Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf českého fotbalu Pelta nebude kandidovat do exekutivy UEFA

Předseda české fotbalové asociace Miroslav Pelta při loňském setkání se šéfem Evropské fotbalové unie Michelem Platinim. | foto: www.fotbal.cz

5 2013
Předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta se rozhodl, že nebude kandidovat do výkonného výboru UEFA, jehož osm členů bude zvoleno na květnovém kongresu. Nejprve chce získat silnější mandát na valné hromadě FAČR.

Zároveň se stále nevzdává myšlenky, že by Praha mohla být jedním z 13 pořadatelských měst mistrovství Evropy v roce 2020. Třicetitisícový stadion by podle něj mohl vyrůst na Strahově místo současného stadionu Evžena Rošického. Zatím jde podle něj ale jen o vizi.

UEFA bude 25. května volit osm členů exekutivy. Před dvěma roky neúspěšně kandidoval tehdejší předseda ČMFS Ivan Hašek, Pelta však svého předchůdce zatím následovat nehodlá. Důvodem je, že zatím nepovažuje svůj mandát za dostatečně silný, jelikož Haška nahradil v průběhu čtyřletého období a až květnová volební valná hromada mu může udělit funkci předsedy dlouhodobě.

"Můj mandát je poloviční, proto si myslím, že kandidatura do výkonného výboru UEFA by byla předčasná. Teď na UEFA pracuji v komisi pro národní
svazy a v komisi FIFA pro plážový fotbal. Nejdříve je potřeba, abych získal nějaké postavení, rozkoukal se a našel spojence. Pak by to mělo smysl, ale teď kandidovat nebudu," řekl Pelta na tiskové konferenci po zasedání výkonného výboru FAČR. Kongresu se zúčastní společně s místopředsedou asociace Jindřichem Rajchlem a generálním sekretářem Rudolfem Řepkou.

Na diplomatické úrovni se Pelta nyní chce zaměřit především na to, aby Praha mohla být jedním z třinácti měst, které budou pořádat EURO 2020.
"Určitě jsem na tu možnost nerezignoval. Pracuji s tím, že pokud by to bylo jen trochu možné, pokusím se o to," prohlásil Pelta. "Bylo schváleno, že dvě města dostanou výjimku a mohou turnaj hostit na stadionech pro 30 tisíc lidí. A já to beru tak, že tou výjimkou je Praha. Určitě se o to budeme pokoušet," dodal.

Věří, že by mohl mít podporu od státu jako například nedávné mistrovství světa v biatlonu v Novém městě na Moravě. "Každá taková akce je útok na státní rozpočet. Biatlon měl také podporu státu a mělo to úspěch. Atmosféra byla fantastická, přijeli lidé z celé Evropy," řekl Pelta.

Umí si představit, že potřebný stadion pro 30 tisíc diváků by mohl vyrůst na Strahově. "Dlouho jsme hledali místo, kde by národní stadion mohl
vyrůst. Teď ho máme tady na Strahově místo Rošického stadionu. Všechno je to ale jen vize. Nejprve je třeba najít partnery. Třeba atletika by ho ale také mohla využít, protože do budoucna by také chtěla pořádat velkou akci," nastínil Pelta.

Zatím reálněji vypadá kandidatura na pořádání mistrovství světa ve futsalu pro rok 2016. Výkonný výbor FAČR dal Peltovi pověření k jednání s předsedou FIFA Seppem Blatterem o financování turnaje. "Pokud by financování bylo vyrovnané a nehrozilo by, že bychom se dostali do problémů, začneme přípravy a podáme kandidaturu. Šanci podle mě máme velkou," řekl Pelta.

Podle finančních možností se bude určovat, v kterých městech by se turnaj pořádal. Ve hře jsou zejména Praha, Pardubice a Ostrava. Výkonný výbor FAČR dnes také zvolil novým členem představenstva své marketingové společnosti STES Luboše Koželuha, který v minulosti působil například jako generální manažer hokejových klubů Plzeň a Sparta Praha.

Nahradil dosavadního šéfa společnosti Davida Duška. STES zabezpečuje mediální smlouvy pro prezentaci fotbalu ve sdělovacích prostředcích.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze