Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd: Trenér Vrba je muž na svém místě, ale bude to mít těžké

Jeden z nejlepších českých hráčů fotbalové historie Pavel Nedvěd | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2013
Pamatujete? Už to bude deset let, co Pavel Nedvěd získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu za rok 2003. Povedlo se mu to jako druhému českému hráči v historii. "Uteklo to rychle. Mně to připadá jako čtrnáct dnů nazpátek," usmál se bývalý záložník, který nyní působí ve vedení Juventusu Turín.

Za pár týdnů se vyhlašuje Zlatý míč 2013. Kdo by podle vás měl vyhrát?
Vybrat jednoho hráče je těžké, protože skvělých fotbalistů je hodně. Ale podle mě za letošek vyhraje buď Cristiano Ronaldo, nebo Franck Ribéry. To jsou podle mě hlavní favorité.

Vzpomenete si ještě občas, jak jste vyhrál vy?
Já se zpátky moc nevracím. Ale když si vzpomenu, tak je to příjemné. Naskakuje mi pak husí kůže.

Do Prahy jste přijel, abyste představil oficiální míč pro mistrovství světa 2014. Kdo podle vás šampionát vyhraje?
Na jedné straně bude Brazílie, proti které budou hrát všichni ostatní. Ale domácí to budou mít hrozně těžké kvůli tlaku, který na ně bude vyvíjen. Nevím, jestli ta jejich kvalita bude na celkové vítězství stačit.

Komu budete fandit?
Vyloženě fandit asi nikomu. Můj mladej bude fandit Itálii, což je poměrně logické, když se v Itálii narodil. Já budu fandit dobrému fotbalu a budu sledovat hráče, kteří by padali v potaz pro Juventus.

Mistr světa získá prémii v přepočtu 800 milionů korun.
To je nějaké přehnané, ne? Ale fotbal je obrovský byznys, čím dál tím větší. Točí se v něm pořád víc peněz. Je to divadlo, na které lidé rádi chodí. I když je krize, tak lidé na fotbal přijdou.

Českou reprezentaci převezme trenér Pavel Vrba. Co na to říkáte?
Je to muž na svém místě. Jiná varianta nebyla. Byl víc jak pět let v Plzni, a tak asi sám cítil, že je nutné udělat další krok. S klubem toho dokázal hodně a uvidíme, co dokáže v reprezentaci. Ale bude to mít těžké.

V čem?
Trénovat v klubu a reprezentaci je něco jiného. V reprezentaci vidíte hráče jednou za měsíc. To je rozdíl. Ale to pan Vrba ví sám moc dobře.

Trenér Karel Brückner dokázal dát reprezentaci tvář, i když vás viděl jednou za měsíc.
To se těžko hodnotí. Karel Brückner psal historii českého fotbalu a dokázal strašně moc. Díky zkušenostem věděl, jaký mix v reprezentaci udělat.

Mimochodem, kde budete slavit Vánoce?
Zůstaneme v Itálii. Máme takové česko-italské Vánoce. Já a manželka striktně dodržujeme české tradice, ale děti si už sem tam něco italského dají. Doufám, že si to užijeme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze