Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf nové sparťanské obrany Holek: CSKA, to bude úplně jiný zápas

27 2015
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Teď se ukáže, jak na tom nová obrana fotbalové Sparty skutečně je. „Musíme předvést takový výkon, aby nám dal nějakou naději do domácí odvety,“ říká Mario Holek, jeden z členů inovované tříčlenné defenzivní řady Sparty. Je tu úvodní duel 3. předkola Ligy mistrů, náročný souboj na hřišti CSKA Moskva. „Nic jednoduchého nás nečeká,“ ví Holek.

I tohle je součást sparťanských změn: obránci jsou nyní pouze tři – a ve středu Mario Holek. „Obrana byla v tomto složení včetně halfbeků de facto nová. Určitě by si to ještě mělo sednout,“ vrací se Holek k premiéře, tedy pátečnímu startu ligy v Jihlavě (0:0).

Těžko ale srovnávat duel na hřišti úmorně bránící Vysočiny s tím, co čeká Spartu v úterý od 18.15 na stadionu na moskevském předměstí Chimki. Místo toho, aby sparťani dobývali, budou najednou dobývaní; útočná síla CSKA budí respekt.

Lafata na palubě? „Je jenom dobře, že je s námi“

Mario Holek má být klíčem k tomu, aby Sparta neinkasovala. Zato muž, který má na opačné straně hřiště góly zařizovat, stále nehraje. Ale stav Davida Lafaty se přece jen lepší – což potvrzuje i fakt, že seděl v letadle mezi pražskou Ruzyní a moskevským Šeremetěvem. „Určitě je dobře, že je s námi,“ těší Holka. „Byť třeba nezasáhne do zápasu, jeho přítomnost ukazuje, že je blízko návratu.“ Stihne Lafata proti CSKA aspoň odvetu?

„Dopředu mají velkou kvalitu. To víme,“ nezastírá Holek. V lize měl vedle sebe vlevo Hybše a vpravo Marečka, změny ovšem nejsou vyloučeny. „Jihlava hrála nakopávané balony, jeden útočník čekal na brejky. Nebylo to tak složité. V Moskvě nás čeká úplně jiný zápas,“ říká ústřední muž sparťanské defenzivní trojky: „Ale já bych v součinnosti dozadu úplně problém neviděl. Spíš to chce najít nějaké cestičky dopředu, jak překonávat obranné bloky.“

Moskevské CSKA patří k tomu nejlepšímu, co ruský klubový fotbal nabízí. Oproti Spartě, jež momentálně zapracovává řadu hráčů, má třeba tuhle výhodu: kádr je sehraný, trenér Sluckij šéfuje lavičce už od roku 2009.

„Určitě jsou na sebe zvyklí, mají tam zautomatizované principy. Co se týká ofenzivy, jsou věci, které se v zápasech opakují – musíme si na ně dát pozor a eliminovat je,“ vyhlíží Holek těžké střety se soupeřovými hvězdami. A to, že styl CSKA není žádnou záhadou, komentuje: „I když si jejich soupeři třeba v lize můžou říkat, že jsou dobře čitelní, ve finále je CSKA poráží.“

Ano, role jsou rozdělené, však i stoper Sparty řekne: „Papírově je favoritem CSKA.“ Ovšem možná důležitější jsou slova, jimiž Holek pokračuje. „Nevzdáváme se, budeme bojovat. Spíš bychom se měli těšit, ne se svazovat nějakou nervozitou; je to výzva se ukázat, chytit šanci za pačesy,“ burcuje.

S každým dalším útokem Moskvanů, který Holkem vedené trio ubrání, se tahle sparťanské šance na stamilionový sen v podobě Ligy mistrů bude zvyšovat. Najdete na iDNES.czmobilní verze