Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pane Vrbo, co s tím uděláte? Reprezentaci čeká finiš kvalifikace

26 2015
Rosický, Plašil, Pilař, Vácha zraněni, Kadlecové, Necid a Vydra vůbec nehrají. Jak z téhle šlamastyky vypluje fotbalová reprezentace, kterou čeká finiš kvalifikace o mistrovství Evropy 2016?

Vynecháme-li kapitána Tomáše Rosického, jehož jedinečný styl bude chybět v každém případě, je možná dobře, že fotbalový lazaret postihl národní tým právě teď. V sestavě se třeba neobjeví kritizovaní střední záložníci Jaroslav Plašil s Lukášem Váchou, což by mohlo zapůsobit jako osvěžení.

Zato by se prvních minut mohli dočkat talentovaní mládenci ve slušné formě, jmenovitě David Pavelka a Jiří Skalák. „Pavelka zapadá do způsobu, kterým bychom se chtěli prezentovat. Momentálně táhne Liberec, což je možná největší překvapení ligy. Skalák je zase klíčový hráč Mladé Boleslavi. I jeho klubový trenér Jarolím sdílí můj názor a doporučil mi ho. V lize je jen málo hráčů, kteří jsou schopní obejít obránce v souboji jeden na jednoho,“ prohlásil trenér Pavel Vrba, když nadiktoval předběžnou nominaci na zářijovou kvalifikaci.

Svěží vítr se hodí. Národní tým musí dvakrát vyhrát


Jde do tuhého a Češi v bojích o Euro 2016 nesmějí zaváhat. Proti Kazachstánu (ve čtvrtek 3. září v Plzni) a proti Lotyšsku (v neděli 6. září v Rize) potřebují získat dvě vítězství, aby si přinejhorším podrželi druhé postupové místo.

Každá ztráta proti outsiderům skupiny může mít fatální význam. Nemluvě o tom, že s Lotyšskem už se doma remizovalo, takže mužstvo má co napravovat. „Abych řekl pravdu, zranění nám to strašně zkomplikovala,“ řekl kouč Vrba, ale v dodatku nijak nepanikařil: „Jsme přesvědčeni, že nominace pro nové hráče přinese pozitivní impulz. I pro nás to může být příjemná změna.“

Kdo chybí, kdo bude hrát?

Minulá sestava proti Islandu: Čech – Kadeřábek, Sivok, Procházka, Limberský – Vácha, Plašil – Dočkal, Rosický, Pilař – Necid.

Možná sestava na Kazachstán: Čech – Kadeřábek, Sivok, Procházka, Limberský – Vaněk – Skalák, Dočkal, Darida, Krejčí – Lafata.

Snad ano. Národní tým potřebuje zabrat a vrátit se k ryzímu nadšení, se kterým loni na podzim vstoupil do kvalifikace. Dokážou to neprověření? Hned třetina z nominovaných má v českém dresu maximálně jeden start.

Pár minut stihli slávistický útočník Škoda, liberecké křídlo Šural, plzeňský dravec Kopic a vytáhlý stoper Kalas z Middlesbrough. Na nule jsou zatím liberecký kapitán Pavelka, boleslavský šikula Skalák a náhradní brankář Koubek.

Pár benjamínků se skrývá i mezi náhradníky, do kterých Vrba sáhne po čtvrtečních odvetách Evropské ligy a nominaci doplní. Už v neděli se reprezentace schází.

Není vyloučené, že alespoň tři neokoukaná jména se objeví rovnou v základní sestavě proti Kazachům. Zatímco zkušeného univerzála Plašila, který má odkopáno 94 reprezentačních zápasů, považují fanoušci vesměs za nadbytečného a sparťan Vácha si pokazil renomé defenzivními kiksy, trenér Vrba má teď volnou ruku. Nemusí vysvětlovat, proč stabilní hráče nepozval, a může do týmu poslat snaživé nováčky.

Ve srovnání s minulým utkáním na Islandu (porážka 1:2) proběhne přinejmenším pět změn v sestavě, což je obrovský zásah, ale nemusí to být k horšímu. Trenér Vrba zdůrazní: „Pokud neuděláme šest bodů, tak si situaci strašně zkomplikujeme. Příští dva zápasy jsou klíčové. Když to neuhrajeme teď, pak by nás to v říjnu asi hodně bolelo.“

Jen pro připomenutí: v říjnu finišuje kvalifikace těžkými souboji s Tureckem a v Nizozemsku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze