Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebudeme alibisté. Zkusíme si ligu vybojovat, velí znojemský šéf

Prezident znojemského klubu Ota Kohoutek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

25 2015
Postoupíme do ligy? Přestože se po senzační podzimní jízdě podobná věta nabízí, lídr druhé fotbalové ligy ze Znojma ji nahlas nevyřkne. „Nechceme ale ani vystupovat alibisticky. Zkusíme z dobře rozehraného ročníku vytěžit maximum,“ velí prezident klubu Ota Kohoutek.

Když ho lidé poznají na ulici, zastavují ho. „Všichni mi říkají, že by byli rádi, kdybychom mohli pro Znojmo uhrát ligu,“ vypráví šéf fotbalového klubu Ota Kohoutek.

Jihomoravané se totiž v poločase druholigového ročníku usadili na čele se solidním čtyřbodovým náskokem. „Na tabulku se dívá moc hezky. Maximální spokojenost,“ libuje si Kohoutek po víkendovém konci podzimní sezony.

Není se co divit. Vždyť se ještě pár dní před startem letní přípravy nevědělo, kdo znojemský celek povede. A když se povedlo zlanařit začínajícího kouče Radima Kučeru, vyskytl se další problém.

Nadějnému „trenérskému benjamínkovi“, jenž neobdržel výjimku na profilicenci, musel krýt záda velezkušený Petr Uličný. „Stanovili jsme si, že chceme hrát v horní polovině tabulky. Během krátké doby ale dokázali kluky semknout. Nakonec z toho vznikl takový příběh, že jsme měli na čele i sedmibodový náskok,“ žasne klubový prezident.

Skončí znojemský příběh v květnu postupem do ligy?
První místo po podzimu je veliký úspěch. Musíme teď dát hlavy dohromady a eventuálně popřemýšlet. Když ale máme takhle rozehranou sezonu, nebudeme vystupovat alibisticky a pokusíme se z dobře rozehraného ročníku vytěžit maximum.

Znojemský fotbalista Tadeáš  Zezula (vlevo) v souboji s Markem Jungrem.
Znojemský Libor Žondra (vlevo) bojuje o balón s Janem Kosakem ze Sokolova.

Takže postupu do nejvyšší soutěže by se Znojmo nebránilo?
Bránit se nebudeme, ale určitě to nechci před tým stavět jako podmínku. Nechci vyvíjet nátlak, že mermomocí musíme. Chceme pokračovat ve střízlivém přístupu a obhájit výsledky z podzimu. A hlavně – kluci si to musí uhrát sami, já se jim pro to pokusím vytvořit maximální podmínky.

V létě jste říkal, že znojemské zázemí by bylo na ligu z 90 procent připraveno.
To platí nadále. Je to další věc, o kterou se můžu zasadit, potažmo o kterou se můžeme opřít. Postupem do ligy jsme před dvěma lety vyvolali iniciativu, která se všem nezamlouvala. Tím byla stavba sklápěných stožárů nebo vyhřívaného hřiště. Nebylo to jen o jedné sezoně nebo o tom, že jsme jen vytáhli peníze. Teď můžeme tuhle investici vnímat tak, že podmínky pro účast v Synot lize máme zajištěné. Chybí nám pouze část týkající se požadované kapacity pro ligu. Ale to bychom se bavili o nějaké investici, která by byla nesrovnatelně nižší oproti té předchozí.

Před sezonou jste také vykládal, že byste byl rád, kdyby Znojmo v soutěži překvapovalo...
Z pozice mužstva bylo ze začátku daleko jednodušší, že nevystupovalo jako favorit. A z mého pohledu předvádělo výborné kolektivní výkony, musím vyzdvihnout celou obranu včetně brankáře, vytvořili spolehlivou osu týmu. Nejsme pro soupeře lehce odhadnutelní, že bychom měli jen jednoho střelce, na kterého všechno hrajeme. Našli jsme i dostatečný počet ofenzivních hráčů, kteří se o góly podělili. Je velký bonus týmu, že spousta hráčů dokáže rozhodnout zápasy.

Chcete kádr v zimě posílit?
Nebudeme dělat nějaké zásadní změny, ale chceme vytvořit ještě větší konkurenci uvnitř týmu. S vedením a trenéry se budeme ještě bavit. Do Vánoc bychom to chtěli mít nějakou formou nastavené, abychom start zimní přípravy mohli začít s kádrem, se kterým můžeme počítat do jarní části.

Významný podíl na úspěchu má kouč Kučera, kterému pomáhal Petr Uličný. Budete chtít, aby u týmu jako rádce působil dál?
Sám už jsem trenérovi říkal, že by tu závěrečnou zkoušku na profilicenci nemusel udělat. Nebo by ji mohl dostat až na reparát v létě. Aspoň bychom měli argument na pana Uličného, aby působení u nás prodloužil bez nějakých dlouhých jednání (usmívá se). Tím chci říct, že se pokusíme udržet zdravé jádro v kabině i realizačním týmu. Pokusím se s panem Uličným si sednout a požádat ho o prodloužení jeho angažmá ve Znojmě minimálně o půl roku.

Čistě teoreticky – kdybyste v soutěži nakonec skončili třeba pátí, bylo by to zklamání?
Ano, za sebe to tak můžu říct. Chuť ukázat se musí být hlavně na hráčích. Oni hrají o svoji budoucnost, zažili jsme to ve Znojmě před dvěma lety. Jsem přesvědčen, že i teď kluci budou chtít na jaře pokračovat v dobrých výkonech. Pro ně by měla být maximální motivace vybojovat a zahrát si první ligu.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 8 4 3 1 19:11 15
2. FC Hradec Králové 8 4 3 1 14:10 15
3. Dynamo České Budějovice 7 4 2 1 12:5 14
4. Fotbal Třinec 8 4 2 2 11:7 14
5. 1.SC Znojmo 8 4 2 2 10:12 14
6. Graffin Vlašim 8 4 1 3 14:11 13
7. FK Olympia Praha 7 3 3 1 10:7 12
8. FK Pardubice 8 4 0 4 8:7 12
9. 1. FK Příbram 8 3 2 3 11:10 11
10. FK Viktoria Žižkov 8 2 4 2 13:10 10
11. FC MAS Táborsko 8 2 4 2 13:12 10
12. Baník Sokolov 8 2 2 4 11:13 8
13. FK Ústí nad Labem 8 2 1 5 10:16 7
14. Frýdek - Místek 7 1 2 4 4:10 5
15. FC Vítkovice 8 0 4 4 5:17 4
16. FK Varnsdorf 7 0 3 4 5:12 3

Najdete na iDNES.czmobilní verze