Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zůstávám. Trenér Šmejkal chce dostat Sokolov mezi špičku i herně

Daniel Šmejkal (vlevo) povede Sokolov i v další sezoně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

4 2015
Další dvě sezony povede fotbalový Sokolov trenér Daniel Šmejkal. Jeho úkol? „Chceme konkurovat nejlepším týmům nejen ziskem bodů, ale také herním projevem,“ říká trenér Baníku.

Svůj premiérový rok ve Fotbalové národní lize na lavičce Baníku podtrhl Daniel Šmejkal pátým místem, pár dní poté podepsal s klubem smlouvu na další dva roky.

„Do Sokolova jsem přišel v létě, strávil jsem tady rok a už od začátku jsem měl zájem zůstat, proto jsem rád, že to takhle dopadlo a můžu pokračovat,“ říká. Na špičce soutěže chce svůj tým udržet i v následujících letech a už pro něj také shání posily.

Splnil jste zadání klubu co se týká umístění v tabulce?
Musím říct, že s umístěním jsme spokojení. Chtěli jsme se pohybovat v horní polovině tabulky a to se nám dařilo. Po podzimu jsme sice byli na čtvrtém místě a tak trochu jsme snili o tom, že na jaře můžeme atakovat horní příčky soutěže. To se nám bohužel nepovedlo, cíl stanovený před sezonou, tedy pohybovat se v horní polovině tabulky, se nám však podařilo splnit a spokojení tedy jsme. Alespoň částečně.

A s čím jste spokojení méně?
V určitých momentech jsme nehráli úplně to, co jsme chtěli.

Myslíte tím hrát pohledně? S tím vás totiž klubové vedení do Sokolova přivedlo.
Také je to otázka spíš pro ně. Já si myslím, že jsme dokázali nabízet ofenzivní fotbal. Ne vždy se nám to sice úplně dařilo, věřím ale tomu, že se našly okamžiky, kdy se naše hra musela líbit.

Do jarní části soutěže jste šli bez Marka Červenky, do té doby nejlepšího střelce druhé ligy. Chyběl?
Jsme regionální klub a tomu se musí přizpůsobit také podmínky. Určité procento hráčů máme na hostování a to byl i případ Marka Červenky, který na podzim předváděl takové výkony, že si řekl o návrat do Slavie. Sehnali jsme si ale náhradu, Vojtu Přeučila a Honzu Kosaka. Téměř rok neměli žádnou herní praxi, takže jim to chviličku trvalo, ale postupem času se zapracovali do týmu a Vojta Přeučil vstřelil ve čtrnácti zápasech osm branek, takže snad jsme toho střelce v průběhu sezony našli. Jaro odehrál ve velké formě a má obrovský podíl na tom, že jsme soutěž zakončili na pátém místě.

A neměli jste trochu strach z toho, jak se povede nahradit nejlepšího střelce soutěže?
Jestli jsme měli strach, to nevím. Chtěli jsme ale znovu přivést hráče, který ty branky dává a jsme rádi, že se nám podařilo přivést právě Vojtu Přeučila. Dokázal splnit naše očekávání. Mít v týmu hráče, který střílí branky, to si přeje každý trenér.

Stejně jako mít každý post zdvojený stejně kvalitními hráči. Jak se dařilo naplňovat očekávání dalším řadám?
Na útočnou fázi jsme na jaře dokázali navázat, v obranné fázi jsme ale povolili a tady nejsme úplně spokojení. Inkasovali jsme příliš branek.

Tak to asi příliš nepotěší chystaný odchod stopera Stanislava Hofmanna do Slovácka.
Myslím, že Standa má potenciál na první ligu, takže jeho odchod je v pořádku. Takže znovu budeme shánět hráče do stoperské dvojice a středního útočníka.

Z hostování se vrací i Přeučil?
Co se dá dělat. Pro nás je to úkol dokázat oba hráče znovu nějak nahradit. Už se na tom pracuje. Samozřejmě bychom chtěli mužstvo neustále rozvíjet a zlepšovat se.

 A vychovávat další hráče pro první ligu nebo i reprezentaci jako v případě explzeňského Daridy.
Teď tady máme Miloše Kratochvíla, to je ročník 1996. Je to talentovaný hráč, který se dokázal v průběhu jarní části na druhou ligu adaptovat a teď se snažíme s jeho klubem domluvit, aby u nás mohl zůstat. Podobně se snažíme přivést i další hráče, kteří mají podobný potenciál takhle se u nás zlepšit. Věříme, že přijdou další Daridové, další hráči jeho typu, kteří svou kvalitu v pozdější době také prokážou.

Kde v současné době potřebujete nejvíc posílit?
Už jsem to vlastně řekl. Klíčové jsou pro nás teď dvě pozice: stoper a střední útočník. Pochopitelně se poohlížíme po posilách i na dalších postech, ale nejdůležitější jsou pro nás v současnosti právě tyhle dva.

Jak to bude vypadat s Františkem Dřížďalem? Naznačoval, že po sezoně může nadobro skončit s fotbalem.
Momentálně vedeme jednání, takže v tuto chvíli nemůžu říct nic nového. Zapojí se ale normálně do letní přípravy a co bude dál, to uvidíme v jejím dalším průběhu.

Hrát na špičce soutěže, to znamená poměřovat se také s adepty na postup a tady se Baníku v posledních letech moc nedaří. Jak pro vás letošní srovnání dopadlo?
Výsledkově tak půl na půl. Olomouc i Varnsdorf jsme doma porazili, ve Varnsdorfu jsme uhráli remízu, z Olomouce si přivezli krutou porážku (0:7). A pokud to budu brát herně? Třeba doma jsme sice nad Olomoucí zvítězili, z utkání jsem ale cítil, že máme ve hře stále určité rezervy a to je taky jeden z důvodů, proč si myslím, že byť jsme skončili na pátém místě, na úplnou špičku jsme stále něco málo ztráceli.

Takže to je teď pro vás nový úkol? Adeptům na postup se vyrovnat také herně?
Ano, chceme se stále zlepšovat, chceme konkurovat nejlepším týmům nejen ziskem bodů, ale také herním projevem.

Jak bude vypadat letos letní příprava?
Znovu začínáme v pondělí 22. června testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. Teď si dáme tři týdny dovolené. Čtrnáct dní mají hráči volno, závěrečný týden se budou připravovat podle individuálních plánů. Před sebou máme šesti týdenní přípravu, na závěr pátého týdne sice už hrajeme Pohár České pošty, to je ale stále dost času, abychom načerpali síly na podzimní část druhé ligy.

Jaké jsou cíle pro příští sezonu?
Chceme obhájit pozice, kterých jsme dosáhli v tomto ročníku. Sokolov je zvyklý hrát v horní polovině tabulky dlouhodobě, ale to neznamená, že se nemůžeme stále zlepšovat. Fotbal se hraje pro lidi a my jim chceme nabídnout takovou hru, která je bude bavit a podložit to také výsledky. Nečeká nás jednoduchá práce, ale je to pro nás výzva, kterou přijímáme.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze