Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal v písku: hra, kde se střílí góly nůžkami

Plážový fotbal: Argentina - Nigérie, Salgueiro a Olowale - AKROBACIE. Do podobných pozic, v níž se ocitl Olowale z Nigérie při zápase mistrovství světa s Argentinou, se hráči plážového fotbalu dostávají často. | foto: Bruno DomingosReuters

9 2006
Rio de Janeiro, Praha - Jen pár metrů od moře na prosluněné brazilské pláži Copacabana v Riu de Janeiro stojí malá fotbalová aréna. V ní tančí krásné opálené dívky v miniaturních plavkách, vyhrává samba a fotbalisté předvádějí úchvatné kousky. Mistrovství světa v plážovém fotbale je i letos víc zábavou, než honbou za tituly.

"Na pláži je život nejkrásnější," říká legendární fotbalový útočník Romário, mistr světa z roku 1994, který ještě loni Brazílii v plážovém fotbale reprezentoval.

Byl vyhlášeným hračičkou. Fintičky a efektní parádičky, to byl jeho život. Lidé ho milovali. I proto začal hrát fotbal na pláži, tam jde o to, pobavit lidi především.

Je to sranda, říká Skuhravý

"Je to tak trochu akrobacie, sranda a velká show pro diváky. Pokoušet se o nůžky, to se mi vždycky líbilo," říká Tomáš Skuhravý, další vyhlášený střelec. Jedenačtyřicetiletý "Bomber" hrál za český národní tým, jenž letos vznikl, ale na kvalifikaci o světový šampionát v Marseille neuspěl.

Zato získal zkušenosti. "Hodně záleží na technice a hře ve vzduchu," prozrazuje Martin Dlouhý, kapitán futsalového národního týmu a zároveň reprezentant v plážovém fotbalu.

"Nejvíc gólů padá po narážečkách vzduchem. Všechno se hraje z voleje, nejjednodušší je dát gól nůžkami. Na písečných dunách totiž nevíš, kam míč odskočí."

Co je plážový fotbal

Hraje se naboso a bez kontaktu s protivníkem ve 40 cm hlubokém písku. Rozměry hřiště jsou 30 x 40 metrů, branky 5,5/2,2 m. V poli jsou čtyři hráči + brankář, střídání není omezeno. Hraje se 3 x 12 minut čistého času.

Rozhodčí udělují žluté, modré i červené karty. Žlutá je napomenutí, za modrou se nesmí 2 minuty hrát, červená = vyloučení do konce zápasu.

Přímé kopy zahrává faulovaný hráč, pokud není zraněný. Nesmí se stavět zeď a brankář musí stát na brankové čáře.

Útočníkům usnadňuje pozici, že se hraje bez kontaktů. Ty jsou trestány přímými kopy.

Ale i tak: zkuste si nadhodit míč nad hlavu, zády k brance se položit do vzduchu a vypálit. To pro obyčejného smrtelníka vypadá spíš jako scéna ze sci-fi filmu.

"Na písku to natrénuješ za pár dní. Když to střihneš na bránu, gólman nemá téměř šanci, neodrazí se. Navíc s míčem na plážák můžeš dát velkou ránu," tvrdí Dlouhý. "Třeba Portugalec Madžer to trefuje všechno," zmíní nejlepšího střelce posledních dvou šampionátů.

Ty se hrají výhradně v Riu na jemném písku slavné pláže Copacabana, kde kralují domácí Brazilci.

Z jedenácti šampionátů slavili triumf devětkrát. Jednou je předčili Portugalci, loni Francouzi, které vedl jako kapitán zarostlý bohém Eric Cantona, bývalý záložník Manchesteru United.

Romário: Sundat si boty a hrát je něco jedinečného

Ten dnes Francouze trénuje. "Plážový fotbal je náročný fyzicky i technicky, ale krásný," říká Cantona. Kromě něj a Romária si tenhle sport plný patiček a fintiček zkusili i Zico, Socrates, Paulo Sergio, Junior, Jorginho, Němec Rummenigge či Španěl Butragueňo.

Známá jména dodávají plážovému fotbalu ještě větší atraktivitu, která je i tak zaručená: padá spousta gólů, hodně se střílí. Třeba Brazilci při výhře 10:6 nad USA vypálili na branku 54 přímých střel!

"Diváci vás ženou dopředu. Plážák se hraje uvolněně pro radost a bez stresu," říká Dlouhý.

"Kdo si chce v životě zkusit něco jedinečného, ať sundá boty a jde si zahrát fotbal na pláž," doporučuje Romário.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze