Pěkné odpoledne či večer - podle toho, kde se nacházíte. V Česku je kolem půl páté, ale v Astaně, kde se chystá zápas Evropské ligy mezi domácím týmem a Slavií, je o čtyři hodiny víc. Utkání, které začíná v 17 hodin českého času, budeme sledovat minutu po minutě, tak příjemný zážitek.

Na stadionu je už několik dní zatažená střecha, takže fotbalisté se nemusí bát silného větru, který v Astaně fouká téměř nepřetržitě. Ale teplo uvnitř rozhodně není, i když domácí slibovali, že se podaří halu vytopit.

Slávisté i domácí jsou už na trávníku a rozcvičují se. Hosté z Prahy si během středy zvykali na umělou trávu, která je specifikem astanské areny. I díky ní kazašský mistr neprohrál v pohárech doma už patnáct utkání v řadě.

Sestava Slavie není úplně očekávaná, trenér Šilhavý opět v Evropě sáhl ke změnám. Chytá Kovář, na pravém kraji zálohy dostává šanci Sýkora a v útoku Necid, který má se stadionem Astany zkušenost: nastoupil tu jak za řeckou Soluň, tak za národní tým. V jeho dresu dal v Kazachstánu dokonce gól.

Mužikov
88. min Tagybergen o hráči
77 Šomko
Šomko
14 Tomasov
Tomasov
81. min Murtazajev o hráči

Sýkora
87. min van Buren o hráči
Zmrhal
62. min Hromada o hráči
27 Necid
Necid
72. min Škoda o hráči

Rozhodčí: Ekberg - Nilsson, Hallberg
Počet diváků: 0

Jen na lavičce je tentokrát třeba van Buren, Souček, Frydrych nebo kapitán Škoda. Letní posila Danny sice s týmem do Kazachstánu odcestovala, ale kvůli nedoléčenému zranění kolene sedí jen na tribuně.

Oba týmy už jsou v kabinách, trávník se vyprázdnil. A dost prázdno je zatím i na tribunách. Aréna, která pojme třicet tisíc lidí, je zaplněná zhruba ze čtvrtiny.

V úvodním utkání základní skupiny Evropské ligy prohrála Astana na hřišti španělského Villarrealu 1:3. V tabulce je tedy tři body za Slavií, která doma zdolala izraelský Maccabi Tel Aviv 1:0.

Oba týmy už jsou i s pěticí rozhodčích nachystány v tunelu.

Týmy už jsou na trávníku, domácí ve žlutém, Slavia ve svých klasických červenobílých dresech.

1

Začal první poločas utkání FC Astana - Slavia

1

Ngadeu zastavil první útok Astany, domácí se už ale znovu hrnou dopředu.

2

Po faulu na Sýkoru získala Slavia výhodu trestného kopu, jen pár metrů za pokutovým územím.

3

Rotaň nedokázal centrem překonat prvního protihráče, Slavia má první roh.

4

Jugas výborně vystoupil z defenzivní linie a čistě zastavil rozběhnutého Kabanangu.

5

Rána domácího Šitova minula branku Slavie.

7

Slavie zatím hraje sympaticky. Vysoko napadá a často si troufá dopředu. Ještě by to chtělo zpřesnit předfinální a finální fázi.

8

Po zablokovaném centru Rotaně bude Slavia znovu rozehrávat rohový kop.

10

Mužikov vypálil levačkou z nějakých pětadvaceti metrů, přízemní rána mu sedla, ale připravený Kovář vyrazil míč na roh.

11

Další roh pro Kazachy.

12

Stochovi chyběl kousek, aby chytře obral o balon váhající stopery Astany. Škoda, byla by z toho sólový nájezd.

13

Třetí roh Slavie rozehraje Stoch.

14

Ngadeu lacino přišel o balon ve středu pole a hned z toho byl nebezpečný brejk Astany.

15

Zmrhal vložil špičku do přihrávky ze strany a svou tečí zhruba o metr minul domácí branku.

17

Stoch se stal terčem nedovoleného zákroku Mužikova, rozehraje Sýkora.

18

Michael Ngadeu Ngadjui (Slavia) vstřelil gól. FC Astana - Slavia 0:1
Sýkora poslal levačkou do pokutového území jemný centr, na míč si vyskočil Ngadeu a prudce hlavičkoval. I když byl docela daleko od branky, až za penaltovým puntíkem, gólman Erič nestihl reagovat.

20

Twumasi parádně vypálil z trestného kopu, ještě lepší zákrok předvedl Kovář.

21

Po rohu domácích odhlavičkoval míč daleko od branky Slavie všudypřítomný Ngadeu, balon se ale vrátil domácím a Kovář musel ukázat další zákrok.

22

Slavia už mohla vyhrávat o dvě branky. Sýkora se ocitl ve velké šanci, jenže zblízka napálil pouze břevno.

23

Po sraženém centru Sýkory další roh pro Slavii.

26

Trestný kop pro Slavii po faulu na Necida. Troufne si někdo na přímou střelu?

27

Troufl si Stoch a byla to tedy náramná rána! Míč se krásně nesl vzduchem a bylo z toho už druhé břevno Slavie.

28

Žlutou kartu dostal Serikžan Mužikov (FC Astana)

30

Pěkná spolupráce Sýkory se sprintujícím Bořilem, je z toho další roh pro Slavii.

31

Dobře pokrytý Jugas, ale Slavii to nevadí, má další roh.

32

Žlutou kartu dostal Jakub Jugas (Slavia)

33

Kovář si poradil s trestným kopem Twumasiho.

35

Sobolovi se nepovedlo odcentrovat, navíc o něj balon ještě škrtnul, takže aut pro Astanu.

36

Největší šance Astany. Na centr Kabagandy si naběhl špatně hlídaný Tomasov a z první pálil zhruba z pěti metrů. Branku netrefil.

37

Hra se valí nahoru - dolů. Po rychlé akci Slavie si do šance nasprintoval aktivní Stoch, ale neprostřelil brankáře Eriče.

39

Žlutou kartu dostal Jan Bořil (Slavia)

40

Po centru ze standardní situace vyrazil Kovář balon daleko od branky.

41

Astana na konci poločasu nabírá obrátky a vytrvale se tlačí do útoku.

42

Marin Tomasov (FC Astana) vstřelil gól. FC Astana - Slavia 1:1
Astana obléhala bránu Slavie, míč se k jejím hráčům několikrát šťastně vrátil, až napřáhl ze dvaceti metrů Kabananga. Kovář dobrou ránu vyrazil, ale jen k nehlídaného Tomasovovi, který z první vrátil balon do sítě.

44

Kovář si poradil se střelou Šitov, jemuž míč špatným odkopem připravil Zmrhal.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

45

Slavia může litovat, že rány Sýkory a Stocha zastavilo břevno. Dvakrát mohla navýšit svůj náskok, jenže místo toho se v závěru poločasu dostala pod tlak, který domácí využili k vyrovnání.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání FC Astana - Slavia

46

Tomasov chtěl oklamat Sobola, který však jeho fintu vystihl a poslal míč do autu.

47

Ofsajd Astany, snad vůbec první v utkání.

48

Po centru Sobola byl Necid od míče daleko. Hrotový útočník Slavie zatím není příliš ve hře.

49

Tomasov nasadil Sobolovi housle, ale byl hned příkladně zakřižován Delim.

50

Astana pokračuje v podobném tlaku, jaký předváděla na konci první půle. Slavia vůbec nepodrží balon na útočné polovině a koleduje si o další gól.

53

Jugas sestřelil Tomasova a byl moc rád, že může pokračovat v zápase. Druhá žlutá se určitě nabízela.

54

Po rozehraném trestném kopu byl ve stoprocentní šanci Majevskij. Tečovaný míč skončil mimo tyče a Slavia si prozatím oddechla.

56

Jugas obral soupeře o míč, jenže místo pokusu o konstruktivní rozehrávku balon jen odkopl k soupeři, který se tak může znovu valit kupředu.

58

Rotaň si ve středu pole pomohl faulem.

59

Po centru Tomasova ukázal Deli chladnou hlavu a pustil si míč na prsa. Byla z toho malá domů Kovářovi.

60

Ngadeu velmi nepřesně na pár metrů marně hledal Bořila, to jsou zbytečné chyby, které dodávají domácím sílu.

62

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Jaromír Zmrhal, nahradil ho Jakub Hromada

63

Žlutou kartu dostal Eduard Sobol (Slavia)

64

Tři ze čtyř obránců Slavie už mají na kontě žluté karty.

65

Hromada v pokutovém území čekal na balon a nechal se předskočit obráncem.

65

Po rohu se míč odrazil k Sýkorovi, který měl velice dobrou pozici, ale brankář Erič šel rychle proti němu a přízemní ránu vykopl.

66

Slavia přece jen vyrovnává hru, k hlavičce se dostal Necid, ale nebyl přesný ani důrazný.

69

Stoch šikovně pustil balon do autu, Slavia však u míče dlouho nezůstala.

71

Necid si dobře zpracoval balon do tahu, ale než stihl vystřelit, byl u něj včas Postnikov.

72

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Tomáš Necid, nahradil ho Milan Škoda

74

To byla dobrá akce Slavie, které se otevřel prostor. Hromada našel dobrým centrem Škodu, který hlavičkoval velmi nepřesně.

77

Jugas s míčem trochu riskoval, ale byl faulován, takže Slavia rozehraje z vlastní poloviny.

79

Otevřený prostor pro domácí, jenže Tomasov pokazil akci příliš dlouhým pasem.

81

Střídání FC Astana: ze hřiště odešel Marin Tomasov, nahradil ho Roman Murtazajev

83

Astana je doslova nalepená na útočné polovině a snaží se rozhodnout.

85

Žlutou kartu dostal Jevgenij Postnikov (FC Astana)

86

Ngadeu po centru Bořila nezasáhl míč dobře a jen ho prodloužil za sebe do zámezí.

87

Odkop od branky Slavie.

87

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Jan Sýkora, nahradil ho Mick van Buren

88

Střídání FC Astana: ze hřiště odešel Serikžan Mužikov, nahradil ho Aschat Tagybergen

89

Po faulu Bořila standardní situace pro domácí.

90

Kovář docela zbytečně vyboxoval míč před sebe a pak si ulevil, když Postnikov zblízka hlavičkoval nepřesně.

90

Nastavují se tři minuty, ale možná to bude i více, protože dochází k ošetřování jednoho z hostujících hráčů.

90

Nastavený čas už vypršel, na trávníku zůstává otřesený gólman Kovář, Jugas dohrává s obvázanou hlavou.

90

Utkání nakonec skončilo dělbou bodů, která je vzhledem k průběhu zápasu zasloužená. Slavia ovládla úvodní půlhodinu, neproměnila velké šance, pak už byla lepší Astana. Hlavně na konci první půle a na začátku druhé byl její nápor enormní, druhý zářez už ale také nepřidala.