Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pilařovo trápení trvá: Věřím ale, že se nakonec se na hřiště dostanu

JÁ TO ROZHODL. Václav Pilař slaví vítězný gól proti Nizozemsku. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

29 2016
Na minulém fotbalovém mistrovství Evropy patřil Václav Pilař k oporám českého týmu. Stejně tak v první části kvalifikace na letošní Euro. Potom přišlo další zranění kolena, operace a dlouhodobá léčba. Přesto ještě v únoru sedmadvacetiletý záložník opatrně připouštěl, že by se mohl, v případě velmi šťastných okolností, do Francie podívat. K tomu však nedošlo.

Fotbalista Viktorie Plzeň a bývalý dlouholetý hráč Hradce Králové přesto bojuje dál, posiluje, maká na kole a věří, že se za pár týdnů bude moci připojit ke svému týmu.

„Snad za měsíc bych se mohl zapojit do přípravy a začít něco dělat. Doufám, že je to všechno na dobré cestě,“ říká rodák z Chlumce nad Cidlinou.

Jak moc vás mrzí neúčast na mistrovství?
Trápí mě to o to víc, že jsem Euro již jednou zažil. Zdraví mi ale nedovolilo, abych mohl být v nominaci. Mrzí mě to, ale nedá se s tím nic dělat.

Jak to vypadá se zraněným kolenem v současné době?
Prodělal jsem velkou operaci chrupavky, takže se vědělo, že návrat bude otázkou delší doby. V poslední době mám problémy s běháním. Trénuji na kole a posiluji, to se hodně posunulo dobrým směrem, zdravotní stav se zlepšil, koleno přitom tolik nenapuchá, ale při běhání je to horší. Největší potíže mám při delším běhu, což je samozřejmě pro fotbal podstatné. Za poslední měsíc se to však celkově posunulo dobrým směrem. Budu na sobě dál pracovat jako dosud a věřím, že se to bude zlepšovat a nakonec se na hřiště dostanu.

Má cenu spekulovat, kdy to bude?
To je těžké. Jezdím do Německa k lékaři a magnetická rezonance kolene vypadá dobře. Potom to ale při běhu opuchne, takže to je složité říct. Zlepšení samozřejmě pořád řešíme. Věřím, že třeba za měsíc bych se mohl zapojit do přípravy a začít něco dělat. Doufám, že je to všechno na dobré cestě.

STŘÍDAJÍCÍ HRDINA. Václav Pilař slaví vítězný gól proti Nizozemsku.
AKTIVNÍ START. Čeští fotbalisté začali proti favoritovi velmi aktivně. Dopředu
PRCHNE? Václava Pilaře stíhá portugalský obránce Joao Pereira (vlevo).

Co říkáte na postup Hradce Králové do nejvyšší soutěže?
Strašně jsem to klukům přál. V Hradci mám pořád spoustu kamarádů. Teď, když jsem zraněný, jsem občas jezdil s rodinou domů a léčil se na jedné hradecké klinice, a tak jsem se na ně mohl jít asi čtyřikrát podívat. Předváděli dobrý fotbal, soupeře přehrávali. Je jenom škoda, že v Hradci není pořádný stadion, to by bylo ještě o to lepší. Kluci se na ligu těší, ale určitě by se potom těšili ještě víc.

Jaké má podle vás poměrně mladý hradecký tým šance na prosazení se v ligové konkurenci?
Zkušeností bude asi méně, i když pár hráčů Hradce ligu hrálo. Na druhou stranu by mladí hráči mohli nahrazovat zkušenosti chutí a nasazením. Určitě budou chtít dokázat, že na ligu mají. Věřím, že tam je dost mladých kluků, kteří budou dost houževnatí a budou mít dost silnou vůli na to, aby chtěli každý zápas vyhrát.

Na co nejraději vzpomínáte v souvislosti s vaším působením v Hradci Králové?
Moc rád vzpomínám na to, jak jsme pod vedením trenéra Kotala postoupili do první ligy. Tehdy jsme také postoupili suverénně a hráli pěkný fotbal. Rok poté jsme skončili na osmém místě, což se předtím v Hradci dlouhá léta nepodařilo. Byl to úspěch. Rád vzpomínám na to, že jsme v lize udělali pod trenérem Kotalem hodně bodů a že v Hradci byla skvělá parta.

Fotogalerie

Na co a proč se na Euru nejvíc těšíte?
Těším se na celý šampionát, na jeho atmosféru, na zahájení a vývoj turnaje i na kvalitní fotbal. Domácí Francie má skvělý mančaft a pro mne je favoritem, ale samozřejmě se nejvíc těším na naše hráče. Mají nesmírně těžkou skupinu, ale zároveň jsou v takové roli, že vlastně nemají co ztratit. Přeji jim jen to nejlepší a budu se dívat na každý zápas. Všechno nahrává tomu, že to bude krásné mistrovství. Jsou tam krásné nové stadiony. Trochu to kazí, že se v dnešní době asi všichni trochu obávají o bezpečnost.

Proč budou šampionát opět sledovat i lidé, kteří nepatří ke skalním fotbalovým fanouškům?
Už proto, že se Česká republika na Euro vůbec dostala, což je v případě tak malé země veliký úspěch.

Jak tipujete umístění české reprezentace?
Postup ze skupiny by byl velký úspěch. První zápas se Španělskem bude hrozně těžký. Další zápas s Chorvatskem bude možná ještě těžší. Tři body bychom mohli uhrát s Tureckem. Bylo by dobré Španěly a Chorvaty zaskočit a postoupit ze druhého místa. To by bylo skvělé.Najdete na iDNES.czmobilní verze