Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalem už se jen bavím, říká sedmdesátník Brückner

Karel Brückner přijímá na olomouckém stadionu gratulace k sedmdesátým narozenimám. | foto: ČTK

24 2009
Poprvé předstoupil před novináře po svých sedmdesátinách. Bývalý fotbalový trenér Karel Brückner je v pondělí dodatečně oslavil jako divák ligového zápasu Olomouc – Teplice. "Možná s vámi mluvím naposledy," řekl v kanceláři olomouckého stadionu.

Co je teď vaší největší radostí?
Když můžu dýchat. Radostí? Jak to myslíte?

Jak chcete.
To jsou sentimentální otázky. Co je to radost? Těší mě, že jsem prožil život, který mě naplnil. Na atmosféru, kterou jsem ve fotbale zažil, nezapomenu. Ale to je pořád minulý čas a vy se ptáte na teď.

Tak co třeba vnoučata?
To jednoznačně! Bráním se otázkám na soukromí, ale máte pravdu. Rodina a vnoučata jsou má radost. Ale to jsme jako Božena Němcová.

Dovedete se dívat na fotbal jako obyčejný divák?
Jsou tři pohledy. Buď se díváte jako trenér, divák, nebo tak, že se chcete pobavit. Já se chci pobavit.

A jak se vám dívalo na ostudu národního týmu v Emirátech?
Já odpoledne spím. (směje se) První zápas jsem viděl, druhý jsem si pustil o půl páté a běžela 88. minuta. Těžko to hodnotit. Já měl to štěstí, že jsem si tým připravil už v jedenadvacítce. Na ten proces musí být čas. Ale viděli jsme, že nadprůměrnou kvalitou ani výjimečnými hráči jsme rozhodně neoplývali.

Jak vidíte budoucnost českého fotbalu?
Vezmu to obecně. Za Belgii v Beverenu nenastoupil ani jeden belgický hráč – jen samí Afričani. A tohle může být problém také u nás. Moc hráčů se dováží. Romantismus ve sportu mizí. Český fotbal si bude muset pomoc sám. Já myslím, že hráčů je dost. Stejně jako problémů.

Trenér Karel Brückner na čtvrteční tiskové konferenci ve Vídni vysvětluje neúspěchy,

Jak se vám líbili Slováci, kteří Česko vyřadili z kvalifikace o MS?
Musím říct, že málokdy jsem se díval na soupeře tak často, jako na Slovensko. Jeho styl šel nahoru.

K narozeninám jste od Olomouce dostal dres. Už víte, kam si jej dáte?
Nesbírám žádné fetiše. Kolikrát se bráním vzpomínat. Odmítám i žádosti o napsání knihy, protože tu může psát jedině někdo, kdo to prožil. A já psát neumím.

Jak jste oslavil narozeniny?
Nerad slavím.

Ani s rodinou?
S rodinou jsem narozeniny víceméně oslavil, ale to byla naprostá výjimka, protože já posledních třináct let měl narozeniny na reprezentační akci – ať už baráži či přáteláku. Pan Dudl (vedoucí týmu) měl dvacet vteřin projev, chlapci mi zazpívali "happy birthday" a za tři minuty bylo po oslavě. Tak to bylo pořád stejně, jen rok se měnil.

Můžete s jistotou říct, že už se k fotbalu nevrátíte?
Rozhodování je těžké a kolikrát se obrátí, ale už jsem cítil určité zdravotní limity. Teď se fotbalem bavím. Nedělá se ve vzduchoprázdnu. Život je naplněný i povinnostmi, které jsem kvůli němu zanedbal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze