Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový sparťan Rio Mavuba: milovník rapu narozený na moři

Rio Mavuba, francouzská posila Sparty z Lille. | foto: www.sparta.cz

27 2017
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Když před dvěma roky prodloužil smlouvu až do léta 2019, vypadalo to jako jasný signál: Tady v Lille jsem doma, tady chci dohrát kariéru, pryč už se neženu.

Uteklo šestadvacet měsíců a všechno je jinak. Rio Mavuba, maličký záložník se zářivým úsměvem a holou hlavou, sedí v letadle směr Bělehrad, točí si na telefon rozesmáté spoluhráče a vyráží za novou výzvou: zabojovat o Evropskou ligu. Ne s Lille, kde spoustu let dělal kapitána, ale s pražskou Spartou.

Bude dnes v jedenáctce, kterou trenér Stramaccioni vyšle před burácející tribuny legendárního stadionu Marakana do utkání s Crvenou zvezdou? Těžko říct, vždyť ve Spartě ještě není ani týden. Ale když důvěru dostane, vyplašený jistě nebude. Osud mu během třiatřiceti let života připravil náročnější překážky.

Už okolnosti jeho příchodu na svět působí jako z dobrodružného románu. Když na letišti ukáže pas, kolonka „místo narození“ prozradí překvapivý údaj: narozen na moři!

„Nikdy jsem po tom moc nepátral, ale vím aspoň tohle,“ začal v roce 2012 vyprávění pro web betshoot.com. „Narodil jsem se na lodi, která tajně odplula jedné noci od pobřeží západní Afriky a v březnu 1984 dorazila do Marseille.“ Loď plula z Angoly, odkud pocházela Mavubova maminka Teresa a kde zrovna zuřila občanská válka. Otec Ricky dřív reprezentoval Zair a při plavbě přes Atlantik syna pojmenoval Rio – v překladu řeka.

On-line

Duel Crvena zvezda vs. Sparta budeme sledovat v podrobné on-line reportáži.

Víc neví ani sám Mavuba – neměl moc času, aby od rodičů zjistil podrobnosti. Maminka mu zemřela ve dvou letech, táta ve dvanácti. Zůstalo mu jedenáct sourozenců.

Těžkosti osudu překonal díky fotbalu, ve kterém vynikal: už půl roku po debutu v lize ho trenér Domenech povolal do reprezentace.

Do té doby žil bez státní příslušnosti, až když se jeho příběh dostal do novin, získal francouzské občanství a mohl hrát za novou zemi. „Ztratil jsem tím kus osobnosti, ale minulost si dál nesu v sobě,“ líčil. „Když lidé vidí, kde jsem se narodil, vždycky se udiveně smějí.“

Úsměv má často na tváři i on, umí si život užít. Kamarádí se známým rapperem Maître Gimsem, kterému dokonce hrál v klipu, za hudbou rád vyrážel až do Paříže, což mu vyčítal bývalý trenér Lille Antonetti. Mavuba pod ním přestal pravidelně hrát a v létě se spojení s klubem, kterému v roce 2011 pomohl k historickému double, přetrhlo.

Časem zase naváže: na rozloučenou slyšel, že se s ním do budoucna počítá ve vedení. Ale to až po třech letech, která má strávit ve Spartě.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze