Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalista ČR 2003 bude znám 16. února

17 2003
Praha - Baroš, Bolf, Čech, Galásek, Jankulovski, Koller, Nedvěd, Poborský, Rosický a Ujfaluši. To je podle abecedního pořadí deset nejlepších českých fotbalistů letošního roku. V anketě, kterou tradičně pořádá Nakladatelství Olympia, vzešla tato a další jména na základě hlasování předních domácích trenérů a prvoligových fotbalistů.

Přesné pořadí do desátého místa se fotbalová veřejnost i všichni ostatní dozví v pondělí 16. února při slavnostním vyhlášení už 39. ročníku ankety Fotbalista roku. Organizátoři v tomto termínu využijí reprezentačního srazu, protože o dva dny později hraje národní mužstvo přátelské mezistátní utkání v Itálii.

"Předpokládáme, že to třetí únorové pondělí dostaneme na slavnostní vyhlášení kompletní desítku nejlepších, protože všichni tito hráči by měli být v Praze na srazu reprezentace," poznamenal Alexandr Žurman z pořádajícího nakladatelství.

"Letos poprvé hlasovali všichni oslovení hráči a trenéři, celkem se na anketních lístcích objevilo sto deset jmen," řekla Monika Charvátová z Nakladatelství Olympia. Ta jako jediný člověk na světě zná přesné pořadí od prvního místa, protože u ní se všechny hlasy shromažďují.

Charvátová dále uvedla, že podobně jako v minulých letech, i tentokrát se k anketě poněkud svérázně postavili fotbalisté Liberce. "Díky nim se v pořadí objevilo sedmadvacet jmen, která uvedli jen hráči Liberce."

Hlasovací lístky všech zúčastněných zveřejní ve druhé polovině února odborný týdeník Gól. Tehdy se uvidí, komu se mezi nejlepších deset vešli například syn prvoligového rozhodčího Tomáš Liba, či fotbalista libereckého béčka Petr Šafář.

Doprovodnými anketami jsou vedle nejlepšího fotbalisty také "Trenér roku", "Talent roku" a "Osobnost ligy". Zde jsou nominováni kandidáti a vítězové budou známi rovněž 16. února.

Zatímco v hráčské a trenérské anketě "Fotbalista roku" jsou posuzovány výkony během kalendářního roku, v novinářské anketě "Zlatý míč ČR" se rozhoduje ve dvou cyklech, v podzimní a jarním, které se poté sečtou. U novinářů se podzimním vítězem v minulých dnech stal Pavel Nedvěd.

O triumfu Nedvěda nikdo nepochybuje ani pokud jde o anketu "Fotbalista roku". Nejlepších trenérem se podle všeobecných předpokladů stane kouč národního mužstva Karel Brückner a ligovou osobností Karel Poborský. Výrazného favorita nemá pouze anketa "Talent roku", v níž mohou být uváděni fotbalisté narození v roce 1982 a mladší.

Pořadí "Fotbalisty roku" od jedenáctého do dvacátého místa

11. Šmicer (Liverpool), 12. Blažek (Sparta), 13. Grygera (Sparta/Ajax), 14. Heinz (Bielefeld/Ostrava), 15. Štajner (Hannover), 16. Jarošík (CSKA Moskva), 17. Horváth (Teplice), 18. Koloušek (Liberec), 19. Zdeněk Pospěch (Ostrava), 20. Berger (Liverpool/Portsmouth).

Jednotlivé nominace

"Fotbalista roku"
Milan Baroš (Liverpool), René Bolf (Ostrava), Petr Čech (Rennes), Tomáš Galásek (Ajax), Marek Jankulovski (Udine), Jan Koller (Dortmund), Pavel Nedvěd (Juventus), Karel Poborský (Sparta), Tomáš Rosický (Dortmund), Tomáš Ujfaluši (Hamburk)

"Trenér roku"
Karel Brückner (reprezentace ČR), František Komňacký (Ostrava), Vlastimil Mareček (Zlín), Vlastimil Petržela (Petrohrad), Petr Uličný (Olomouc)

"Osobnost ligy"
Pavel Kuka (Slavia), Edvard Lasota (Zlín), Radek Látal (Ostrava), Jiří Němec (Sparta), Karel Poborský (Sparta)

"Talent roku"
Jiří Koubský (Zlín), Jan Laštůvka (Ostrava), Mario Lička (Ostrava), Jaroslav Plašil (Monako), Václav Svěrkoš (Mönchengladbach), Jan Rezek (Teplice)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze