Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tentokrát jsem neplakal, řekl Ronaldo. A předvedl vítězný výkřik

RADOST SE SYNEM. Cristiano Ronaldo ukazuje trofej pro vítěze Zlatého míče svému synovi Cristianovi. | foto: AP

13 2015
I kdybyste sečetli body, které získali Lionel Messi a Manuel Neuer, tak by vítězem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa 2014 stejně zůstal Cristiano Ronaldo. „Anooo!“ zakřičel portugalský útočník z Realu Madrid na závěr svého krátkého proslovu.

Radostný výkřik na nablýskaném pódiu v curyšském Kongresovém centru kdekoho překvapil. Ale třeba trenéra Carla Ancelottiho pobavil. Dobře věděl, že Ronaldo takhle oslavuje své góly.

Ty góly, které ho vynesly ke třetímu triumfu v nejcennější individuální anketě ve fotbalovém světě. Devětadvacetiletý útočník dal loni 61 branek v 60 zápasech. To je bilance, které nikdo nemohl konkurovat.

„Prožil jsem nezapomenutelný rok. A získat tuhle cenu? To vždycky potěší. Znamená to pro mě motivaci, abych vyhrál víc titulů pro tým i mě osobně,“ prohlásil Ronaldo.

Od reprezentačních kapitánů, trenérů národních týmů a vybraných fotbalových novinářů získal 37,66 procenta bodů. To je víc než součet hlasů druhého Lionela Messiho (15,76) a třetího Manuela Neuera (15,72).

Jako by se čas vrátil o rok. Ronaldo opět stál na stejném místě, dojetím skoro nemohl mluvit, v rukou držel trofej pro vítěze Zlatého míče a k noze se mu choulil syn Cristiano.

„Ale jedno přece jen jiné bylo,“ smál se Ronaldo, „tentokrát jsem neplakal. Ale byl jsem příšerně nervózní, i když jsem si po tom báječném roce celkem věřil.“

Fotogalerie

Ronaldo se zařadil mezi největší fotbalové legendy. Tři Zlaté míče mají jen Johan Cruijff, Michel Platini a Marco van Basten. Dokonce čtyřikrát dokázal zvítězit Messi.

„Vtipkoval jsem, že já jich chci pět, abych Messiho překonal. Pravda je ovšem taková, že tím nijak posedlý nejsem. Ano, je to pěkná individuální cena, ale mnohem důležitější jsou týmové tituly,“ vysvětlil Ronaldo. „To, že jsem Zlatý míč vyhrál, mě motivuje pracovat s ještě větším úsilím.“

Ronaldovo vítězství mělo velký ohlas v Realu Madrid, kde rodák z Madeiry působí. Nejúspěšnější klub světa si svůj poklad hýčká a před volbou - tak jako ostatní pro své zástupce - lobboval.

„Cristiano chce překonat každý rekord. Jsem si jistý, že teď touží po čtvrtém Zlatém míči a bude pracovat na tom, aby se mu to podařilo. Zároveň si uvědomuje, že nejdůležitější jsou týmová vítězství,“ podotkl prezident klubu Florentino Pérez.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze