Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Prahu se nedá zapomenout, říká Japonec, který půjde proti Plzni

Japonský fotbalista Hidetoši Wakui hrál v sezoně 2009 - 2010 za střížkovskou Bohemians. V současnosti působí v estonském klubu Nomme Kalju. | foto: Nomme Kalju

30 2013
Dřív hrál v české lize, teď se postaví proti českému týmu. Japonský fotbalista Hidetoši Wakui bude v dresu Nomme Kalju bojovat proti Viktorii Plzeň ve 3. předkole Ligy mistrů.

Říkali mu Toši a chválili ho za rychlost, pracovitost a vynikající práci s míčem. Jenže Toši se v Bohemians z pražského Střížkova neprosadil. V české lize odehrál 357 minut a nedal ani gól.

Také teď mu říkají Toši, znovu poslouchá pochvaly za rychlost, pracovitost i vynikající práci s míčem. Jenže v estonském klubu Nomme Kalju japonský ofenzivní záložník Hidetoši Wakui válí.

A v úterý podvečer chce potrápit Plzeň ve 3. předkole Ligy mistrů. "Kdybychom postoupili, byl by to sen," říkal třicetiletý sympaťák.

Vzpomenete si ještě, jak jste v létě 2009 přišel do Česka?
No jasně, na Prahu se nedá zapomenout. Když jsem ji poznal, pochopil jsem, proč je celý rok plná cizinců. Je to nádherné město, do kterého se vždycky budu rád vracet.

Ale vám příliš fotbalové radosti nepřineslo, ne?
Přineslo mi zajímavou zkušenost. Česká liga má kvalitu.

Vy jste si ji ovšem příliš nezahrál a navíc střížkovští Bohemians sestoupili. Vážně ve vás nezůstala hořkost?
Ne, beru to s pokorou. Když člověk narazí, nesmí se vzdát. Pokud chcete zažít úspěch, musíte jít stále dál. I přes překážky. To byl také můj případ. Našel jsem odvahu vyzkoušet další výzvu a teď prožívám krásné dobrodružství. Je to odměna za práci.

Přece jen: nepřekvapilo vás, že jste štěstí našel právě v Estonsku? Prošel jste už Singapur, Slovinsko, Rakousko, Bělorusko...
Asi je to osud. Miluju tuhle zemi a cítím se tu stejně krásně jako v Česku. Můj klub sice nemá dlouhou historii, ale současnost je nádherná.

Nomme Kalju je víceméně neznámý klub. Věříte si na Plzeň?
Toužíme po tom, abychom dál přepisovali estonskou historii. Když jsem tu byl první rok, skončili jsme druzí. Pak jsme získali titul a začala velká párty. Teď jsme poprvé vyhráli zápas v evropských pohárech a párty pokračuje. Lidé říkají, že je to zázrak.

A vy?
Je to odměna za tvrdou práci, kterou tu dva a půl roku odvádíme.

Když jste postoupili přes Helsinky do 3. předkola, váš trenér Igor Prins se prý nechal ostříhat dohola.
Jasně, byla to legrace a řekl bych, že se tím naše parta utužila ještě víc. Nechám se překvapit, co trenér vymyslí příště.

Myslíte, že se vám znovu podaří zaskočit favorita?
Doufám. Každý samozřejmě ví, že Plzeň má výborný a silný tým. Hrála skvěle v Evropské lize, porazila dokonce Neapol nebo Atlético Madrid. Ale my se nevzdáváme. Kolik lidí očekávalo, že porazíme Helsinky? Nikdo! Zkusíme znovu překvapit. A když se to nepodaří, zůstane nám aspoň úžasná vzpomínka.

Mimochodem, budete proti Plzni hrát?
Ještě nevím, ale jsem připravený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze