Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal snů: Made in England

Liverpool - Chelsea: Arbeloa (vpravo) a Lampard | foto: Reuters

13 2009
Liga mistrů se točí jako kolovrátek Made in England. Semifinále 2007: Liverpool, Manchester, Chelsea. Čtvrtfinále 2008: Liverpool, Manchester, Chelsea, Arsenal. Čtvrtfinále 2009: Liverpool, Manchester, Chelsea, Arsenal. Takovou nadvládu klubový fotbal nepamatuje.

Osmifinálové odvety v týdnu potvrdily, komu patří současnost. "A taky budoucnost, protože Angličané jsou o krok vpředu. Kromě Barcelony přede všemi a ve všem. V kvalitě ligy, v atmosféře na stadionech, ve finančních možnostech," soudí trenér Miroslav Jirkal, jenž svými postřehy pomáhá i  reprezentaci.

MF DNES spočítala úspěšnost klubů ve vyřazovací fázi Ligy mistrů od roku 2005. Ve hře bylo 31 klubů, které jsme hodnotili podle úspěšnosti: šampion dostal 10 bodů, osmifinalista 2. Výsledek? Vítězem je Liverpool! A další tři kluby z Premier League se dostaly do elitní šestky. Převaha Angličanů je zdrcující.

Ačkoli... Stačí si projít poslední zápasy a zjistíte, že v základní sestavě Arsenalu nebyl žádný Angličan, v Liverpoolu dva, v Chelsea tři, v Manchesteru čtyři.

Týmy v Lize mistrů od sezony 2004–05 podle bodování MF DNES

1. Liverpool 27
2. AC Milán 24
3. Chelsea a Barcelona 22
5. Manchester United 20
6. Arsenal 17
7. Lyon a Inter 12
9. Bayern 11
10. Real a Eindhoven 10

Bodování: vítězství = 10 bodů, finále 7, semifinále 5, čtvrtfinále 3, osmifinále 2.

"To stačí, protože právě oni dělají rozdíl mezi Anglií a zbytkem světa. Jsou to jasní vůdci, houževnatí válečníci, srdcaři. Za nimi jde celý tým," tvrdí bývalý útočník a dnes televizní expert Petr Mikolanda.

Liverpool jde za kápem Gerrardem, Chelsea za Terrym, v Manchesteru vládne stoper Ferdinand. Jen Arsenal se vymyká, snad i proto se spíš trápí. Do čtvrtfinále proplul jako poslední tým ze všech. Před středeční půlnocí vyřadil AS Řím až na penalty.

"Ano, Anglie může být pyšná, ale nenechme se zmást. Mezi námi a soupeři není takový rozdíl," pravil Arséne Wenger, kouč Arsenalu. Ten rozdíl není velký, ale existuje.

Evropa může jen závistivě pozorovat fotbal na ostrovech. Třeba dřívější vládce z Itálie nemá ve čtvrtfinále nikoho, což je propadák.

"Italské kluby jako by zůstaly v minulém století. Stárnoucí stadiony, stárnoucí majitelé, stárnoucí hráči," srovnává Tomáš Radotínský, fotbalový komentátor ze stanice Nova Sport.

"Zatímco italské kluby šlapou na místě a řeší, kdo kde udělal chybu, a láteří nad rozhodčími, Anglie se dynamicky rozvíjí. I Alex Ferguson, který trénuje Manchester přes 20 let, vlastně mládne. Zato AC Milán zažije s přestárlými hráči sezonu hrůzy, nic nezmění, trenéra nechá a ještě přivede 33letého Beckhama."

Naposledy před pěti lety se stalo, že ve finále Ligy mistrů nebyl ani jeden tým z Anglie. "A musel by být zázrak, aby tu sérii letošní rok přerušil," dodává Mikolanda.

Kromě Barcelony, jež hraje v současnosti zřejmě nejlepší fotbal, může anglickou hegemonii narušit snad jen los. Pokud za týden v Nyonu vzniknou dvě anglické dvojice, Premier League absolutní nadvládu ztratí.

Pánbůh věděl, proč Angličany dává na ostrov

Anglické srdce je srdce vítěze. Útočník Petr Mikolanda to poznal na vlastní kůži. Než musel kariéru přerušit kvůli těžkým problémům s ledvinami, hrával fotbal v Anglii. "Když třeba ve West Hamu zavelel Angličan, a mohl to být klidně dvacetiletý kluk, tak se mu podřídili všichni. I největší hvězdy z ciziny."

Proto anglické kluby dominují Lize mistrů?
Přesně. Mají sice v sestavě většinu cizinců, ale klíčový element je anglický vůdce. Lampard s Terrym v Chelsea, Gerrard v Liverpoolu, Rooney s Ferdinandem v Manchesteru. Jejich houževnatost a touha rozhodují. Francouzi, Španělé nebo Afričané tomu pak dají tu krásu okolo.

Copak jeden hráč má takovou sílu?
Jistě. Kolik Angličanů hraje v Realu, Interu, AS Řím? Žádný. A jak ty kluby dopadly? Bledě. Anglickým vůdcům se všichni podřídí. To jsou buřiči, persony, svým způsobem blázni. Když prohrávají, klidně nakopou spoluhráče do zadku, protože to chtějí otočit. To je jejich mentalita. Ne nadarmo se říká, že pánbůh věděl, proč dává Angličany na ostrov. Takového Rooneyho by chtělo naklonovat, protože jeho hra je ódou na fotbal.

Ovšem třeba Arsenal žádného anglického vůdce nemá.
A taky měl nejvíc problémů. Určitě si myslím, že anglická nadvláda bude pokračovat i příští roky.

Trénuje se v Anglii líp?
Mají výhodu, že tam není zimní přestávka, hráči jedou pořád. A naplno. V tom je rozdíl. Každý trénink na 120 procent, ani náznak ulejvání. Když na Anglii nemáte hlavu, můžete to rovnou zabalit. Hráči jsou naprogramovaní na maximum a pak v pohárech využívají toho, jak je anglická liga těžká. Takovou zkušenost si nekoupíte, tu musíte prožít.

Kdo může Angličanům konkurovat?
Jedině Barcelona, ta poskládala vážně unikátní mužstvo.

Jak se dá nadvláda Anglie zastavit?
Když to přeženu, tak leda přenést tým Manchesteru do Madridu.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze