Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal zažil experiment s rozhodčími za brankou. Video zavést nechce

Experiment s brankovými rozhodčími při zápasech Evropské ligy. | foto: AP

20 2009
Třeba ten chlapík, který postával celý zápas u branky, zašeptal do vysílačky: "Pískej, Douglasi! To byl faul, penalta." A Douglas McDonald, hlavní rozhodčí při premiérovém utkání Sparty v Evropské lize, svého kolegu Alana Muira poslechl a zapískal.

Už v nastaveném čase nařídil penaltu za zbytečný Wilfriedův zákrok, sparťané láteřili a Eindhoven vyrovnal na 2:2. Poprvé v historii viděl fotbal novinku, která má zpřesnit verdikty sudích.

Říká se tomu "additional assistant", čili doplňkový asistent. Jsou to dva rozhodčí, kteří se při zápasech Evropské ligy pohybují za brankami a sledují především spletitý mumraj v šestnáctce. Vysílačkou by pak měli hlavního sudího upozorňovat na přestupky.

"Zadní pohled odstraní nešvar v podobě držení. Hlavní rozhodčí má ulehčenou pozici, protože brankoví mu pokryjí slepý prostor," řekl pro ČTK sudí Pavel Královec, který zažil novotu při utkání v Bukurešti.

Zatímco rozhodčí si pochvalují, že je jich při zápase šest (jeden hlavní, dva asistenti, čtvrtý mezi lavičkami a dva brankoví pomocníci), zbytek fotbalového světa má pocity přinejmenším rozporuplné. "Stejně nás v šestnáctce tahali za dres a nikdo nic neodpískal. K čemu tam byli?" řekl záložník Ludovic Obraniak z Lille.

Everton si zase stěžuje, že kvůli spornému verdiktu doplňkového asistenta vyloučili útočníka Sahu. "Udivuje mě, že malý faul rukou viděl a velký kopanec chvíli předtím přehlédne. Brankový rozhodčí možná hledal šanci, jak se do zápasu vložit, ale vybral si špatnou chvíli," kritizoval trenér David Moyes.

Experiment s pěti rozhodčími

Experiment s pěti rozhodčími...

Experiment s brankovými rozhodčími

...dva se pohybují za brankovou čarou.

Zatímco kdekdo horuje pro zavedení videa, jež se při sporných momentech používá třeba v hokeji nebo při ragby, fotbal zůstává konzervativní. Michel Platini, šéf evropské asociace UEFA, nechce o videu ani slyšet. Místo toho experimentuje s pomocníky za brankami. Ti můžou vkročit do hřiště, pomáhají s verdikty a sledují, co se děje v šestnáctce.

"Především při rohových kopech to byla skvělá prevence. Bylo vidět, že nás hráči vnímají. Dávali si pozor, aby protivníky nedrželi," řekl český "additional assistant" Michal Paták.

Nejen případ ze stadionu Evertonu potvrdil, že i brankový rozhodčí má obrovskou moc. Během utkání totiž v pokutovém území proběhne spousta soubojů, především při standardních situacích se hráči strkají a drží za dresy. A pomocník za brankou si vlastně může vybrat kterýkoli zákrok, aby ho nahlásil hlavnímu sudímu jako faul.

Fotbalový boss Platini však kritiky neposlouchá a má jasno: pokud se mu experiment zalíbí, zavede ho od příští sezony i v Lize mistrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze