Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba: Neříkám, že je všechno bezchybné, ale jde to správným směrem

17 2015
Jeho podzim byl plný událostí: sladký postup na fotbalové mistrovství Evropy. Zbytečná hádka s novináři kvůli aféře opilého řidiče Limberského. Senzační vítězství v Nizozemsku. Svatba starší dcery Kateřiny. Na slíbené kotrmelce před fanoušky ovšem reprezentační trenér Pavel Vrba neměl náladu.

„K tomu, abych spontánně dělal blbosti, mi chyběla soudržnost. Nenašel jsem v sobě pocit, že za mužstvem stojí úplně všichni,“ řekl muž, který zvládl svou největší fotbalovou výzvu.

Kdy jste byl během kvalifikace nejpyšnější?
Teď. Jsem pyšný, že jsme postoupili s hráči, z nichž mnozí patří do české ligy. To je úspěch. Těší mě, že jsem měl správný odhad. Česká liga není tak špatná, jak se o ní leckdy mluví.

Nebyl to skoro zázrak, že se postoupilo dvě kola před koncem?
Zázrak ani ne. Český fotbal se mění, nejsilnější kluby pracují skvěle, hrají poháry a všechno se to odráží na reprezentaci. Já jsem nepochyboval, protože jsem během pěti let v Plzni poznal, že i u nás můžete vytvořit konkurenceschopný tým. Vždyť jsme dvakrát hráli Ligu mistrů.

Proti vyhlášeným Nizozemcům řádila hlavně trojice nezkušených Pavelka, Šural a Skalák. Ani to vás nepřekvapilo?
Musím říct, že velice příjemně. Všichni nastoupili do rozjetého vlaku a zvládli to suverénně. Třeba Davida Pavelku před půl rokem skoro nikdo neznal a teď úžasně skočil až do reprezentace. Ti kluci ještě na jaře jezdili nanejvýš do Budějovic, Jablonce nebo Příbrami a najednou hrají v Marseille a Amsterdamu. Vývoj je u některých až raketový. Otázkou je, jak to všechno ustojí, protože po rychlém stoupání občas přijde pád. Já věřím, že žádný nebude.

Kvůli vyladěné chemii, která mužstvo provází?
Ano, tým má svoji tvář nejen na hřišti. Kdyby nefungovaly mezilidské vztahy, tak můžete mít maximálně krátkodobý úspěch. Ale my zvládli dlouhou kvalifikaci.

Zatímco úspěšnou Plzeň tvořili hlavně fotbaloví grázlíci, národní tým takovou pověst nemá.
Plzeň byla možná svérázná, ale ne plná grázlíků. To odmítám. Určitě jsme každý den nekontrolovali, jestli hráči lítali někde po večírcích. Ale chemie fungovala, v kabině jsme byli jedna rodina a myslím, že podobné je to i teď v reprezentaci.

Má mužstvo duši?
Duši, srdce a charakter. Neříkám, že je všechno bezchybné, ale jde to správným směrem. Kdokoli přijde jako nový, tak ho ostatní vezmou jako hráče, který chce mužstvu pomoct. Není považovaný za nepřítele, který by chtěl někomu sebrat místo v sestavě.

Vrba nevěděl, že ho snímají mikrofony a pomlouval novináře
V životě mám štěstí, říká mi to i manželka, smál se Vrba

Jak novou vlnu snášejí krajánci, kteří mají za sebou 60 a víc startů? Záložník Plašil či stoper Kadlec ztratili výsadní pozici.
Někdo to možná kouše hůř, ale já mám svou filozofii, ve které je nejdůležitější zápasová praxe. Když někdo v průměrném evropském klubu nehraje, začíná to pro mě být problém. Výjimkou může být, když někdo sedí v Arsenalu, Barceloně nebo Realu. To je trochu něco jiného.

Narážíte na kapitána Rosického, který teď léčí koleno?
Nechci Tomášovi radit, ale budu rád, když začne pravidelně hrát. A budu samozřejmě nadšený, když to bude v Arsenalu, jenže tam jeho situace vypadá složitě. Kdyby jeho herní zátěž i na jaře byla úplně nulová, asi bych musel zvážit, co dál.

Přece ho nevynecháte.
Přemýšlím, jak mu pomoci, protože je to hodně nadstandardní hráč. Zkusím ho přemluvit, aby hrál třeba za juniorku, pokud to jde.

Přiznáte, kolik hráčů má jistou nominaci na Euro ve Francii? Musíte zaplnit 23 míst, ale v kvalifikaci jste využil 31 jmen.
Jistotu nemá nikdo! Sice netvrdím, že neexistuje páteř mužstva, o kterou se chci opírat i nadále, ale kdo nebude půl roku hrát nebo ztratí formu, klidně může vypadnout.

Takže fantastický úterní výkon Pavelky, Šurala a Skaláka neznamená prakticky nic?
Znamená. Připouštím, že všichni udělali obrovský krok, aby na mistrovství Evropy jeli. Ukázali charakter a kvalitu. Byli nažhavení porvat se o výsledek.

Zato po skandálu s řízením v opilosti ve výběru chyběl plzeňský obránce Limberský. Vznikla z toho vážná rozepře mezi vámi a námi, novináři.
S předsedou (Peltou) jsme se domluvili na interním řešení a on to myslím vysvětlil.

Ale otázka zůstává: byl tedy hráč dočasně potrestaný?
Možná se vám to nelíbí, ale pro mě je to minulost, ze které jsme se dost poučili.

A nevadí, že ten napnelismus mezi vámi a médii bude trvat?
Všichni víme, že David udělal věc, která se stát neměla. Teď záleží jen na něm, ale nezlobte se, že se k tomu opakovaně vyjadřovat nebudu.

Kouč české reprezentace Pavel Vrba hecuje své svěřence.
Zachmuřený kouč české reprezentace Pavel Vrba

Předseda Pelta vzal včera chybu na sebe, ale na nepovedené tiskové konferenci to vypadalo, že máte jiný názor než on.
Ne, shoda s předsedou byla jednoznačná.

Existuje šance, že do týmu ještě zabudujete další nová jména?
Znovu dostane prostor třeba Matěj Vydra, který hostuje v Readingu. Teď má střeleckou formu i silné postavení.

Ale nováček není.
V české lize se ještě jeden dva hráči najdou, ale víc asi nic. Možná vyzkouším Jakuba Radu z Boleslavi.

Milan Baroš je úplné sci-fi?
To je otázka. Baryho znám od čtrnácti a vím, co od něj čekat, takže se může stát, že ho povoláme. Pokud na jaře nastřílí patnáct dvacet gólů, tak proč ne.

Co když stoper Suchý dostane třeba dvouzápasový trest za úterní vyloučení? Vezmete ho?
Moc nečekám, že by ho omilostnili, ale zároveň si nemyslím, že by měl být trest vyšší než dva zápasy.

Pokud ano?
Pak by pro něj byla nominace bohužel hodně složitá. Jeden zápas by nebyl žádný problém, dva jsou hrana. To už bychom museli zvažovat, co s tím.

Kdybyste z kvalifikace mohl něco vymazat, co by to bylo?
Asi zápas na Islandu. Zaměřili jsme se spíš na výsledek a hráli defenzivněji. Bylo to poučení, že máme hrát to, co je nám vlastní.

Jak silná je vlastně reprezentace?
Po sobotním Turecku (0:2) bych našel hodně chyb, po úterním Nizozemsku (3:2) jsem byl pyšný. Pokud takové výkony zopakujeme, mohli bychom na Euru překvapit. Když ukážeme svoji tvář, lidé nás ocení. Kromě jednoho zápasu jsme pokaždé skórovali. Dali jsme nejvíc gólů ve skupině.

Pavel Vrba na tréninku české fotbalové reprezentace
Pavel Vrba na tréninku české fotbalové reprezentace

Favorité nebudete.
To jistě ne, ale sebevědomí jsme získali. Takový zápas jako v úterý dokáže mužstvo nastartovat ke šňůře.

Je postup do osmifinále Eura minimální cíl?
Ještě neznáme soupeře, ale rozhodně nechceme jet domů po skupině. To bychom byli zklamaní.

Máte vybráno, koho do skupiny?
Zatím ani nevíme, jestli budeme ve druhém, či třetím výkonnostním koši. Tak bych to nechal osudu.

Osud vám toho na podzim přichystal dost. Bylo pro vás důležitější provdat dceru, nebo Euro?
Složité porovnání. Svatba je hlavně citová záležitost, protože milovaný člověk, se kterým jste prožil spoustu krásných let, najednou odchází. Ale šťastný jsem byl podobně jako pak na hřišti. Na obě chvíle nikdy nezapomenu.

Zapomněl jste cestou k oltáři na fotbal?
V ten den úplně.

A jindy?
Vždycky mě nějak zaměstná manželka. Snaží se, abych taky přišel na jiné myšlenky.

Prý chodíte cvičit.
Chodil jsem... Žena s dcerou mě přinutily, abych začal něco dělat se svou váhou. Bohužel mě naštval stroj, který nechtěl šlapat, jak jsem chtěl já, tak jsem to zase vzdal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze