Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První šance na MS a najednou budu mít skoro poslední, vtipkoval Dočkal

PRVNÍ ZÁPAS - A HNED GÓL. Bořek Dočkal se raduje z gólu, který vstřelil v utkání se Slovenskem. Podařilo se mu to při reprezentačním debutu. | foto: AP

9 2013
Když se trenér Josef Pešice dozvěděl, že na srazu fotbalové reprezentace nemůže počítat s kapitánem Tomášem Rosickým, povolal za něj Bořka Dočkala. Pětadvacetiletý záložník v posledních týdnech výbornými výkony táhne Spartu, kam v srpnu přestoupil z Rosenborgu Trondheim.

Měl jste trénovat se Spartou, ale místo toho jste na srazu reprezentace. Překvapilo vás to?
Částečně ano, protože jsem žádné signály neměl. Ale tak to bývá. Málokdy se stane, aby se na srazu sešli všichni nominovaní hráči.

Naposledy jste byl v reprezentaci v březnu a od té doby nic. Proč?
Bylo to hlavně tím, že se změnila moje situace v Rosenborgu Trondheim. Věděl jsem, že musím být v klubu, kde budu pravidelně hrát. Navíc v reprezentaci by měli být hráči, kteří jsou ve svých klubech výraznými postavami.

BOŘKŮV FANKLUB. Bořek Dočkal zvládl premiéru v reprezentaci na jedničku a po

Ve Spartě výrazný jste?
Na to, že máme za sebou jen začátek a přišel jsem do rozehrané soutěže, tak si to sedlo docela rychle. Hlavně se daří výsledkově. To je důležitý předpoklad, aby i ty individuální výkony byly dobré. Ale samozřejmě to ještě může být lepší. Třeba bych chtěl dávat i góly, což se mi zatím nedaří.

Přestoupil jste do Sparty kvůli tomu, abyste se vrátil do reprezentace?
Byl to jeden z důvodů. V té době to ještě vypadalo nadějněji v kvalifikaci o mistrovství světa. A i kdybych v Norsku hrál, tak by to pro mě bylo složité, protože bych tam měl na jaře dlouhou pauzu a šampionát by mi utíkal.

Národní tým

Dočkal v reprezentaci

Česko - Dánsko 0:3
27 minut, 0 gólů

Turecko - Česko 2:0
35 minut, 0 gólů

Česko - Slovensko 3:0
90 minut, 1 gól

Teď jste sice v reprezentaci i ve formě, ale zase vám uteklo to mistrovství světa.
Je to velké zklamání. Ale horší to musí být pro kluky, kteří tady jsou stabilně a odehráli si to celé.

Je hodně nepříjemné jít do těch dvou zbývajících dvou zápasů s tím, že postup už je pryč?
Pro mě ne, ale nevím, jak jsou na tom hráči, kteří odehráli celou kvalifikaci. Ale pro mě to nehraje roli. Vždyť jsou to zápasy za reprezentaci! I kdyby nás čekalo jen přátelské utkání, tak chceme předvést co nejlepší výkon.

Reprezentace v samostatné historii postoupila jen na mistrovství světa 2006. Proč to jinak nevychází?
Kvalifikace je pokaždé jiná - s jinými hráči a s jinými soupeři. Myslím, že to vždycky mělo jiné příčiny, proč to nevycházelo. Ale rozhodně si nemyslím, že by český nároďák měl z kvalifikace o mistrovství světa komplex.

Tak proč to nevyšlo letos?
Sešlo se několik věcí dohromady. Tahle skupina sice byla hratelná, ale my jsme nezvládli domácí zápasy. Pak je těžké pomýšlet na postup. Přitom jsme to mohli zvládnout. Když jsme Arménii porazili venku, tak nevidím důvod, proč by to samé nešlo doma. Je to škoda.

Uvědomujete si, že při dalším mistrovství světa vám bude skoro třicet?
To letí! Teď jsem měl první šanci a najednou budu mít skoro poslední. Ale ne, teď vážně. Ti starší hráči, kterým je kolem třiceti, tak si to uvědomují. Uteče vám jedna kvalifikace a najednou...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze