Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd nejspíš dostane státní vyznamenání, jako čtvrtý fotbalista

Pavel Nedvěd sleduje trénink českých fotbalistů do 21 let před začátkem mistrovství Evropy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2015
Prezident Miloš Zeman příští týden nejspíš vyznamená fotbalistu Pavla Nedvěda, který na slavnostní ceremoniál 28. října dorazí. Medaili mu slíbil už v září během společné cesty do Číny, kde držitel Zlatého míče otevíral svou fotbalovou školu.

V historii samostatné České republiky dostali Medaili Za zásluhy jen tři fotbalisté - Josef Masopust v roce 2006, Antonín Panenka v roce 2008 a Ivo Viktor před třemi lety.

Teď k nim pravděpodobně přibude také Nedvěd, jenž se na oslavu státního svátku do Prahy chystá.

O medaili pro Nedvěda se mluví několik let. Na vyznamenání ho už poněkolikáté navrhli senátoři - a prezident Zeman leccos naznačil v září během společné cesty do Číny, kdy slavnému fotbalistovi řekl, ať si na 28. října udělá čas.

Lidové noviny psaly o ocenění pro Nedvěda jako o hotové věci.

Nedvěd je nejslavnějším českým fotbalistou moderní éry. V roce 2003 získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Během své kariéry hrál za Spartu, Lazio Řím a Juventus, kde nyní působí ve vedení klubu.

Další sportovce na letošní vyznamenání navrhla prezidentovi Poslanecká sněmovna. její členové nominovali horolezce Radka Jaroše či bývalou atletku Helenu Fibingerovou.

Významní čeští sportovci získávají od prezidentů státní vyznamenání pravidelně. Medaili Za zásluhy už dřív převzali například Barbora Špotáková, Jaromír Jágr, manželé Zátopkovi, Dominik Hašek či Martina Navrátilová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze