Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

• 706
Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi nezvládli. Ač proti Příbrami hráli víc než poločas v přesile, ač vedli, tak si čtyři minuty před koncem nechali dát gól na 2:2. Hosté v Praze předvedli jen dva brejky a houževnatou defenzívu, ale to jim na překvapivý výsledek stačilo.

Sparťané poprvé v sezoně ztratili body. V zápase, ve kterém se to vůbec nečekalo. Vystřelili čtyřiatřicekrát, šestnáctkrát na bránu, k tomu trefili břevno a tyč, zahrávali třináct rohů... Ale tři body nezískali.

O vítězství je v závěru připravil ligový debutant Antwi, který utekl z poloviny hřiště a propálil brankáře.

„To je neuvěřitelné, co se nám stalo. Vedeme dva jedna a v závěru dopustíme situaci jeden na jednoho,“ zlobil se sparťanský sportovní ředitel a dočasný kouč Zdeněk Ščasný.

Podobný gól inkasovali domácí i v úvodu. Hlavně uhlídat Matouška, upozorňoval je kouč. Sparťané si však na nejnebezpečnějšího hostujícího hráče, možná jediného nebezpečného, pozor nedali, a proto brzy prohrávali.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Dvacetiletý objev úvodu ligy, kterého před pár dny koupila Slavia za víc než 40 milionů korun a nechala v Příbrami na hostování, využil rozhozené sparťanské obrany.

Radakovič na polovině hřiště nedosáhl na dlouhý odkop, Matoušek utekl Kayovi a přihrál ve vápně na Slepičku, kterého už Radakovič nestihl zablokovat.

Gólové akci Příbrami předcházel Šuralův průnik přes dva obránce hostů, poté sparťanský kapitán ve vápně upadl. Sparťané žádali penaltu, na chvíli polevili v koncentraci a vzadu nebyli zajištění.

Příbramští dali gól ze situace, která je zdobila v předchozích úspěšných zápasech. Jinak dopředu nepředvedli takřka nic. Ale zase dobře bránili.

Sparťané sice měli tlak, ale dlouho se nemohli dostat do vyložené šance. Hráli až příliš rozvážně, čili pomalu a do zformované obrany to nešlo. Několik závarů, spousta centrů, zblokovaných či nepřesných střel.

Vyrovnání se dočkali až po půlhodině. Po další nepřehledné situaci pálil Plavšič z dvaceti metrů do tyče, za odraženým míčem se řítil Stanciu, ale zezadu ho skolil Fantiš skluzem. Penalta. Sudí Franěk si šel správnost svého verdiktu potvrdit k monitoru, přeběhl celé hřiště, utřel si pot z čela a ukázal: pokutový kop.

Kanga ho se štěstím proměnil, domácí se pak hnali za dalším gólem. Tetteha, který běžel sám na bránu, zezadu stáhl Tregler a sudí ho vyloučil. Stanciu z přímého kopu trefil břevno, dorážku poslal Radakovič z metru vedle.

Sparťané měli víc než poločas k dispozici hru v přesile, sice pak hráli na jednu bránu, ale nebyl to žádný drtivý nápor, který by měl příbramskou obranu překonat.

Sice jim vyšlo několik nápaditých a překvapivých kombinací, ale zakončení bylo slaboučké. Jindy si nevěděli rady s finálním řešením, chovali se zbrkle.

Až v 68. minutě dobře chytající Švenger nedosáhl na střelu Chipcia. Po narážečce s krajanem Stanciem se rumunský obránce ve vápně zbavil protivníka a ze 16 metrů mířil na vzdálenější tyč.

Fotbalisté Sparty gratulují svému spoluhráči Alexandru Chipciovi (zády) k...
Fotbalisté Sparty oslavují zásah do příbramské branky.

Hosté už nevylézali od vlastního vápna, ale sparťané je nedorazili. A pykali. Když Radakovič v 86. minutě zahodil z dorážky další tutovku, po dlouhém odkopu obraně utekl Antwi a prostřelil Nitu.

Osm minut včetně nastavení měli sparťané na případný třetí gól, ale tak znervózněli, že si nebyli schopní připravit vůbec nic.

„Výsledek je lepší než hra. Prvních deset minut dobrý, pak jsem byl hrubě nespokojený. Po přestávce už jen bojovný výkon, odpracovaný a zasloužený bod,“ řekl příbramský trenér Josef Csaplár.

Sparta - Příbram 2:2

Branky: 38. G. Kanga (pen.), 69. A. Chipciu - 7. M. Slepička, 86. E. Antwi. Rozhodčí: P. Franěk - J. Moláček, P. Vlasjuk. ŽK: 31. R. Květ, 89. R. Skácel, 90. M. Švenger. ČK: 43. J. Tregler. Diváci: 11 978 (66 % z kapacity 18 270)

Sparta: F. Nita (2) - A. Chipciu (3,5), S. Kaya (3,5) (67. B. Vatajelu), U. Radakovič (3,5), N. Costa (3) (83. L. Štetina) - N. Stanciu (3), G. Kanga (3,5), M. Frýdek (3), S. Plavšič (2,5) - J. Šural (3), B. Tetteh (3)

Příbram: M. Švenger (1) - M. Nový (2,5), M. Nitrianský (3), J. Tregler (3,5), R. Skácel (3) - A. Fantiš (4,5) (57. E. Antwi), R. Květ (4), J. Matoušek (3,5), D. Kilián (4), J. Rezek (4) (45. K. Soldát) - M. Slepička (2,5) (45. F. Hlúpik)

1. AC Sparta PrahaSparta 25 20 3 2 57:20 63
2. SK Slavia PrahaSlavia 25 19 5 1 53:17 62
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 25 17 3 5 61:29 54
4. 1. FC SlováckoSlovácko 25 11 6 8 34:29 39
5. FC Baník OstravaOstrava 25 11 4 10 34:28 37
6. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 25 10 6 9 42:39 36