Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vízek: Smiřme se s tím, že fotbalové filmování se vymýtit nedá

Někdejší fotbalový reprezentant Ladislav Vízek | foto: MF DNES

1 2014
Sám na fotbalovém mistrovství světa 1982 zařídil dvě penalty. Ta s Francií byla jasná, ta s Kuvajtem podivná. "Balon už bych nestihl, tak jsem upadl. Ne kvůli penaltě, ale kvůli vlastnímu znechucení," vzpomíná někdejší fotbalový driblér Ladislav Vízek.

I vám občas soupeři vyčítali, že padáte příliš lehce. Máte pochopení pro současné herce?
Vůbec! Já nebyl klasický padač, ale technik, co měl rád balon a drzé kličky. Kolikrát mi kluci říkali: Ty blbče, oni tě švihnou přes nohu a ty to chceš ustát. Vyloženě mi vyčítali, že penalty zkouším málo. To Franta Veselý, dej mu pánbůh věčné nebe, byl jinačí kalibr. Jakmile na rameni ucítil cizí ruku, už letěl.

To samé Nizozemec Robben a jemu podobní. Co o nich soudíte?
Upřímně, dneska mě občas napadne, že jsem měl padat trochu víc. Na druhou stranu mám čistou duši. Mně se tohle herectví nelíbí, ale Robben z něj těží.

ROZHODUJÍCÍ OKAMŽIK Pravá noha mexického kapitána Rafaela Marqueze zastavuje v...

ROZHODUJÍCÍ OKAMŽIK Pravá noha mexického kapitána Rafaela Marqueze zastavuje v pokutovém území nizozemského útočníka Arjena Robbena.

Mexický obránce Moreno (vlevo) fauluje nizozemského útočníka Arjena Robbena,...

Mexický obránce Moreno (vlevo) fauluje nizozemského útočníka Arjena Robbena, sudí Proenca však v osmifinále MS penaltu neodpískal.

Jak byste ho trestal?
Kdyby dostal žlutou kartu za první filmování, podruhé už by ho neudělal. Proti Mexiku byl dvakrát faulovaný a nic. Dvakrát nafilmoval pád a zase nic. Zkouší to, zkouší a jednou mu to prostě vyjde.

I penaltovému zákroku v nastavení proti Mexiku vyloženě přidal.
Ale faul to byl! Že pak letěl jako postřelený bažant, to je druhá věc. Robben je úžasný fotbalista a nenasyta za každých okolností. Ale taky nechuťák, nemám ho moc rád.

MS 1982: ČSSR vs. Kuvajt - Vízek padá v čase 1:27

Nechuťák v jakém smyslu?
Má spoustu zbraní, které může použít. Simulování je jednou z mnoha. Taková taktika je svinstvo.

Dala by se vymýtit?
Ne. Pořád se budou rodit hráči, kteří to budou zkoušet. Smiřme se s tím. Ani trenér vám nezdůrazní: Když po tobě půjdou v šestnáctce, musíš se udržet na nohou. Ne, neupadne jen čestná výjimka.

MS 1982: ČSSR vs. Francie - Vízek padá po čase 5:06

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze