilo!

Očima trenéra

V čem je kouzlo Václava Černého

„Být v sedmnácti v reprezentaci do jedenadvaceti let je neobvyklé. Ale v nominaci je na základě toho, co předvádí na hřišti. Věkové kategorie přeskakuje díky talentu od přírody. Zvažovali jsme ze všech stran, jestli takhle mladého hráče posunout do jedenadvacítky, ale pak jsme se shodli, že to může prospět všem stranám.

Je to šikovný, technický fotbalista, který si rozumí s míčem. Styl, kterým hraje Ajax, mu maximálně vyhovuje.

Příkladů, kdy se mladí kluci ztratili v zahraničí, je hodně. Je to vždycky zrádné, ale Vašek ten krok udělal po zvážení všech okolností. Navíc okolí kolem Vaška je nastavené dobře. Vyrůstal ve správné rodině, která ho podporovala. Rodiče i agent ho formují správným směrem.

Jeho táta se staral o jeho fotbalový růst od nejútlejších let. Má mu co poradit. Radí mu správně jak po fotbalově stránce, tak po otcovské stránce.“
Vítězslav Lavička, trenér reprezentace do 21 let

V kolika letech jste poznal, že své vrstevníky fotbalově převyšujete?
Neměl jsem šanci to poznat sám. Já jsem se jen snažil, abych byl co nejlepší na hřišti a dával góly. Poznat to musejí trenéři.

Od třinácti jste objížděl zahraniční stáže věhlasných klubů, takže k velkému fotbalu jste přičichl brzy. Teď už to pro vás velký skok nebude?
To nevím, přece jen je to český nároďák do jedenadvaceti let, velký pojem. Budu mít oči otevřené, abych poznal, jak to tady funguje. Budu se snažit zapadnout. Ale viděl jsem toho hodně, pravda, tak mě snad moc věcí nepřekvapí.

V Ajaxu jste od šestnácti. Jaké byly začátky?
Nepříjemné, protože do té doby jsem měl velké pouto s rodinou. Museli jsme si na to pár měsíců zvykat. Právě to, že jsem tam byl sám, bylo nejnáročnější.

Volal jste často domů?
Každý den klidně dvakrát. Doteď si vždycky ráno píšeme a večer voláme. Jsme spolu v kontaktu, co nejvíc to jde.

Zapadl jste rychle. Naučil jste se jazyk, letos už trénujete s áčkem, máte i dva starty. Teď pozvánka do jedenadvacítky... Dokážete si představit, co víc by ještě mohlo přijít?
Asi teď prožívám období snů. Je to paráda! Budu se snažit, aby to nepřestalo ani tuhle sezonu, ani tu další, ani tu další a tak dále.

Z vašeho debutu v áčku Ajaxu vzniklo video...
...při kterém jsem měl husinu, když jsem to viděl. To video si schovám a na tu premiéru nikdy nezapomenu.

Švec debutoval v osmnácti letech

Nejmladším hráčem, který nastoupil za reprezentaci do 21 let, je Michal Švec. V březnu 2005 nastoupil proti Finsku, když mu bylo 18 let a 6 dnů. V osmnácti debutovala spousta dalších hráčů včetně Tomáše Rosického, Petra Čecha nebo Milana Baroše.

Měla vaše nominace do reprezentace v Amsterdamu ohlas?
Řešilo se to hodně. Byl z toho rozruch, protože je mi teprve sedmnáct. V Ajaxu se tohle počítá.

Můžete se v nejbližší době v áčku prosadit nastálo, když o místo v sestavě soupeříte třeba s Viktorem Fischerem?
Konkurence je zdravá. Když budu dávat góly za béčko a budu předvádět dobré výkony, tak by se to mohlo povést. Třeba tak, že bych na konci sezony místo v áčku měl.

Jaký vliv mají na vaši kariéru otec Václav Černý starší a agent David Nehoda?
Obrovský! Oni dva, mamka a děda jsou ti nejbližší. Táta a pan Nehoda mi strašně pomáhají. Jsem rád, že je kolem sebe mám. Táta je ještě něco jiného. To je pro mě chlap číslo jedna a vždycky bude.

Příkladů, kdy se mladí fotbalisté ztratili v zahraničí, je dost. Nebál jste se tak zásadního kroku?
Mě to naopak motivovalo. Jít do klubu, který dává šanci mladým, prosadit se a ukázat, že bych mohl být výjimka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze