Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víme, že nám vítězství nespadne do klína, říká sparťanský kouč Lavička

22 2014
Jako hráč Bratislavu dobře poznal, často nastupoval proti Interu i Slovanu. Ve čtvrtek si Vítězslav Lavička, trenér Sparty, atmosféru federálních soubojů po víc než dvaceti letech znovu připomene. Jeho tým večer vyběhne na trávník stadionu Na Pasienkoch, kde dřív hrával Inter a teď tam našel útočiště Slovan.

„Pasienky si dobře pamatuji. Stadion má zvláštní atmosféru, ne úplně fotbalovou,“ vzpomínal Lavička před odletem z Prahy. „A zápasy se Slovanem, které jsem zažil, vždycky měly extra náboj, byly to bitvy v dobrém slova smyslu. Teď jsme dvě rozdílné země, ale atraktivita zápasu mezi fanoušky je pořád velká. A rivalita přetrvává.“

Jako hráč jste zápasů proti Slovanu zažil dost, jak na ně vzpomínáte?
V dobrém. Když se hrálo v Bratislavě, Tehelné pole bývalo vyprodané a vždy to byly atraktivní zápasy pro fanoušky i pro nás hráče. Nám se navíc proti Slovanu většinou celkem dařilo. A já jsem dokonce na jaře 1983 vstřelil Slovanu svůj první gól v dresu Sparty, tehdy se ale hrálo na Letné.

Teď zápasu dodává náboj i to, že na lavičce Slovanu bude Jozef Chovanec s asistentem Horstem Sieglem, dvě sparťanské legendy. Bude to i pro vás pikatní souboj?
Především bude stát Slovan proti Spartě, takže naše přátelské vztahy tím pádem půjdou na chvíli stranou. Ale je to pikantní záležitost, to ano.

Jozef Chovanec má o Spartě určitě velký přehled. Bude to pro něj výhoda?
Může být. Je pravda, že Jozef i Horst Spartu dokonale znají, včetně jednotlivých hráčů i způsobu hry. Ale my také máme prohlédnutou hru Slovanu a věřím, že je můžeme něčím překvapit.

Tušíte, co by se mohlo ve hře Slovanu změnit?
Znám způsob práce nových trenérů, ale to jak se změní hra Slovanu jejich příchodem, nedokážu říct. Hráče jsme si zmapovali, ale pro nás bude důležité hlavně navázat na způsob hry, který nám přinášel v posledních zápasech úspěch.

Jste s Chovancem a Sieglem v kontaktu? Bavili jste se spolu před utkáním?
Nevolali jsme si, jen jsem poslal oběma esemesku, abych jim k novému angažmá pogratuloval. Víc jsme zatím nestihli.

Slovan tři týdny nehrál soutěžní zápas. To vám asi trochu ztížilo taktickou přípravu, že?
Chtěli jsme je vidět teď o víkendu, utkání s Trnavou se ale nakonec nehrálo. Ano, je to trochu neznámá, ale bereme to jako fakt. Jednotlivé hráče máme prohlédnuté, nastudované.

Co tedy od soupeře čekat?
Neměli v poslední době dobré výsledky, ale mají v kádru šikovné hráče. Vždyť nebyli zas tak daleko od toho, aby se v létě dostali do Ligy mistrů. Určitě nepřijíždíme s tím, že budeme mít nosy nahoře a vítězství nám spadne do klína. Respekt máme, ale také odhodlání ukázat podobný výkon jako v posledních zápasech.

.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze