Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čech: Kluci už trenérovi Pešicemu říkali, jestli nechce pokračovat

VYRAŽENÁ PENALTA. Petr Čech likviduje pokutový kop v podání Kanaďana De Rosaria. | foto: Petr Janeček, MAFRA

16 2013
Měl to být pro Petra Čecha pohodový start v národním týmu na konec roku. Místo toho se však musel mezi tyčemi ohánět. V přípravném zápase s Kanadou českým fotbalistům pomohl k výhře 2:0 i chycenou penaltou. A provizorní trenér Josef Pešice se tak mohl s reprezentací loučit třetím vítězstvím.

Jak se rozloučíte s trenérem Pešicem vy?
Vítězným pokřikem, aby z posledního zápasu odešel s vítěznou náladou. Pro něj je důležité, že jsme vyhráli. V reprezentaci má tři zápasy, tři vítězství. Je to pro něj výborná vizitka, na kterou si bude pamatovat.

Nebudete jej přemlouvat, aby u týmu pokračoval?
Kluci už to nadhazovali. Zatím se na to moc netváří, uvidíme, jestli se to u něj rozleží. Fotbalová asociace má téměř čtyři měsíce na to, aby našla trenéra. Aby se dohodla s kluby na jeho uvolnění. Tlak na výběr není teď tak veliký, nečekají nás žádné zápasy, je relativně dost času. Věřím, že varianta, která se vybere, bude nejlepší pro všechny.

Před zápasem jste gratuloval dodatečně k 74. narozeninám Karlu Brücknerovi. Jaký ve vás zanechal dojem?
Přáli jsme mu osobně už na hotelu. Od svazu to bylo dobré gesto, že se to takhle připravilo. Za úspěchy s reprezentací si to zaslouží. Za sebe můžu říct - poznal jsem hodně světových trenérů - patří podle mě minimálně do pětky těch, které jsem zažil. A možná i výš.

Jak to, že vás Kanada tak trápila?
Kanaďanům se v prvním poločase poměrně dařilo vyhrávat osobní souboje, to jim dodalo sebedůvěru. Pro nás to bylo pak velice těžké. V důrazu jsme za nimi trošku zaostávali a proto byl pro nás zápas těžší, než mohl.

Při penaltě jste si tipl stranu?
Oni nekopali žádnou penaltu asi za posledních šest let, takže jsem žádnou penaltu nehledal. Rozhodl jsem se na poslední chvíli a jsem samozřejmě rád, že jsem ji chytil.

Fotogalerie

Přitom to nebyla vyloženě zle kopnutá penalta, že?
Byla dobře kopnutá k tyči, ale naštěstí pro mě tam, kam jsem dosáhl.

Vysoké sebevědomí jste ukázal i kličkou po malé domů.
Útočník byl u mě blízko, míč skákal. Chtěl jsem ho odehrát volejem, ale byla možnost, že ho trefím, takže jsem s fintou počkal na poslední chvíli a on s tím nepočítal.

Potěšila vás divácká podpora v Olomouci?
Divákům je potřeba poděkovat za to, že přišli ve velkém počtu i na nepříliš atraktivního soupeře. Nakonec viděli docela i hodně šancí, zahozenou penaltu, dva góly, vyhráli jsme.  Myslím, že si přišli na své a díky atmosféře, kterou vytvořili, se nám hrálo líp.

Spravili jste si posledními třemi výhrami aspoň trochu dojem ze zpackané kvalifikace?
Tři vítězství jsou plus. Navíc na Maltě více než deset let nikdo nevyhrál více než dvougólovým rozdílem, my tam vyhráli 4:1. V Bulharsku se nehraje jednoduše, jim šlo ještě o postup a vyhráli jsme s čistým kontem. Vyhráli jsme i na závěr roku s Kanadou, i když jsme hráli už i lépe. Rok jsme zakončili třemi výhrami a jsme za to rádi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze