Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nespokojený Vydra: Chci přestup do Anglie, snad mě už Udine prodá

Matěj Vydra | foto: Stanislav PeškaČTK

19 2014
Po sezoně sbalit věci, odstěhovat se zpátky do Česka a čekat, jaké angažmá se naskytne tentokrát. Takový je v posledních letech úděl fotbalového útočníka Matěje Vydry, jenž má za sebou roční hostování v anglickém West Bromwichi. "Už mě to nebaví, chci přestoupit," říká zanedlouho třiadvacetiletý reprezentant.

Vydra je kmenovým hráčem Udine, kam přestoupil před čtyřmi lety z Ostravy. Italský klub ho nejdříve poslal na hostování do Brugg, ale Vydra pořádně zazářil až ve druholigovém anglickém Watfordu, čímž si vysloužil hostování v Premier League.

Sezona ve West Bromwichi však neproběhla podle jeho představ. Tým se pral o záchranu a odchovanec Jihlavy nebyl moc vytížený. V součtu všech soutěží nastoupil desetkrát v základní sestavě, šestnáctkrát coby náhradník a dal tři góly. "Čekal jsem, že budu hrát víc," krčí rameny.

Jak jste si užil těch několik dní volna po konci sezony?
Odpočíval jsem. Sice jsem toho moc neodehrál, ale sezona byla dlouhá a cestování s týmem taky stojí nějaké síly. Většinu volna jsem strávil doma u filmů nebo v kině. Chtěl jsem se dostat do pohody, než abych třeba přemýšlel o tom, proč jsem nehrál.

Byl jste rozladěný?
To zase ne, ale přece jenom... Když z posledních osmi kol čtyři odehraju v základu a pak mě trenér zase vyndá, tak je to divné.

Byl pro to nějaký důvod?
Vůbec netuším. Pokud se podíváte na statistiky, tak když jsem hrál, dali jsme osm gólů a získali pět bodů. Naopak když jsem nehrál, tak jsme dali dva góly a získali tři body. Takže nevím, proč se to stalo, ale musel jsem sklopit uši a sednout si na lavičku.

Český útočník Matěj Vydra ve službách West Bromwiche (vpravo) překonává...
BLESKOVÝ GÓL. Útočník West Bromwiche Matěj Vydra se raduje z bleskové trefy...
DOBRÁ PRÁCE. Liam Ridgewell (vpravo) z West Bromwiche gratuluje českému...

Když se zamyslíte nad celou sezonou, jak hodnotíte první rok v Premier League?
Čekal jsem, že budu hrát mnohem víc. To, co jsem odehrál, hodnotím pozitivně. Nechci se chválit, ale většinou, když jsem byl v základu, tak se mi to celkem povedlo. Když tam jdete na posledních deset, patnáct minut, tak už toho moc udělat nemůžete. Dal jsem tři góly, což sice na útočníka není moc, ale co teď zmůžu.

Po sezoně ve West Bromwichi skončil španělský kouč Pepe Mel. Jaká s ním byla spolupráce?
Asi víte, že to s ním bylo takové zvláštní. Vypadalo to, že hlavním trenérem je spíš asistent. Ale on to měl těžké, šel do neznámého prostředí, neuměl anglicky. Já to znám, když jsem šel do Itálie, tak jsem taky neuměl řeč. Ale důležité bylo, že se nám podařilo se zachránit. Sice s odřenýma ušima, ale povedlo se.

Vypršelo vám roční hostování, jste opět hráčem Udine. Jak to vypadá s vaším dalším angažmá?
Můj manažer Ondra Chovanec říkal, že je o mě zájem v Anglii i Německu. Teď záleží, co na to prezident Udine a jestli se kluby domluví. Uvidíme, ale mojí prioritou je první anglická liga.

Znovu na roční hostování?
To už nechci, protože skákat každý rok do jiného města a poznávat jiné spoluhráče, to vám zabere čtvrt roku, máte za sebou půlku sezony a zbývá vám druhá půlka, abyste něco odehráli. Přece jenom je lepší podepsat smlouvu na čtyři nebo pět let. Taková je moje představa, ale jestli se vyplní, nebo ne, to ještě nevím.

Jaká je šance, že byste zůstal ve West Bromwichi?
Prý mě budou chtít koupit, ale uvidíme, co vymyslí prezident Udine. Doufám, že mi vyhoví a pustí mě.

NOVÝ KLUB. Český fotbalový útočník Matěj Vydra hraje v Anglii od léta 2013 za...

Klub jako takový a město Birmingham vám vyhovovaly?
Birmingham je nádherný a já jsem bydlel přímo v centru, takže jsem to měl všude kousek. Bylo to hezké, já mám Anglii až na to jídlo rád. Byl jsem tam spokojený, ale ještě spokojenější bych byl, kdybych odehrál třeba třicet zápasů. Nedá se nic dělat, je to za mnou, po sezoně jsem všechno sbalil a teď jsem doma zase v Česku.

Dokážete si představit, že byste nastoupil do přípravy v Udine?
Stát se může všechno, ale loni mi spíš uškodilo, že jsem tam byl, protože jsem přišel týden před začátkem soutěže a bylo znát, že spoluhráči nevědí, co ode mě mají čekat a co můžu čekat já od nich. Rozhodně by bylo lepší jít někam už na začátku přípravy.

Není pro vás ubíjející, že po každé sezoně musíte řešit, jestli vás Udine prodá a kde budete hrát?
Je to zvláštní, ale já se teď budu soustředit na národní tým. Pak bude volno a uvidím, co se během toho měsíce a půl stane. Ale doufám, že prezident Pozzo pochopí, že mě nebaví každý rok skákat z jednoho místa na druhé.

Překážkou je tedy vysoká cena, kterou Pozzo požaduje?
Přece jen jsem toho moc neodehrál, takže by mohla být nižší. Ale jak říkám, záleží na klubech, kolik peněz budou ochotny uvolnit. Pevně doufám, že mě některý z nich koupí.

Máte za sebou rok v Premier League, předtím jste byl sezonu ve druhé anglické lize. Je mezi těmi soutěžemi velký rozdíl?
Rozdíl je hlavně v kvalitě. Je znát, že Manchester City má tým za strašně moc miliard. Na druhé lize je zase dobré, že hrajete víc zápasů v týdnu, takže tam není tolik tréninků.

JE TO GÓL? Matěj Vydra z West Browmiche (uprostřed) i protihráči z Fulhamu...
Matěj Vydra z West Bromwich Albion si vyskočil na Stevena Gerrarda z Liverpoolu.
NEPUSTÍM TĚ. Ben Turner z Cardiffu (vpravo) drží českého útočníka ve službách...

Neříkal jste si, že by bylo lepší zůstat ve druhé lize?
To ne, nikdy nevíte, co by se tam stalo. Dal jsem v ní sice dvaadvacet gólů, čímž jsem si nastavil laťku vysoko, ale zopakovat to by bylo těžké. Když chcete dosáhnout větších úspěchů, tak si musíte klást vyšší cíle. Já jsem tedy řekl, že chci do první ligy a to se splnilo. Teď se tam chci udržet.

Trenér Vrba říkal, že ten, kdo nebude pravidelně nastupovat v klubu, bude mít problém s pozvánkami do reprezentace. Myslíte také na to, že byste mohl přijít o místo v národním týmu?
Je fakt, že když nemáte zápasovou praxi, tak nebudete schopný odehrát devadesát minut naplno. Já jsem se o tom přesvědčil už minule, před zápasem reprezentace jsem toho moc neodehrál a měl jsem problémy, posledních deset minut jsem šlapal vodu. Na tréninku zkrátka kondici na zápas nezískáte.

V podobné situaci jako vy je i další reprezentační útočník Václav Kadlec ve Frankfurtu. Bavili jste se o tom?
Zrovna jsme spolu vtipkovali o tom, že jsme toho moc neodehráli a oba tu jsme. Ale je to příprava a v té jde o to, aby trenér hráče vyzkoušel a před kvalifikací měl na výběr.

Je možné, že si v příštím ročníku zahrajete proti sobě v německé lize?
Je to možné. Anglická a německá liga jsou asi nejlepší na světě, tak proč ne? Já se tomu bránit nebudu.Najdete na iDNES.czmobilní verze