Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlepšit defenzivu a být aktivní vpředu, žádá od svého týmu trenér Vrba

Trenér Pavel Vrba vede trénink české fotbalové reprezentace před úterním duelem s Rakouskem. | foto: ČTK

3 2014
Trenér Pavel Vrba může své dva nejbližší úkoly splnit najednou: poprvé vyhrát na lavičce české reprezentace a vrátit do Olomouce po čase radost z fotbalu. "Jsem z Přerova a mrzí mě, že Sigma po třiceti letech sestupuje do druhé ligy. Podle mého názoru je to taková malá tragédie,“ řekl před úterním přípravným zápasem s Rakouskem, které na Andrově stadionu začíná ve 20.30.

Ačkoliv na Hanou přivezl až na útočníka Matěje Vydru ligový výběr složený z patnácti hráčů Sparty a Plzně, nic než vítězství nebere. "Byl bych hrozně rád, kdybychom uhráli vítězný výsledek."

Tým povede jako kapitán David Limberský. Vybral jste ho sám?
Minule byl kapitánem Michal Kadlec. Vyplynulo to z toho, kdo je tady nejzkušenější. Před kvalifikací to budeme řešit volbou.

Co konkrétně chcete s Rakouskem vyzkoušet?
Času na zkoušení moc není, jen dva dny. Myslím, že už zápas ve Finsku ukazoval, jak se chceme pohybovat. Musíme zlepšit defenzivu, protože jsem dostali laciné góly po individuálních chybách. Rozdíl už byl vidět. Chceme větší aktivitu vpředu. Když se podíváte na Plzeň a posledních pět let, tak to je moje filozofie, touhle cestou chci jít a nebudu na tom nic měnit. Pokud touto cestou půjdeme, bude to vidět.

Je pro vás důležitý i výsledek?
Každé vítězství je hodně důležité. Po prvním zápase jsem byl kritizovaný za nominaci, teď zase za hodně změn v ní. Nevím, co chcete. Když to vezmu za poslední tři roky, tak hráči nabrali hodně zkušeností ze zápasů v evropských pohárech. Nemám nezkušený tým.

Je výhodou, že máte v týmu patnáct hráčů z Plzně a Sparty, tedy mančaftů, které hrají podobným stylem?
Proto jsou v reprezentaci, protože hrají způsobem, který chci i já prezentovat. Má to obrovskou výhodu, že mají takové návyky z klubů. Spousta národních mužstev má poskládané sestavy ze dvou tří mužstev a je to výhoda.

Rakousko má v sestavě i krajánky. Nemůže ho váš ligový výběr podcenit?
Proč bych měl podceňovat Rakousko, když mám jenom hráče z české ligy a oni ze světa, jak říkáte? Rakousko určitě není trpaslík. Já doufám, že vítězství dostaneme za dobrý výkon.

Berete to i jako test kvality české ligy?
Já nemusím testovat českou ligu, jsem přesvědčený o tom, že má svoji kvalitu. Sparta, Plzeň, Liberec či Mladá Boleslav se určitě vyrovnává jiným klubům z Evropy, které hrají jinde třeba uprostřed. Teď jsem si vzpomněl, že jsme před rokem a půl porazili Atlético Madrid. Tak z čeho mít strach?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze