Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika je zase v play-off. Boom fotbalu už nikdo nezpochybní, tvrdí

Američtí fotbalisté před zápasem proti Německu zpívají hymnu. | foto: Reuters

28 2014
Jeden z největších fotbalových zápasů se zdá být dobojován – ku prospěchu sportu. Jde o utkání USA vs. fotbal. Za Atlantikem měl nejdřív pověst změkčilé zábavy, pak hry pro holky...

V roce 2014 Američané podruhé za sebou postoupili do osmifinále mistrovství světa. A když před startem turnaje zavítala do USA při propagačním turné trofej pro budoucí šampiony, viceprezident Joe Biden pronesl: „Máme náš Super Bowl, baseballovou World Series, finále NBA. Ale můj bože, mistrovství světa ve fotbale je přece ještě něco úplně jiného.“

I Biden tehdy přiznal, že on sám hrál „ten jiný fotbal“, ale generace jeho dětí a vnuků považuje kulatý míč za zcela plnohodnotný tomu šišatějšímu pro fotbal americký.

Výstižný je i názor Adriana Hanauera, spoluvlastníka klubu Seattle Sounders, hrajícího MLS: „Každé čtyři roky se to opakuje – největší média v Americe začnou objevovat, že existuje fotbal. Ale z toho, co já vidím a zažívám, jsou poslední. Všem ostatním dávno došlo, že boom fotbalu v USA již nastal.“

Fotogalerie

Ekonomicky zaměřený magazín Forbes zase demonstruje čísla.

Pouze v Číně mají víc aktivních hráčů – 26 166 335 fotbalistů a fotbalistek, v USA 24 472 778. Američané si po pořádajících Brazilcích koupili nejvíc lístků na zápasy mistrovství světa.

Fotbalová MLS přeskočila průměrnými návštěvami věhlasné ligy v hokeji (NHL) i basketbalu (NBA); nedostižné pro ni zatím zůstávají jen baseball a americký fotbal.

Úspěšné je i verbování mládežníků, lepší je pouze basketbal. Chybí snad jediné: opravdu velký úspěch. USA od roku 1990 nikdy nechyběly na setkání světové elity. O čtyři roky později turnaj pořádaly, akci propagoval i prezident Clinton a vzdor obrovským vedrům to byl úspěšný šampionát.

Fotbalisté střídali turnaje s postupem a s koncem ve skupině, nyní navazují na čtvrtfinále z Jižní Afriky (2010) a souboj proti Belgii nemusí být nepřekročitelnou překážkou.

Zájem o něj bude, však už na duel s Němci kouč Klinsmann vymyslel „univerzální omluvenku“ pro zaměstnance toužící sledovat turnaj. „Taková vášeň, s níž nás doma podporují, nás žene kupředu,“ těší beka Omara Gonzaleze.

Osmifinále bude jen potvrzením trendu. Fotbalisté USA už nic nikomu dokazovat nemusí.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze