Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Amerika je zase v play-off. Boom fotbalu už nikdo nezpochybní, tvrdí

Američtí fotbalisté před zápasem proti Německu zpívají hymnu. | foto: Reuters

28 2014
Jeden z největších fotbalových zápasů se zdá být dobojován – ku prospěchu sportu. Jde o utkání USA vs. fotbal. Za Atlantikem měl nejdřív pověst změkčilé zábavy, pak hry pro holky...

V roce 2014 Američané podruhé za sebou postoupili do osmifinále mistrovství světa. A když před startem turnaje zavítala do USA při propagačním turné trofej pro budoucí šampiony, viceprezident Joe Biden pronesl: „Máme náš Super Bowl, baseballovou World Series, finále NBA. Ale můj bože, mistrovství světa ve fotbale je přece ještě něco úplně jiného.“

I Biden tehdy přiznal, že on sám hrál „ten jiný fotbal“, ale generace jeho dětí a vnuků považuje kulatý míč za zcela plnohodnotný tomu šišatějšímu pro fotbal americký.

Výstižný je i názor Adriana Hanauera, spoluvlastníka klubu Seattle Sounders, hrajícího MLS: „Každé čtyři roky se to opakuje – největší média v Americe začnou objevovat, že existuje fotbal. Ale z toho, co já vidím a zažívám, jsou poslední. Všem ostatním dávno došlo, že boom fotbalu v USA již nastal.“

Fotogalerie

Ekonomicky zaměřený magazín Forbes zase demonstruje čísla.

Pouze v Číně mají víc aktivních hráčů – 26 166 335 fotbalistů a fotbalistek, v USA 24 472 778. Američané si po pořádajících Brazilcích koupili nejvíc lístků na zápasy mistrovství světa.

Fotbalová MLS přeskočila průměrnými návštěvami věhlasné ligy v hokeji (NHL) i basketbalu (NBA); nedostižné pro ni zatím zůstávají jen baseball a americký fotbal.

Úspěšné je i verbování mládežníků, lepší je pouze basketbal. Chybí snad jediné: opravdu velký úspěch. USA od roku 1990 nikdy nechyběly na setkání světové elity. O čtyři roky později turnaj pořádaly, akci propagoval i prezident Clinton a vzdor obrovským vedrům to byl úspěšný šampionát.

Fotbalisté střídali turnaje s postupem a s koncem ve skupině, nyní navazují na čtvrtfinále z Jižní Afriky (2010) a souboj proti Belgii nemusí být nepřekročitelnou překážkou.

Zájem o něj bude, však už na duel s Němci kouč Klinsmann vymyslel „univerzální omluvenku“ pro zaměstnance toužící sledovat turnaj. „Taková vášeň, s níž nás doma podporují, nás žene kupředu,“ těší beka Omara Gonzaleze.

Osmifinále bude jen potvrzením trendu. Fotbalisté USA už nic nikomu dokazovat nemusí.Najdete na iDNES.czmobilní verze