Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když zní Šavlový tanec, je zle. To slaví Mchitarjan, král Arménů

Henrich Mchitarjan v dresu Dortmundu | foto: Reuters

6 2013
Na něj si dejte pozor! Příjmení Mchitarjan sice nejde snadno přes jazyk, ale na fotbalovém hřišti ten mládenec umí čarovat. V pátek od 18.00 to v Edenu bude chtít potvrdit. Fotbalový král Henrik, hrdina Arménie.

Maminka Marina šéfuje všem arménským reprezentacím, sestra Monica pracuje jako hlavní asistentka v sídle fotbalové asociace UEFA a papíry podává přímo prezidentovi Platinimu. A tatínek Hamlet? Ten býval jedním z nejpopulárnějších hráčů Arménie, jenže ve třiatřiceti zemřel. Měl nádor na mozku.

"Věřím, že se na mě dívá z nebe a je na mě pyšný. Jen mě mrzí, že mi nemohl dát víc," poví Henrik Mchitarjan a do očí mu vklouznou slzy.

Bylo mu sedm, když táta umřel, ovšem jeho umění už dávno překonal. Talent a píle jej vyšvihly mezi nejluxusnější fotbalové zboží.

Že jste o něm ještě neslyšeli? To musí být renonc, protože Mchitarjan přestoupil letos v létě za téměř 700 milionů korun ze Šachtaru Doněck do Dortmundu. Tolik nestál ani český kapitán Tomáš Rosický před ekonomickou recesí.

"Jsou to šílené peníze, ale můžu vám garantovat, že nejsou vyhozené oknem. Henrik je výjimečný fotbalista," říká český záložník Tomáš Hübschman, který s Mchitarjanem hrával tři roky v Doněcku.

Za normálních okolností by se v pátek večer potkali v kvalifikačním souboji jako soupeři, jenže Hübschman zůstal s bolavým okem doma. Zato Heno, jak Mchitarjanovi říkají v Arménii, je v nejlepší fazoně. O víkendu porazil dvěma góly Frankfurt v bundeslize a před zápasem v Edenu slibuje: "Nepřijeli jsme prohrát."

O tom, jak kvalifikace dopadne, dost napoví právě jeho výkon. V zemích bývalého Sovětského svazu byste v současnosti nenašli lepšího fotbalistu, to asi mluví za vše. Pro Armény je čtyřiadvacetiletý ofenzivní záložník podobným symbolem jako Nedvěd, Panenka nebo Masopust pro nás.

"A pro jejich nároďák znamená to samé, co pro náš Rosický. S ním celá hra stojí i padá," všiml si reprezentační pozorovatel Daniel Drahokoupil.

V prvním utkání proti Česku (0:3) se Mchitarjan, velký obdivoval Zinedina Zidana, téměř neprosadil, protože musel suplovat práci za potrestané defenzivní kolegy.

Zato teď...

Tomáš Hübschman vám to vysvětlí sám: "Chtěl bych kluky varovat, že teď je Henrik bude větrat mnohem víc. On je jako uragán. Táhne ho to dopředu, hledá si místo pod hrotem, rozbíhá se do lajn a čeká na zakončení ze druhé vlny. Jeho střela je mimořádně přesná."

Tak přesná, že se během poslední sezony v Doněcku stal historicky nejlepším střelcem ukrajinské ligy. Zvládl 25 ligových branek.

Na stadionu Šachtaru jsou fanoušci zvyklí, že po gólu domácích se z amplionu ozve muzika, která oslavuje národnost střelce. A vězte, že loni tam zdaleka nejčastěji hrál Šavlový tanec od slavného arménského skladatele Arama Chačaturjana.

Král Henrik vyrůstal ve Francii, kde jeho táta válel za Valence, umí čtyři světové jazyky (německy se teprve učí) a ještě během kariéry by rád vystudoval práva.

"Obdivuju na něm, že netrpí hvězdnou nemocí," říká Hübschman a vypráví krátký příběh, jak se Mchitarjan během angažmá v Doněcku nikdy nepřestěhoval z malého bytu v tréninkovém centru. Peněz měl spoustu, mohl si dovolit luxus, ale nechtěl se vzdalovat od hřiště.

Tam je doma. Tam to miluje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze