Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Vrba: Teď zkoušíme a máme k tomu prostor. Tlak přijde později

Reprezentační trenér Pavel Vrba (vlevo) a jeho poradce Karel Brückner. | foto: ČTK

1 2014
Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba povede v úterý večer tým ve třetím duelu. Po remízách v přípravách s Norskem a ve Finsku (shodně 2:2) se pokusí dojít se svými svěřenci k prvnímu vítězství v olomouckém souboji s Rakouskem.

Je pro vás komplikace, že z nominace vypadnul zraněný Necid?
Je to komplikace, protože jsme si chtěli vyzkoušet něco jiného s hrotovým hráčem. Víme, že v lize jsou pouze tři typologicky stejní hráči a to je Pospěch, Došek a Necid. Vzhledem k věku jsme chtěli vyzkoušet toho nejmladšího. Ale na druhou stranu se to ve fotbale stává. Jsem rád, že Teclík (Stanislav Tecl) byl okamžitě k dispozici.
 
Neobával jste se, že na přípravné utkání po sezoně bude víc omluvenek, ať už kvůli oslavám nebo dovoleným?
Abych řekl pravdu, tak jsem se všem hráči mluvil měsíc dopředu a vysvětloval jim situaci. Slovo dodrželi a dodržely ho i kluby, že i když měly nějaké společenské povinnosti, tak hráče do určité hodiny poslaly. Tímto jim chci poděkovat. Hráči se možná nemohli věnovat klubovým radovánkám tolik, jak si představovali v klubu, ale respektovali, že mají sraz. Za to jsem rád.
 
Sparťané dorazili po oslavách v provozuschopném stavu?
Jsem rád, že funkcionáři pochopili, že reprezentantům ještě nekončí sezona. Kluby chápou, že reprezentace je také povinnost. Bylo to naprosto v pořádku. Myslím si, že i novináři z Blesku byli trošku zklamaní. Čekali na hotelu na něco jiného a nedočkali se toho. Když se budete chtít zeptat na detaily, zavolejte do Blesku a oni vám řeknou, jak to dopadlo.
 
Co stihnete s týmem natrénovat?
Tréninků bude minimum, v neděli večer nás čeká jen regenerační. Pouze dva hráči plus gólman, kteří nehráli, budou mít skupinový trénink.  v pondělí bude trénink hodně nácvikový. Budeme absolvovat dvě videa - jedno o Finsku, kde si ukážeme věci ze zápasu, který se hrál před čtrnácti dny, takže to bude ještě horké. Pak se už budeme věnovat pouze Rakousku.
 
Váš konzultant Karel Brückner Rakousko trénoval. Máte už od něj detailní informace?
My jsme v byli pátek na přátelském utkání Rakousko - Island v Innsbrucku, takže jsem některé věci viděl na vlastní oči. Ale samozřejmě pan Brückner je v tomto mnohem silnější než my, protože rakouský fotbal zná dokonale. Když četl sestavu, tak pomalu u všech hráčů řekl: Jo, ten tam byl i za mě. Takže doufám, že nám dá maximální informace.
 
Jaká je spolupráce s Karlem Brücknerem?
Je hlavně o zkušenostech. On fotbal někdy vidí trošku jinak než já, ale na druhou stranu je dobře, když se o tom bavíme, vysvětlujeme si to a dojdeme ke stejným závěrům, myšlenkám. Je to člověk, který má obrovské zkušenosti a může nám pomoct.
 
Čím vás Rakousko zaujalo?
Zaujal mě z jeho strany hlavně první poločas, kdy byli lepší. Rakousko je spíš silnější v ofenzivě, naopak ve druhé půli, kdy Island více kombinoval, už nebylo tak aktivní a to nám trošku ukázalo cestu, jak odehrát utkání.

Fotogalerie

 
A poprvé oslavit vítězství na reprezentační lavičce...
Byl bych hrozně rád, abychom uhráli vítězný výsledek. Před kvalifikací je to důležité, i když jsem hned upozornil, že tento půlrok beru na to, abychom si hráče vyzkoušeli, věděli, jak na tom kdo je. S Norskem to nebylo optimální, s Finskem už to mělo nějakou tvář a byli bychom rádi, kdybychom v tom pokračovali a navíc vyhráli.
 
Neuvažoval jste, že kromě Matěje Vydry povoláte ještě někoho z legionářů.
Uvažovali jsme, ale nechci to moc rozebírat, protože když jsem slyšel reakce fanoušků na to, že jsme se s Vydrou domluvili, že si taky řeknou o nominaci, tak to úplně není. Byli jsme domluvení tři měsíce dopředu, jak nominace budou přibližně vypadat. Na čem jsem se domluvil, jsem více méně teď v nominaci splnil. Chci si vyzkoušet hráče, kteří nedostali prostor. Myslím, že spoustu hráčů z české ligy může překvapit a v podzimní části soutěže být v základním kádru A-mužstva.
 
To už ale budou mít složitější.
Ale všichni mají šanci. Jestli byli nominovaní teď, tak proč by neměli být nominovaní na podzimní část? Samozřejmě to budou mít složitější, protože počítáme s hráči ze zahraničí. V podzimní části už to budeme dělat trošku jinak; nominace bude dvacet plus tři, ne jen šestnáct plus dva. Kádr bude větší, bude záležet na jejich formě. Čeká je určitě náročný začátek podzimní části.
 
Vnímáte na hráčích z ligy, že jsou za nominaci víc vděční? Kvitovali to s tím, že dřív byla domácí soutěž přehlížená.
Tak mě určitě děkovat nemusí, já to nepotřebuju. Ale budu rád, když si toho budou vážit a budou to brát jinak než v minulosti někteří hráči, kteří to brali automaticky. A já doufám, že to takhle bude vypadat i na hřišti. Já nechci naši ligu opomíjet, protože ať už to teď byla Plzeň nebo Liberec, tak kluby dokázaly, že jsou schopni hrát proti týmům složených z reprezentantů. Věřím, že v podzimní části zase budeme mít dostatek zástupců ve skupinách evropských pohárů a to české lize pomůže.  Jsem taky rád, že poslední kolo dopadlo úplně jinak, než spousta lidí říkala, že dopadne. Možná se v českém fotbale spousta věcí mění. Jen někteří to nechtějí vidět a poukazují na výsledky, které jsou v kterékoliv soutěži. Poslední kolo ukázalo, že český fotbal na tom není tak špatně, jak se mluví.

Už jste si v reprezentaci zvykl, nebo je něco, co vás ještě zaskočí?
V klubu máte stálý režim od neděle do soboty. Je to pořád stejné. Teď je to víc o sledování, dojíždění. Je to jiné. Chceme něco změnit také u mládeže. Doufám, že se nám to podaří a vytvoříme národní akademie, abychom pracovali s mládeží trošku jinak. Teď máme nějakých čtyřicet sportovních center a šedesát středisek. To zrovna pro vrcholový fotbal není. U žáků ať je základna co největší, ale u dorostů by se to mělo změnit. Bohužel je trošku zvláštní, že český fotbal podporuje spíše v tomhle masovost, než kvalitu.
 
Cítíte v reprezentaci větší tlak než v klubu?
Teď v období přípravných zápasů je to volnější, ale tlak přijde. I novináři budou psát o tom, jak budeme úspěšní v kvalifikaci. Teď spíš zkoušíme a máme prostor. Ale je mi jasné, že od podzimu to začne natvrdo a bude to úplně stejné jako v lize či pohárech - výsledky musí přicházet, jinak jste neúspěšný a potom se budeme dozvídat různé věci jako hokejoví trenéři. Už známe, jak to chodí a tak to bude.
 
Dovolují si vám volat hráčští agenti s tipem na nominaci? Jejich role se v českém fotbale často řešila.
Nevím, jak to bývalo. Ale mně osobně žádný agent nevolal. Stalo se mi to kdysi v Plzni. Myslím si, že pochopili, že není důvod, aby mi volali. Když je někdo dobrý, bude hrát. Když dobrý není, tak hrát prostě nebude.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze