Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal přežije, protože je věčný, říká svazový místopředseda Vacek

Na novém slávistickém stadionu je radost nejen hrát, ale i fandit | foto: René VolfíkČTK

12 2009
Pojednání o ekonomické budoucnosti českého fotbalu zahájil svazový místopředseda Jaroslav Vacek velice optimisticky. "Fotbal přežije všechno," řekl na úvod svého vystoupení na čtvrtečním semináři fotbalových novinářů.

Podle Vacka je o český fotbal v rámci svazu postaráno minimálně do konce roku 2010.

"Rozpočet do konce příštího roku je marketingově pokrytý, ale samozřejmě, že šetřit muset budeme. Úplně nejlepší by ale bylo zkvalitnit produkt, čímž myslím dosahovat úspěchů na evropských a světových šampionátech, protože právě odtud by plynuly obrovské sumy od UEFA a FIFA," pokračoval Vacek.

"Kdybychom například udělali medailový výsledek příští rok na mistrovství světa, tak ostatní po finanční stránce zaženeme k mysu beznaděje," předložil Vacek další bonmot. Zároveň ale připustil, že na příjem tohoto charakteru nemůžeme.

Pokud jde o financování fotbalu například v okresech, Vacek soudí, že tam by se funkcionáři měli postarat především o vlastní zdroje. A nečekat, až co jim přijde z kraje.

"V Česku funguje šestasedmdesát okresních fotbalových svazů, přičemž devětatřicet má vlastní příjmy nula. Takže snahou okresního vedení musí být, aby získali nějaké peníze od lokálních mecenášů, kteří mají k místnímu fotbalu vztah," říká Vacek. "Ono to samozřejmě jde, ale okresy, které mají vlastní příjmy v řádu statisíců, bychom spočítali na prstech jedné ruky."

Když Vacek prohlásil, že fotbal přežije úplně všechno, dodal, že otázkou je, v jakém rozsahu a v jaké kvalitě.

Jaroslav Vacek"Podle vývoje na sportovním trhu se lidi budou zajímat jen o špičková odvětví a v nich o špičkové soutěže," řekl dále místopředsedy fotbalového svazu. Vedle fotbalové Ligy mistrů tak prý bude profitovat například hokejová NHL, basketbalová NBA a v cyklistice třeba Tour de France.

Vacek je přesvědčen, že nejvyšší české fotbalové soutěži by pomohlo zvýšení návštěvnosti.

"Kdybychom fanoušky naučili, aby jich na prvoligové zápasy chodilo v průměru deset až jedenáct tisíc, ekonomiku klubů by to zvedlo výrazně. Ale to je záležitost klubových funkcionářů, ti musí divákovi vytvořit na stadionu takové prostředí, aby si zvykl na fotbal chodit."

V tomto směru se prý mimořádný počin povedl mistrovské Slavii. "Její nový stadion si o velké návštěvy říká sám o sobě," zmínil Vacek současný slávistický stánek v Edenu.

Dále Vacek přiblížil strukturu financování.

"Šedesát procent příjmů tvoří takzvaný velký sponzoring. Jsou to peníze od velkých firem, které to neberou jako mecenášství, ale jako výhodnou reklamu. Dalších dvacet sedm procent příjmů dělá prodej televizních práv. A třináct procent ostatní, tedy prodej klubových suvenýrů a vstupné."

Místopředseda rovněž zopakoval svou vizi, s níž poprvé přišel před několika týdny.

"Odhaduju, že ze čtyř tisíc českých fotbalových klubů nemusí během nejbližších let ekonomickou krizi přežít tak deset procent. Ostatní přežijí, ale budou se muset uskrovnit," poznamenal. "A kdyby opravdu padlo jen deset procent klubů, považoval bych to za úspěch."

"Ale zavedené kluby s tradicí na fotbalové mapě zůstanou. Stejně jako celý fotbal, který, jak už jsem řekl, je věčný. Především ten špičkový," řekl dále Vacek s dodatkem, že se nebojí o budoucnost klubů, které už v minulých letech hospodařily zdravě.

"Ale kluby, které nemají ani tradici, ani opodstatnění v regionu fungovat, prostě zmizí. Týká se to podobných, jakým byl klub na cestě mezi Brnem a Olomoucí," připomněl Vacek krach Drnovic.

Vacek zatím nemá náznaky o tom, že by se do nesnází mohly dostat kluby z první ligy.

"Ale pochopitelně záleží hodně na lidech. V čele klubu může stát schopný ředitel velkého podniku nebo úspěšný podnikatel či manažer. Ale v prostředí, které nezná, může dopadnout třeba jako támhle," mávl usmívající se Vacek směrem na Letnou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze