Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal se plete do politiky, někdy je to naopak

1 2002
Tokio - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) „Ano, je to válka!“ Pamatujete si tento titulek anglických novin, uveřejněný před semifinálovým zápasem Anglie - Argentina na mistrovství světa ve fotbale v roce 1986 v Mexiku? Argentina pak vyhrála a její obyvatelé to brali jako odvetu za prohru ve skutečné válce o Falklandské ostrovy.

Fotbal se totiž míchá s politikou čím dál víc. A v Japonsku a Jižní Koreji, kde včera sedmnáctý světový šampionát začal, je to znát ještě více než jinde.

A to nemusíme ani připomínat, že úředníci a politici v západoafrickém Senegalu udělili ještě před včerejším senzačním vítězstvím svého mužstva nad Francií dětem volno na dny zápasů národního týmu a vyzývali, aby zaměstnavatelé pustili zaměstnance k televizorům. Šlo přece o národní čest a na tom se dá získat politický kapitál.

Korejci a Japonci však zašli kvůli fotbalu ještě dál. „Pokud turnaj skončí úspěšně, budeme uvažovat o úplném otevření dveří pro japonskou kulturu,“ prohlásil ve čtvrtek jihokorejský prezident Kim Te-džung. Korejci totiž v říjnu 1988 zrušili mnoho zákazů, jež omezují příliv nenáviděné japonské kultury, ale některé další zákazy jsou pořád v platnosti.

Poradce jihokorejského prezidenta Lim Dong-won udělal poté další krok. „Nemohli bychom hostit světový šampionát, kdyby nepanoval mír na Korejském poloostrově.“ Jako kdyby právě fotbal mohl ovlivnit, zda se někdo dokáže domluvit s nevyzpytatelnou komunistickou Severní Koreou.

Zatímco ale Korejci berou mistrovství jako další důkaz posílení svého politického postavení ve světě, pro Japonce je to pouze obrovská atrakce, i když až nepochopitelně věří v úspěch svého mužstva.

Ovšem letošní šampionát neskýtá kvůli svému obsazení tak prestižní politický duel provozovaný na fotbalovém hřišti jako mistrovství před čtyřmi lety v USA. Tehdy na sebe narazily Spojené státy a Írán a vítězství Íránců pak slavilo 45 milionů jejich krajanů jako porážku nenáviděného Velkého satana.

Nebo si připomeňme nizozemské fanoušky, kteří po vítězství nad Německem na mistrovství Evropy před deseti lety vyzývali Němce, ať jim vrátí kola. Byla to narážka na příkaz nacistů, kteří za druhé světové války nařídili zkonfiskovat Nizozemcům všechny jejich bicykly.

Znepřátelená Korea a Japonsko se ale mohou podle vylosování potkat až ve finále tohoto turnaje. A to se zřejmě nestane. Politika tak podle všeho v Koreji a Japonsku nad fotbalem nezvítězí.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Témata: Anglie, MS fotbal

Nejčtenější

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...

Na MS nehraje, proč ta pozornost? Kvůli přítelkyni Pamele i rituálu

POSTUP! Francie dokráčela na fotbalovém mistrovství světa až do finále, takhle...

Ve VIP lóži fandila, slavila gól, který poslal Francii do finále mistrovství světa. Přítele Adila...Chorvatsko teď prožívá svoje Nagano, říká český velvyslanec

Chorvatští fanoušci prožívají úspěch fotbalistů na světovém šampionátu.

VIDEO Když v roce 2006 nastupoval na ambasádu v Itálii, místní se zrovna pyšnili titulem fotbalových...

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Westendorf (Od našeho zpravodaje) Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká...

Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...

Další z rubriky

Trenér Francie Lemerre byl odvolán


Lyon Vedení Francouzské fotbalové federace zbavilo Rogera Lemerra funkce trenéra národního týmu....

Kahn je podle kolegů přespříliš chválen


Berlín Z Olivera Kahna se podle jeho kolegů z německé fotbalové ligy dělá nedotknutelná hvězda, ačkoliv i...

Světový fotbal v České televizi


Praha Fotbal je nejpopulárnější kolektivní hrou, a nedávno skončené mistrovství tedy událostí, která...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz