Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hübschman před pohárem o Plzni: Pivo, pohoda a taky nepříjemný soupeř

DOŽENU TĚ. Český záložník Tomáš Hübschman ze Šachtaru Doněck (vlevo) se snaží doběhnout Oscara z Chelsea. | foto: Reuters

19 2014
Tome, seženeš nám lístky prosím? Fotbalista Tomáš Hübschman ten dotaz od poloviny prosince slyšel od známých a kamarádů často. "Takový zájem o naše zápasy venku nebývá," poznamenal s úsměvem záložník Šachtaru Doněck.

I historka se vstupenkami svědčí o tom, jak zvláštní zápas dvaatřicetiletého středopolaře čeká. Hübschman a spol. se ve čtvrtek večer představí v Plzni v úvodním utkání vyřazovací fáze Evropské ligy.

"Pro mě je to specifický zápas, to je jasný. Ale zároveň ho musím brát jako každý jiný v poháru. Liší se to jen těmi prosbami o lístky."

Kolik jste jich sháněl?
Ani nevím. Ale bylo to docela složité, protože když se v Česku hraje podobný zápas, tak lístky nikdy moc nejsou. Stadion v Plzni není moc velký, něco si vezmou sponzoři, něco UEFA.

Těšíte se hodně? Přece jen v zahraničí jste dlouho a za tu dobu v Česku pohár ještě nehrál.
Kdybychom hráli se Spartou, bylo by to pro mě jiné, horší. Ve Spartě jsem vyrostl, byla by to srdeční záležitost. Ale i Plzeň má něco do sebe. Je to český klub, já jsem Čech, hraju za národní mužstvo.

A v reprezentaci máte z Plzně spoustu spoluhráčů...
Všichni jsou mi blízcí, když to jsou spoluhráči. Ale že bych si s někým volal, nebo byl s někým v kontaktu, to ne.

Když se řekne Plzeň. Co se vám vybaví?
Pivo a pohoda. Když fotbalová Plzeň, tak nepříjemný soupeř, který si za poslední tři čtyři roky vybudoval respekt svými výkony a výsledky.

Jak Plzeň berou v Doněcku? Přece jen jsou tamní fanoušci zvyklí na věhlasnější soupeře.
Když v posledních dvou letech dvakrát hrajete Ligu mistrů, musíte mít sílu. Los nemá cenu řešit. My chceme v pohárech vždycky dojít co nejdál, chceme postoupit.

Cítíte se favoritem?
Samozřejmě, ale ne vždycky favorit vyhrává. My  i Plzeň jdeme do zápasu z přípravy. Uvidí se, jak na tom kdo je.

Viktoria Plzeň vs Šachtar Doněck

čtvrtek 21.05

Jaký dojem z přípravy máte?
Vyhráli jsme turnaj v Izraeli, který byl hodně sledovaný. Až za námi skončily Petrohrad, CSKA Moskva a Metalist Charkov. Všechno hodně silní soupeři.

Plzeň na podzim v Lize mistrů vyřadila právě moskevský CSKA. Už to je skvělá vizitka, souhlasíte?
Taky nás trenér na začátku zimní přípravy upozornil, s kým máme tu čest. Víme, kdo nás čeká.

Je příprava na zápas stejná, jako by vás čekala Chelsea, kterou jste na podzim 2012 vyřadili z Ligy mistrů?
My nerozlišujeme soupeře podle jména, ani podle toho, kdo jaký má rozpočet. Ale podle toho, jak kdo hraje. Každý zápas, ať už v lize nebo v poháru je pro Šachtar významný. Příprava se nemění, letíme dva dny před zápasem, vracíme se až den po zápase. To je stejné jako vždycky.

Ale zdá se, že jste slabší než před rokem a půl, protože vám v poslední době odešli tři důležití hráči. Willian je v Chelsea, Fernandinho v Manchesteru City a Mchitarjan v Dortmundu. Je to tak?
Ještě k nim patří Rat, který byl v klubu deset let. Všichni hráli pravidelně. Je jasné, že to oslabení je, ale na druhou stranu jiní hráči přišli. Chce to čas, aby si všechno sedlo.

Vy jste v klubu také desátým rokem. Neplánujete změnit dres?
Nestěžuju si, jsem tady spokojený. Když bude mít klub o mě zájem, nevidím důvod, abych odcházel. V Doněcku jsme si zvykl, pro svou práci tady mám všechno. Každý rok hrajeme o titul i Ligu mistrů.

Co ještě vás v Šachtaru drží?
Máme prezidenta, kterého nezajímají jen fotbal a výsledky. Ale hráče bere jako své děti. Máme trenéra, který je tady deset let a já s ním našel společnou řeč. A pořád vidím, že se klub chce rozvíjet.

Klubový šéf Achmetov je nejbohatším mužem celé Ukrajiny, spojencem prezidenta Viktora Janukovyče, proti kterému v ulicích hlavního města Kyjeva týdny protestují tisíce lidí. Jak se to dotýká vás?
Vůbec, v Doněcku je klid, jde to mimo nás. Já se tím nezabývám.Najdete na iDNES.czmobilní verze