Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sok Jablonce: umí pět jazyků, ale zná fair play? přeli se fanoušci

V DRESU REPREZENTACE. Maďarský útočník Péter Kovács (č. 9) pózuje společně s dalšími hráči před mezistátním utkáním. | foto: Profimedia.cz

8 2013
Drammen (Od našeho zpravodaje) - Mluví pěti jazyky, v šestém zná pár slovíček a frází. Na dálku studuje sportovní management na univerzitě. Zkrátka je velmi vzdělaný, což není mezi fotbalisty zrovna obvyklé. Jenže sympatickou image si v očích některých norských fanoušků pokazil jedním gólem.

To je příběh maďarského útočníka Pétera Kovácse, jenž dnes v kvalifikaci Evropské ligy vyběhne proti Jablonci. Teď hraje v Norsku za Strömsgodset, tehdy nastupoval ještě za Odd Grenland. Začalo to tak fádně, banální situací, jakých bývá v zápase nespočet.

Snadno si ji představíte: brankář rukama vyhání všechny parťáky na druhou polovinu a sám se chystá na dlouhý odkop. Pouze soupeřův útočník se k němu řítí, aby mu ztížil rozehrávku, snad aby ho trochu rozhodil. Ale téměř vždy ta snaha vyzní do prázdna, míč proletí kolem něj a on zase musí rychle zpátky.

Tak to vypadá i teď. Když už se blíží, volí gólman rychlou kličku do strany. Snad by ji dotáhl. Křup! Rupne mu v koleně natažené nohy, padá na trávník, jen bezmocně leží a svíjí se bolestí. Dobíhající Kovács bere "odložený" míč a jde si pro snadnou kořist.


Dokonce má pár vteřin na radost, než se k němu nasupení soupeři přihrnou - tak byli všichni daleko. "Rozhodčí nepískal, proto jsem podle pravidel hrál dál," bránil se tehdy. Podle pravidel jistě. Cenu fair play však za to nikdy nedostane.

A norští fanoušci se v internetových diskuzích přeli. "Pošlapal fair play," tvrdili jedni. "Kdepak, tohle byl naprosto normální gól," namítali druzí. "Takhle by se zachoval každý útočník," bránili ho další. Co říkáte vy?

Mimochodem, Odd Grenland tehdy před čtyřmi lety ve čtvrtfinále norského poháru porazil Brann 5:1, on dával druhý gól. "Chápu soupeře, že je naštvaný. Ale jsem už takový typ, chci dávat góly a tohle byla šance."

O norském soupeři

Co je zač tým Strömsgodset

  • Hraje norskou ligu, nyní je druhý.
  • V pohárech dosud slavil jen dva postupy.
  • Z 19 pohárových zápasů vyhrál pouze 3.
  • Domácí zápasy hraje na umělé trávě.
  • Doma drží sérii 32 duelů bez prohry.

Jako útočník je opravdu silný, důrazný, rve se o každý míč. Na svůj věk - 35 let - je také slušně fyzicky připravený. "Lidsky k němu to, co udělal, vůbec nesedí. Je klidný, přátelský," říkají o něm novináři, kteří ho sledují od roku 2002, kdy se poprvé v Norsku objevil. Předtím hrál doma, ve Finsku a odskočil si do Belgie.

Proto ty jazyky: mluví plynně maďarsky, finsky, norsky, anglicky, německy a trochu francouzsky. Díky on-line kurzům studuje na dálku na dánské univerzitě sportovní management a po aktivní kariéře se chystá z kabiny do kanceláře.

A nejspíš v Norsku. Neučarovala mu jen krásná země a její životní styl. Před sedmi lety začal chodit s norskou fotbalistkou Melissou Wiikovou.

Norská fotbalistka Melissa Wiiková.
Norská fotbalistka Melissa Wiiková.

Norská fotbalistka Melissa Wiiková.Najdete na iDNES.czmobilní verze