Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Případ „ukoplá“ hlava: fotbalista byl tři milimetry od smrti

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

8 2013
Tenhle příběh zůstával dlouho v utajení, teď se o něm často diskutuje. Policie obvinila obránce Jana Kuneše z Hradištka z těžkého ublížení na zdraví, hrozí mu deset let vězení. Neuhlídal emoce při přátelském zápase.

Svědci se shodují, že to byl brutální a bezdůvodný útok. V zápase zimního turnaje bojoval Marián Varga z Vršovic o život poté, co ho Jan Kuneš z Hradištka kopl do hlavy. Poklidné utkání na pražském Kačerově se rázem změnilo v drama, které málem skončilo tragicky.

Varga vyvázl "jen" s bezvědomím a zlomeným krčním obratlem. "Doktoři mi říkali: Máte štěstí, že žijete. Stačily tři milimetry a mohl jsem ochrnout nebo zemřít," řekl pro MF DNES napadený. "Když mi to kluci vyprávěli, nebylo mi dobře."

Zkusme si zrekapitulovat události z letošního 20. ledna. Vršovice B hrály s Hradištkem. Ve 40. minutě 29letý Kuneš fauloval Vargu, který upadl a klečel opřený o ruce. Pak už jen rána a tma.

"Kuneš nakopl klečícího Mariána nártem do obličeje, míč byl úplně mimo. Šílená prasárna," popisuje Vladimír Šimr, trenér Vršovic B. "Byla to nejhorší věc, kterou jsem ve fotbale za třicet let viděl."

Obviněný Kuneš s médii komunikuje jen přes svého právníka Michala Sýkoru, který MF DNES poslal vyjádření. "Můj klient sledoval rozhodčího, který ukázal faul pro soupeře. Protihráč se nacházel na zemi, za zády mého klienta. Ten měl vztek sám na sebe, prudce se otočil a vykopl nohou - v tu chvíli si však neuvědomil, že je v blízkosti protihráč, který se začal zvedat. Šlo o nešťastnou náhodu, nikoliv o úmysl, to zdůrazňuji."

Kuneš dostal od fotbalové disciplinární komise roční zákaz startu, ale v létě mu byl trest po sedmi měsících změněn na podmínku, takže v Hradištku hraje dál. "Přiznal se, že to byl zkrat," říká Martin Havel, šéf disciplinárky ve Středočeském kraji. "Působil na nás seriózním dojmem. Kdybych nevěděl, co udělal, neřekl bych to do něj."

Tohle prohlášení ostře kontrastuje s tím, jakou má Kuneš v kraji pověst. "Je to rozmazlený frajírek, který si myslí, že mu všechno projde. Nepřekvapuje mě, že to dopadlo takhle, svými excesy je vyhlášený," říká jeden funkcionář, který Kuneše velmi dobře zná, ale nechtěl být jmenován. Stejně mluvili i další: "Je to vyhlášený blázen."

Teď má vše v rukách policie. Varga, který už se vyléčil a hraje fotbal dál, na Kuneše podal trestní oznámení. "Přál bych si, aby byl spravedlivě potrestaný. Tohle do slušné společnosti nepatří," říká Varga, jehož prý Kuneš nekontaktoval. "Vůbec se o to nepokusil," tvrdí Varga. "V den incidentu klient kontaktoval poškozeného SMS zprávou," reaguje advokát Sýkora.

V posledních letech to není jediný případ sportovní brutality, kdy zápasy končí příjezdem záchranářů. Historie pamatuje případy, kdy soudy uznaly fotbalisty vinnými z ublížení na zdraví. Vesměs šlo o fauly, při nichž zlomili nohu protihráči, či fyzické napadení během zápasu nebo po jeho skončení.

Napadený Varga: Přežil jsem. Je to jako výhra v loterii

Poprvé v životě vzal na fotbal desetiletou sestru, která se stala svědkyní otřesného zážitku. Po ataku soupeře, který ho nakopl do obličeje, zůstal Marián Varga bezvládně ležet na zemi. "Ségra brečela a volala mámě, že jsem mrtvej," popsal hrůzné okamžiky dvacetiletý Varga pro MF DNES.

Prý k tomu nebylo daleko. Jak vám je, když o tom mluvíme?
To, že jsem přežil, je jako výhra v loterii.

Pamatujete si moment, kdy se to stalo?
Byl jsem v bezvědomí, probral jsem se v nemocnici. Pamatuju si první poločas, docela se mi dařilo. Byl to zimní turnaj, klidný zápas, toho kluka jsem v životě neviděl, nijak ho neprovokoval a najednou tohle. Bum. Rána. Myslel jsem si, že se to stalo omylem, nevěřil jsem, že by to někdo udělal úmyslně. Ale i nestranní diváci úmysl dosvědčili. Bylo to prý hodně kruté.

Podal jste trestní oznámení. Jak myslíte, že tahle kauza dopadne?
Přál bych si, aby byl spravedlivě potrestaný. Tohle přece do slušné společnosti nepatří. Stane se, že si někdo při fotbale zlomí nohu, ale jsou to nešťastné náhody. Tohle byl brutální pouliční útok.

Kuneš za něj od fotbalové disciplinárky dostal stop na rok, po sedmi měsících se mu však zákaz změnil na podmínku, takže teď hraje dál. Co vy na to?
Nehrál sedm měsíců, to je zoufale málo. Já dostal jednou za řeči stop na dva měsíce.

Umíte si představit, jak budete reagovat, až Kuneše potkáte?
Rád bych se ho zeptal, proč to udělal, zajímá mě, jak vypadá. Slyšel jsem o něm, že měl takových incidentů víc. Hlavní je, že jsem přežil. A taky jsem rád, že se na to nezapomnělo.

Hrajete dál fotbal?
Ano, z Vršovic jsem na hostování v Hrusicích. O tom, že bych skončil, jsem neuvažoval. Nevěřím, že by se něco takového mohlo stát znovu. To bych měl fakt smůlu.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze