Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bican s šálou slávistických ultras na krku vstoupil do Síně slávy

Legendární fotbalista Pepi Bican by se 25. září 2013 dožil sta let. | foto:  Michal Šula, MAFRA

25 2013
Legendární fotbalový útočník Josef "Pepi" Bican byl v den stého výročí od svého narození uveden do Síně slávy fotbalové asociace. Slavnostní akt proběhl na Vyšehradě u hrobu slavného hráče, kterému slávističtí ultras symbolicky omotali kolem krku šálu.

Bican, který zemřel 12. prosince 2001, měl být do Síně slávy zařazen už v loňském roce. Proti tomu se však tehdy postavil jeho syn Ivan, podle něhož se fotbalová asociace nikdy nevypořádala s tím, že komunisté v minulosti prostřednictvím fotbalu proslulého slávistického střelce perzekuovali.

Předseda asociace Miroslav Pelta však na začátku roku na galavečeru Slavie v rámci oslav 120. výročí založení klubu perzekuci slavného útočníka odsoudil a omluvil se, že Bican ještě nebyl za svou činnost oceněn. Jeho syn tak už uvedení slavného kanonýra do Síně slávy nebránil.

Fotogalerie

Sté výročí Bicanova narození

Do Síně slávy jsou voleny významné osobnosti českého a československého fotbalu od roku 2006 při příležitosti vyhlašování ankety Fotbalista roku.

"Bican se jejího vzniku nedožil. Později byla změněna pravidla pro uvedení a členy se stávaly i osobnosti in memoriam. Poměrně dlouho jsme hledali vhodnou příležitost pro uvedení Bicana a ta nastala právě u příležitosti jeho stého výročí narození," řekl generální sekretář fotbalové asociace Rudolf Řepka.

"Nezískal Zlatý míč pro nejlepšího hráče světa, nevybojoval medaile ze šampionátů, dokonce nebyl ani vyhlášen fotbalistou roku, protože tato anketa spatřila světlo světa dlouho po tom, co Josef Bican ukončil svoji obdivuhodnou a, bohužel, i podivuhodnou kariéru. Přesto jeho jméno zná u nás téměř každý," dodal Řepka u Bicanova hrobu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze