Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nostalgie? Trochu. Já se ale dívám dopředu, říká kouč Slovanu Chovanec

22 2014
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Když zazní jméno Jozefa Chovance, většině fotbalových fanoušků asi automaticky naskočí: Sparta. Na Letné strávil spoustu let jako hráč, později tam trénoval a působil jako funkcionář. Teď všechny vzpomínky musí na chvíli hodit za hlavu, Sparta pro něj tentokrát bude soupeřem.

Chovanec je totiž už týden trenérem Slovanu Bratislava, nejslavnějšího slovenského klubu. A první zápas odkoučuje ve čtvrtek večer právě proti klubu, se kterým je, ač původem Slovák, spjatý víc, než s jakýmkoli jiným. Proti Spartě, ve třetím kole Evropské ligy.

„Nostalgie? Trochu. Ale to jsou vzpomínky, je to za námi. Já se dívám dopředu,“ zopakoval několikrát během předzápasové tiskové konference. Při ní ukázal, že ani po letech v Česku nemá problémy se slovenštinou. Mezi oběma jazyky plynule přepínal podle toho, od kterého novináře přišel dotaz.

Slovan jste měl poprvé vést už o víkendu, ale zápas s Trnavou byl nakonec odložený. Proti Spartě to bude prestižnější premiéra, že?
Já v tom žádnou zásadní prestiž nevidím. Hráči i my trenéři chceme vyhrávat, to je cíl. Osud to tak chtěl, že hrajeme proti Spartě, kde jsem léta působil. Ale žádné speciální pocity před zápasem asi mít nebudu.

Přesto: zkuste zavzpomínat na časy, kdy jste na Slovan jezdil se Spartou jako hráč.
Atraktivní zápasy, kterým vždycky předcházelo velké očekávání a na hřišti to byly krásné souboje. Vybavuju si na padesát tisíc diváků na Slovanu, když jsme tam se Spartou vyhráli. Na to dneska můžeme všichni jen vzpomínat.

Spartu jste ještě před třemi lety trénoval. Je teď lepší, než když jste ji opouštěl?
Od té doby se dělaly postupné pokroky. Dnes je tým víc konsolidovaný a výkony jsou na vyšší úrovni. Je tam víc hráčů, kteří mají předpoklady pro kombinační fotbal. Pomohl příchod Dočkala, který je hodně do kombinace, angažování Costy nebo přerod Kadeřábka na pravého obránce. Hlavní je ta stabilita, mají za sebou dva roky, během kterých se tým moc nezměnil.

Fotogalerie

Co jste za týden v roli trenéra Slovanu stihl? Týmu se nedařilo, co bylo potřeba změnit?
Měl jsem poznatky od Františka Straky, který tu trénoval přede mnou. Komunikoval jsem s ním, jsme bývalí spoluhráči, s ničím nebyl problém. Proběhly samozřejmě pohovory s hráči, ale jinak to byl zcela běžný režim. Nic jsem výrazně neměnil, v tom krátkém čase to vlastně ani nešlo.

Tým před vaším příchodem dostával hodně gólů, poslední výkony byly špatné. Řešil jste s hráči při pohovorech právě tohle?
Ne, jejich výkonnost jsme neprobírali. Nebylo by to seriózní, když jsem tu doteď nebyl. Dozadu se nedívám, jen dopředu.

O Spartě máte určitě dobrý přehled. Toho se při taktické přípravě dá využít, že?
Snažil jsem se připravit tým tak, abych hráčům předal co nejvíc informací o Spartě. Ale víte, jak to je. Určitá výhoda to sice být může, ale to důležité se odehrává na hřišti.

Sparťané říkali, že jim přípravu ztížilo to, že Slovan tři týdny nehrál soutěžní zápas a nebylo možné ho sledovat. Může to být vaše výhoda?
To je problém Sparty. Já v tom žádnou výhodu pro nás nevidím - Sparta hrála, my jsme nehráli.

Máte už jasno o sestavě, kterou zítra proti Spartě vyšlete?
Někteří hráči mají zdravotní problémy, takže by nebylo taktické prozrazovat, kdo nastoupí. Ale z osmdesáti procent to mám v hlavě, snad se podaří ty zdravotní problémy vyřešit a nastoupíme v co možná nejlepší sestavě.

Slovan má za sebou zlou sérii, Spartě se naopak daří. Je tedy favoritem?
Určitě. Sparta si prošla obdobím, kdy se jí tolik nedařilo, teď se znovu dostává do formy a pohody. Hráči hrají za reprezentaci, jsou schopní rozhodovat zápasy. V Brně i s Bernem hráli koncentrovaně, dařilo se jim. Slovan měl negativní sérii, ale zítra uděláme maximum pro to, abychom nastartovali novou, úspěšnou. 

.Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze