Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrát proti Španělsku je nápor hlavně na psychiku, říká Sivok

13 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Na mistrovství Evropy byl už v letech 2008 a 2012, přesto se obránce fotbalové reprezentace Tomáš Sivok nemůže dočkat, až vstoupí do letošního šampionátu. „Už je to dlouhé, šel bych rovnou na to,“ řekl.

Takže už se na ostrý start těšíte?
Všechno odstartovalo pátečním zápasem Francie - Rumunsko. Masérny na hotelu byly prázdné, protože všichni byli u televize. Těším se, až to začne i pro nás, protože už je to dlouhé a těch tréninků bylo hrozně moc. Radši bych týden trénoval a šel rovnou na to.

Čeká vás ostrý start proti obhájci trofeje.
Už jsem proti Španělsku dvakrát hrál a je to nápor hlavně na psychiku. Musíte být nachystaný, kdy to přijde... Hrajou hodně vysoký presink, takže nemáte šanci něco vymyslet. Tehdy v roce 2011 v Granadě jsme byli pod obrovským tlakem a jako obránci jsme se do hry moc nedostali. Nakonec jsme prohráli dva jedna.

Je to náročnější psychicky než fyzicky?
Ano, určitě. V Granadě jsem běhal jen od penalty deset metrů za vápno. Záleží na koncentraci. Španělé dokážou potrestat každý špatný krok. Musíte být v postavení, ve kterém můžete okamžitě zareagovat. Špatný odhad znamená trest. Oni se neukvapí, hrajou házenou jako Barcelona a čekají na správný moment. Zkrátka je to moc těžké.

Je to nejtěžší možný vstup do turnaje?
Určitě.

Španělsko nevyhrálo na velkém turnaji tři úvodní zápasy za sebou. Není výhoda, když proti němu začínáte?
Možná to mohla být výhoda, ale bohužel prohráli v generálce s Gruzií, takže to bude spíš nevýhoda. Už to nepodcení. To kdyby v generálce vyhráli pět nula... Takhle nastoupí v plné koncentraci.

Který hráč se vám vybaví, když se řekne Španělsko?
Iniesta. Nastupoval jsem proti němu už v mládežnických kategoriích a je to nadstandardně inteligentní hráč. Dokáže rozlišit riziko - ví, kdy dát finální přihrávku a kdy naopak hrát na jistotu. Má pro to cit.

Fotogalerie

Poslední trénink před zápasem

Marek Suchý vedle vás uprostřed obrany nemůže nastoupit, protože má karetní trest. Je rozdíl, když nastoupíte s Romanem Hubníkem a když s Michalem Kadlecem?
Není, jsme na tom všichni plus-mínus stejně. Každý má nějakou přednost a jsme spolu sehraní, takže v tom není žádný problém.

Nejvíc jste toho odehrál s Michalem Kadlecem. Jak se vám s ním spolupracuje?
Je to levák, což je jeho výhoda, že to nemá přes nohu. Zatímco my ostatní jsme praváci. Každopádně já nedělám rozdíly, jestli nastoupím s Markem Suchým, Michalem Kadlecem nebo Romanem Hubníkem.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze