Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V lize v osmnácti, pak vážná zranění. Teď je Zahustel v týmu s Čechem

Ondřej Zahustel z Mladé Boleslavi (vlevo) a Daniel Holzer z Ostravy v ligovém utkání | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

11 2015
Víkendový zápas na začátku nového týdne dlouho vyspával, když ho v pondělí dopoledne vzbudil telefonát od reprezentačního trenéra Pavla Vrby. "Byl jsem doma sám a když jsem telefon položil, jen jsem se díval do zdi," líčil fotbalista Ondřej Zahustel s úsměvem.

Čtyřiadvacetiletý ofenzivní záložník Mladé Boleslavi se poprvé dostal do národního mužstva. Kouč ho dodatečně povolal na přípravná utkání proti Srbsku (13. listopadu v Ostravě) a v Polsku (17. listopadu ve Vratislavi).

„Pořád nemůžu uvěřit, že jsem tady,“ říkal s úsměvem během reprezentačního soustředění.

Když po pondělní zprávě od Vrby vstřebal první překvapení, zavolal otci. „Táto, jsi doma? Jdu k tobě.“

Novinku mu musel říct osobně. „Byl moc rád, prostě jako každý pyšný otec.“

Zahustel je jedno z velkých překvapení v nominaci, byť v ní za trenéry Vrby poměr mezi fotbalisty z domácí soutěže a těmi ze zahraničních klubů je vyrovnaný.

Ondřej Zahustel

První dny v reprezentaci

„Ujal se mě Jirka Skalák, spoluhráč z Boleslavi. S většinou ostatních spoluhráčů se známe z ligy. Osobně jsem se poprvé pozdravil s Petrem Čechem, Tomášem Sivokem nebo Michalem Kadlecem.“

Během nedávné doby ho kouč při nominaci zařadil mezi náhradníky, do mužstva se nyní dostal poté, co kvůli zranění vypadl Matěj Vydra. „Mezi náhradníky nás bylo vždycky hodně, takže jsem si nikdy moc nadějí nedával,“ přiznal.

Za nominaci vděčí nejen vlastní píli, herní pohodě, výborné formě, ale i spoluhráčům z Mladé Boleslavi, která na třetím místě tabulky prohání Spartu s Plzní. „U mě je to taky hlavně otázka zdraví. V poslední době drží,“ podotýká.

Zahustel hrál ligu už v osmnácti, ale po šesti zápasech si přetrhl zkřížený vaz v koleni. Léčba zabrala víc než rok. Pak odehrál necelou sezonu a stejné zranění utrpěl na druhé noze.

„Šel jsem se rozehrát za béčko do třetí ligy a srazil se s brankářem. Když jsem se dozvěděl, že jsem si zase přetrhl vaz, tak jsem se rozbrečel. Věděl jsem, že mi uteče další rok. Strašně mě to mrzelo, fotbalu jsem obětoval všechno,“ vzpomíná.

Brzy však pochopil: „Musím bojovat.“

Věděl, co ho čeká, jak při rekonvalescenci postupovat. „Člověk je zklamaný, ale pak maká a chce se vrátit. Těžké chvíle mě posílily a zdá se, že se mi to teď vrací. Snad nastávají hezké časy.“

Jak mohou vypadat hezké časy v budoucnu? V Boleslavi je odmalička, do áčka patří šest let. „Každopádně chci s Bolkou co nejlíp dohrát podzim a pak se uvidí, jestli se něco stane v zimě.“

Smlouvu nedávno prodloužil, kontrakt se středočeským klubem, který ho vychoval, má až do léta 2018.

V kuloárech je spojován se zájmem Sparty a Slavie. „Příjemně se to poslouchá, ale vím o tom jen od vás, novinářů. Rád dohraju sezonu v Boleslavi a pokusím se o co nejlepší výsledek. Titul? O tom se s klukama nebavíme. Ale bojovat o poháry chceme, máme úžasnou partu, všechno si krásně sedlo.“

On na pravé straně zálohy, další reprezentant Jiří Skalák vlevo, na hrotu druhý nejlepší kanonýr reprezentační historie Milan Baroš. Boleslavskou ofenzivní sílu ještě doplňuje kapitán Lukáš Magera, elitní střelec letošní ligy.

„Jsem vyloženě pravý záložník, ale s Jirkou Skalákem si během zápasů místa občas prohodíme.“ I proto není vyloučeno, že pokud Zahustela reprezentační kouč Vrba nasadí, může to být na levém kraji zálohy.Najdete na iDNES.czmobilní verze