Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S nápisem 1. liga nevstáváme, ale vzadu to svítí, tvrdí šéf Ústí

Petr Heidenreich | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

17 2016
Na novém stadionu si ústečtí fotbalisté ještě 1. ligu nezakopali, ale že by po ní bezmyšlenkovitě šli, to ne. „Nechci říct, že se upínáme k nápisu 1. liga, že s tím vstáváme. Naopak. Je to nějaká meta, která může svítit zatím někde vzadu,“ tvrdí výkonný ředitel Petr Heidenreich, bývalý funkcionář Teplic, který v druholigovém Ústí nastoupil během podzimu. „Hlavní je naplnit naši vizi.“

A ta je jaká?
Hlavním plánem je stabilizovat klub, což se nám pomalu daří. Díky městu jako majiteli a sponzorům, které jsme zatáhli do hry. Máme nové vize i na sportovním úseku. Změnil se přestupní řád, končí farmy. Klub je na to potřeba připravit. K tomu je nutné vybudovat kmen fotbalistů, tady je základ zhruba 14 vlastních hráčů, který je potřeba doplnit. Chceme být na tom tak, že si jednou budeme moct říct: Ano, jsme ekonomicky i sportovně připraveni na to, abychom mohli hrát o postup do 1. ligy.

Jak vám do vašich plánů zapadá Jiří Skála jako nový trenér?
Víme, co chceme do budoucna, a v tomhle kontextu jsme se bavili i s trenérskými kandidáty. Konzultovali jsme to na více místech, jméno Jiřího Skály jsem řešil i s reprezentačním trenérem Pavlem Vrbou, protože on s ním dlouho spolupracoval v Plzni. Doporučil mi ho pro naše plány, tedy pro sestavení nového mužstva, pro vývoj hráčů. Zapadá do toho.

Změny v kádru Ústí

Novou smlouvu podepsali Michal Leibl a Jan Peterka, už dřív Lukáš Vaněk, Ivan Šnirc a Michal Zeman, nový kontrakt je připraven také pro Jany Martykána a Králíka. Ústí uplatnilo opci na Daniela Procházku z Teplic, odkud chce nastálo získat i Petra Výborného. Před začátkem jara vedení koupilo Jiřího Miskoviče ze Sparty. Nový trenér Jiří Skála má na seznamu posil 15 hráčů. Odešel nejlepší střelec týmu Tomáš Smola do Opavy a na odchodu je ofenzivní hračička Richard Veverka, i když mu vedení klubu nabídlo novou smlouvu.

Vrba popsal Skálu jak?
Řekl mi, že asi už je ten pravý čas, aby si zkusil pozici hlavního trenéra. Já se ptal hlavně na fotbalové věci i na charakter, doporučoval mi ho i co se týká rodinného zázemí, vztahů, korektnosti. Udělalo to na mě dojem a za konzultaci s Pavlem Vrbou jsem rád.

Bude jeho angažování správný tah? Naposledy pracoval v třetiligových Domažlicích.
Trenér je vždycky velká loterie, to všichni víme. Ale máme ve výběru čisté svědomí. Jiří Skála zná severočeské prostředí, je připravený v Ústí bydlet stejně jako žil při svém hráčském angažmá v Teplicích. Já s ním strávil spoustu času, naše myšlenky se spojují a dává nám to smysl. Jak co se týká herního systému, tak zapojením mládeže a celkový dosah klubu.

Bude jeho styl atraktivní jako ten plzeňský?
Na to apelujeme, aby fotbal bavil diváky. Měl výborného učitele, navíc v Plzni dělal asistenta i trenéru Koubkovi. Má návyky na ofenzivní fotbal, který Plzeň naučili, teď je to o tom, aby do něj sehnal vhodné typy hráčů. On už náš mančaft viděl a říkal, že i tady ty typy jsou.

V uplynulé sezoně jste skončili sedmí. Proč nepokračoval zkušený trenér Petr Němec?
Nebylo to lehké rozhodnutí, nějak to v nás krystalizovalo, probírali jsme to v širokém kruhu. Za vedení Libor Zajíček, Jirka Dušek, Standa Pelc, v podstatě celé představenstvo. Teď je v něm i Vasil Simkovič (podnikatel a fanoušek známý jako Fantomas), který se aktivně zapojuje do procesů v klubu. Dlouho jsme o tom diskutovali a jak plynula jarní část sezony, dospěli jsme k názoru, že neprodloužíme s panem Němcem kontrakt. Řekli jsme mu to dřív než mužstvu a on v závěru sezony už trochu rezignoval. Je to ponaučení pro příště. Když některé věci nefungují, tak by mělo zkrátka dojít k tomu, že trenér už u týmu nebude. Měli jsme to řešit jinak.

Kdy má ústecká vize vygradovat?
Chceme dát klub dohromady po sportovní stránce. Čímž nechci říct, že nebyl. Co se tady podařilo v pár lidech a ve skromných podmínkách, to považuji za ještě větší zázrak, než jsem vnímal trochu vzdáleně jako člen představenstva. Klobouk dolů, co Jirka Dušek a Standa Pelc dokázali. Je na co navazovat. Máme nějaké úkoly od představenstva, ty chceme uskutečnit. Trenérská změna je další z kroků.

Navýší se pro příští sezonu skromný rozpočet?
Dneska už můžu říct, že vidíme na rozpočet až do konce roku. A lidé mi říkají, že to tady nebylo obvyklé. To už můžeme považovat za úspěch. Velkým úspěchem je také, že jsme dohnali nějaké závazky, které jsme měli, a to zejména díky městu, našemu majiteli.

A navýší se tedy rozpočet?
Mírně. Jednáme se zajímavými partnery, ale není to otázka června, spíš výhledu do budoucna. Jsou to firmy, které mají vztah k Ústí, vyrábějí tady. Připravujeme systém partnerství. Může to vyústit v zajímavého akcionáře, ale to je v plenkách. Sázíme na koncept dobrého sousedství: Tady žiju, tady podnikám, tady se chodím bavit. Chceme posunout i sportovní stránku. Přes zimu jsme konkurovali basketu, hokeji. Ruku v ruce s výsledky nám bohužel klesla návštěvnost, to si uvědomujeme, a proto se zaměřujeme také na marketing.

Jak bude vypadat kádr?
Změnil se přestupový řád, což je poměrně velký zásah pro všechny. Končí farmy, což je zásadní, budeme si zvykat na nové prostředí. V Ústí není béčko ani juniorka. Že máme 14 - 15 kmenových hráčů, to je velmi důležité. Musíme kádr rozšířit, k tomu bezpodmínečně potřebujeme béčko s nějakou soutěží. V profesionálním fotbale není možné, aby nastoupil kluk, který dva měsíce nehrál. Snažíme se ho vymyslet v Ústí nebo okolí. Určitě to nebude od léta, ale v příští sezoně se na to připravíme.

Posily budete hledat zase v širších kádrech ligistů?
S ligovými kluby jednáme, nějaká jména už padají. S trenérem Skálou máme seznam 15 hráčů, s kterými jednáme. Základ kádru zůstane, hráči jako Zacharda, Tvrdoň, Vaněk, Peterka, Martykán, Zeman, Leibl. Osa týmu má platné smlouvy. Okolo nich chceme další hráče nabalit. Složitý zásah je nový přestupní řád, hráči jsou volní, když jim skončí smlouva. Což je samozřejmě velký prostor pro agenty hráčů, pro ekonomicky silnější kluby.

Do Opavy už odešel kanonýr Smola, další útočník Veverka taky nezůstane...
Má zahraniční úmysly, údajně chce někam na testy. Nabídli jsme mu smlouvu, ale není to o tom, že bychom ho lámali, aby zůstal. Respektujeme, že se blíží do věku, kdy se chce zajistit. On si vyřešil všechny předchozí problémy, a když dostane zajímavější nabídku, Ústí tomu nemůže konkurovat. A my to nechceme šponovat do finančních výšin. Pořád budeme vycházet ze skromných podmínek. Prémiový řád je k hráčům korektní; když budou odvádět dobré výkony, budou dobře placení. Rozhodně nechceme stoupat do závratných výšek co se týče základních platů. Vždyť máme jeden z nejnižších rozpočtů ve 2. lize. Pracujeme na tom, abychom to změnili, ale rozhodně se nemůžeme pouštět do nějakých finančních závodů.

Celé jaro s vámi trénoval exreprezentant Fenin. Bude o něj mít trenér Skála zájem?
Bavili jsme se s trenérem, zatím o tom neuvažuje. Chce ho taky vidět. Nerad bych předjímal budoucnost, ale nevidím to úplně pozitivně.

Proč vám jaro nevyšlo?
Odešli dva krajní hráči Hyčka a Novotný, klíčoví pro podzimní úspěch. V zimě jsme už Hyčku jeli se Standou Pelcem koupit do Brna, oni se pak na poslední chvíli rozhodli dát ho do ligového kádru a najednou se stal jejich ústředním hráčem. To jsou sportovní paradoxy. Navíc na podzim mužstvo hrálo i nad svoje možnosti. Zlomovým utkáním paradoxně bylo to první jarní ve Znojmě. Hráli jsme výborně, ale bohužel jsme nezvládli koncovku. A šlo to výkonnostně dolů. Taky chyběl celé jaro kapitán Martykán, nejzkušenější hráč, který má v kabině slovo a na kterého všichni spoléhají. A musíme také říct, že hráči, kteří na podzim hráli výborně, neudrželi svoji výkonnost, což je záležitost také realizačního týmu. Vyústěním byl jarní výkonnostní a výsledkový pokles.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze