Fotbalová reprezentace se od středy připravuje na evropský šampionát ve Francii na soustředění v rakouských Alpách. Po dvou dnech tréninku čeká na tým trenéra Vrby přípravné utkání proti Maltě. Zápas začíná v 18 hodin a vy ho můžete prostřednicvtím iDNES.cz sledovat minutu po minutě.

Český tým sehraje před Eurem celkem tři přátelké zápasy. Po Maltě, evropském outsiderovi, přijdou na řadu ostřejší zápasy s Ruskem a Jižní Koreou. I proto bere kouč Vrba páteční utkání jako možnost vyzkoušet různé herní vyrianty. Do zápasu chce navíc poslat všechny hráče, které má k dispozici.

V základní sestavě ale vsadil na zkušenost. Petr Čech v brance odchytá své 119. reprezentační utkání, čímž překoná rekord Karla Poborského. V záloze hrají Jaroslav Plašil i uzdravený kapitán Tomáš Rosický. Ze čtyř možností do útoku vybral trenér do sestavy Milana Škodu. Patrik Schick, objev letošní sezony domácí ligy, si může připsat první start v dresu seniorské reprezentace.

Fotbalisté obou mužstev dokončili rozcvičku na perfektně připraveném trávníku stadionu v Kufsteinu asi deset minut před výkopem. Před zraky zhruba tisíckovky diváků začne zápas už za malou chvíli.

ČeskoČesko(4-5-1)

1 Čech
Čech
o hráči
46. min Koubek o hráči
Kadeřábek
o hráči
66. min Mareček o hráči
o hráči
46. min Gebre Selassie o hráči
18 Šural
Šural
o hráči
46. min Skalák o hráči
15 Pavelka
Pavelka
o hráči
66. min Schick o hráči
Rosický
o hráči
66. min Kolář o hráči
13 Plašil
Plašil
o hráči
46. min Necid o hráči
Krejčí
o hráči
46. min Darida o hráči
12 Škoda
Škoda
o hráči
46. min Lafata o hráči

MaltaMalta(4-4-1-1)

Bonello
o hráči
87. min Haber o hráči
3 Attard
Attard
o hráči
46. min Camilleri o hráči
o hráči
75. min Camenzuli o hráči
Kristensen
o hráči
46. min Fenech o hráči
6 Gambin
Gambin
o hráči
74. min Cremona o hráči
Sciberras
o hráči
90. min Pisani o hráči
10 Briffa
Briffa
o hráči
62. min R. Muscat o hráči
19 Effiong
Effiong
o hráči
46. min Mifsud o hráči

Rozhodčí: -
Počet diváků: 0

Na stadionku v Kufsteinu, kde se hraje třetí rakouská liga, znějí hymny České republiky a Malty. Zápas na hřišti pod alpskými vrcholky začne už za malý moment.

1

Začal první poločas utkání Česko - Malta
Úvodní výkop měli Malťané.

2

Pavelka hned v úvodu vybojoval míč na polovině hřiště, odkud ho přihrál Rosickému. Českého kapitána zastavili obránci Malty těsně před pokutovým územím.

3

Krejčí u levé lajny prováhal ideální moment přihrát před soupeřovu branku. Malťané pak získali míč a posunuli se na českou polovinu.

4

Muscat Zackl na levé straně patičkou obehrál Šurala, který soupeře zastavil nedovoleně.

5

Samotný začátek zápasu je zatím z obou stran pomalejší. Šural se teď na pravé straně pokoušel narazit míč Kadeřábkovi, ale neúspěšně.

6

Obránce německého Hoffenheimu Kadeřábek se nakonec přece jenom dostal ke střele. Tvrdou ránu zablokovali obránci Malty.

7

Rychlý Effiong, útočník Malty s nigerijskými kořeny, utekl české obraně. Brankář Čech musel vyběhnout mimo pokutové úúzemí, aby znemožnil soupeři zakončit.

8

Kristensen přišel pozdě do souboje s Hubníkem a fauloval ho. Obránce Plzně je v pořádku a dál pokračuje ve hře.

9

Rosický se pokoušel chytrou přihrávkou posunout míč na Škodu do pokutového území. Fotbalisté Malty ovšem prostor před vlastní šestnáctkou dobře zahustili.

10

Rosickému nevyšla patička, kterou hledal na pravém kraji hřiště Kadeřábka. Brejk Malty proto musel rychle zastavit taktickým faulem Pavelka.

12

Nedovolený zákrok předvedl také Muscat Zackl, který zboural v souboji Šurala. Češi rozehrál standardní situaci krátkou přihrávkou, před branku se nedostali.

13

Útočník Malty Effiong zatím dělá českým zadákům potíže. Teď se dostal až před českou branku, ale rozhodčí mu pak odpískal útočný faul na Hubníka. Přísné rozhodnutí a štěstí pro českou obranu.

15

Jaroslav Plašil (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 1:0
Spolupráce dvou středních záložníku přinesla vedoucí branku. Pavelka přihrál Plašilovi, který si přehodil balon na levačku a s pomocí teče bránícího soupeře z necelých třiceti metrů překonal bezmocného brankáře Bonella. První střela v zápase, první gól.

17

Limberský posouval na levé straně balon na Krejčího, kterému ale nevyšel krok a přihrávku nestihl. Hra pokračuje autovým vhazováním Malty.

18

Nepřenost také při rozehrávce druhého krajního beka. Kadeřábkův pas nezachytil na hřišti Rosický.

21

Milan Škoda (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 2:0
Limberský prostrčil míč do běhu na Krejčího, který přihrávkou z levé strany vybídl ke skórování Škodu. Slavistický útočník se zatím do hry příliš nedostával, při své první šanci ale zblízka nezaváhal a zdvojnásobil český náskok.

23

Krejčí, který před okamžikem připravil druhý gól, se mohl sám dostat až do zakončení. Po přiklepnutí od Plašila ale nevystřelil.

25

Roztržku mezi Sivokem a Effiongem musí řešit rozhodčí. Maltský útočník naznačuje, že ho český obránce udeřil do obličeje. Faul se nepískal, hra pokračuje.

26

Rosický poslal na první pohled krásnou přihrávku na Šurala. Tomu ale k dostižení míče chybělo pár kroků. Celou situaci navíc jistil také brankář Malty Bonello, který vyběhl daleko od své branky.

27

Další akce uzdraveného Rosického, který je zatím hodně aktivní. Český kapitán se zbavil dvou protihráčů a na levé straně našel Krejčího. Sparťanský záložník následně přihrál nepřesně.

30

Maltský útočník Efiiong znovu startoval na polovině hřiště směrem na českou branku. Po lehkém souboji se Sivokem ale zavrávoral a upadl.

31

Parádní průnik od levé lajny až do pokutového území předvedl Krejčí. Celou akci mohl ozdobit gólem Plašil, jenže z deseti metrů přestřelil.

32

Po Plašilově střele zasáhl míč ještě gólman Bonello. Z prvního rohu v utkání ale Češi nic nevytěžili.

34

Malťanům se nedaří udržet míč delší dobu na kopačkách. Po dvou nebo třech jejich přihrávkách se balon většinou vrací do moci hráčů v bílých dresech.

36

Plašil zkoušel dlouhým centrem najít pravého beka Kadeřábka v pokutovém území, nepovedlo se mu to.

37

Od kopačky Plašila utekl míč až za postranní čáru. Zpět do hry ho vrátí odkopem z vlastní šestnáctky brankář Bonello.

38

Šural se pokoušel přejít u pravé lajny přes Faillu, míč však záložníkovi Sparty skočil na ruku, a tak sudí akci Čechů přerušil.

40

Roman Hubník (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 3:0
Češi rozehráli teprve druhý rohový kop, po němž Škodovu ránu zablokovala obrana. Míč se ale dostal k Plašilovi, který ke gólu přidal také asistenci. Zpoza velkého vápna odcentroval přesně na volného Hubníka a plzeňský stoper nekompromisně propálil soupeřova brankáře.

42

Rozdíl ve skóre mohl být ještě výraznější. Kadeřábek našel křižnou přihrávkou přes celé pokutové území Limberského. Jeho technická střela ale mezi tyče nezapadla.

44

Češi dohrávají poločas v pohodvém tempu. Stejně si užili i celých pětačtyřicet minut, v nichž Maltě nasázeli tři góly.

46

Střídání Česko: ze hřiště odešel David Limberský, nahradil ho Theodor Gebre Selassie

47

Češi nastoupili do druhého poločasu v následující sestavě: Koubek - Kadeřábek, Hubník, Sivok, Grebre Selassie - Skalák, Pavelka, Rosický, Darida - Necid, Lafata.

48

Gebre Selassie, který nastoupil na levém kraji obrany, se po rohovém kopu dostal k odraženému míči, který okamžitě napálil na soupeřovu bránu. Český tým si roh zopakuje.

49

Ještě o přestávce nad rakouským Kufsteinem pršelo, teď už je ale přeháňka pryč a na trávníku svítí slunce. Češi mezitím dál drží balon u nohou, rozehrávají z vlastní poloviny.

50

Darida přihrál do běhu Gebre Selassiemu, jenž je po příchodu na hřiště plný sil. Pro české barvy vybojoval další rohový kop.

51

Kadeřábek měl před šewstnáctkou soupeře dost času na zpracování míče i na střelu. Jeho technický pokus levou nohou minul maltskou branku asi o dva metry.

53

Lafata hlavou připravil míč pro Necida, jenže ten si pomohl v souboji faulem na obránce Baldacchina.

55

Gebre Selassie zakombinoval na levé straně s Daridou, který po zemi střílel do boční sítě.

57

K míči se snad poprvé v utkání dostal také český náhradní brankář Koubek, kterého čeští fotbalisté zapojili do kombinace.

58

Další ránu vypustil směrem k maltskému brankáři Darida, ani teď mu ale rozměry brány nestačili. Mířil nad břevno.

60

Darida našel přímo před bránou osamoceného Lafatu. Ten tutovku neproměnil, hlavou totiž trefil brankáře Bonella.

62

Střídání Malta: ze hřiště odešel Roderick Briffa, nahradil ho Rowen Muscat

63

Ve chvíli, kdy začalo nad stadionem znovu pršet, se obraz hry dál nemění. Češi kombinují s míčem, Malta se brání.

65

Gebre Selassie hlavou připravil gólovou šanci pro Kadeřábka. Tomu sice střela nesedla podle představ, i tak ale nadělala brankáři Bonellovi velké problémy. Roh pro Česko.

68

Mareček hledal u vzdálenější tyče Gebre Selassieho, který se nedostal přes bránícího Malťana.

70

Hubník našel za obranou Necida, jenže střídající český útočník si nepohlídal své postavení a zastavil ho ofsajd.

73

Debutující Schick připravil z levé strany krásným stříleným centrem slušnou příležitost, jenže Lafata ani Skalák za míčem nešli dostatečně důrazně. Češi rozehrají alespoň roh.

74

Střídání Malta: ze hřiště odešel Luke Gambin, nahradil ho Llywellyn Cremona

74

David Lafata (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 4:0
Lafata svým typickým způsobem zvyšuje na rozdíl čtyř branek. Po rohovém kopu od Daridy nejprve nejlepší střelec české ligy hlavou trefil brankáře Bonella a z následné dorážky už nemohl minout.

75

Střídání Malta: ze hřiště odešel Clayton Failla, nahradil ho Ryan Camenzuli

77

Darida se vrátil na vlastní polovinu, kde obral o míč Malťana Fenecha a ještě se nechal faulovat.

79

Počet diváků 0

80

Mareček z pravé strany z púrvního doteku připravil střeleckou pozici pro Skaláka. Záložník Brightonu trefil z úhlu brankáře.

81

Tomáš Necid (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 5:0
Schick nastoupil netradičně na levé straně, i tam se mu ale daří. Další jeho přesnou příhru před bránu si zpracoval Necid a uklidil míč k tyči maltské branky.

84

Zápas už se pouze dohrává a český tým je blízko prvnímu čistému kontu v éře trenéra Vrby.

87

Jenže nula brankáře Koubka teď byla v ohrožení. Šanci kapitána Malty Mifsuda ovšem zastavil odmávaný ofsajd.

87

Střídání Malta: ze hřiště odešel Henry Bonello, nahradil ho Justin Haber

88

Za dalším gólem se dral Necid, proti brankáři Haberovi, který před okamžikem přišel na hřiště, ale ve vzdušném souboji neuspěl.

90

Střídání Malta: ze hřiště odešel Gareth Sciberras, nahradil ho Steve Pisani

90

Patrik Schick (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 6:0
Svůj aktivní výkon podtrhl vstřeleným gólem nejmladší člen českého týmu útočník Schick. Po asistenci u gólu Necida si v nastaveném čase zpracoval centr od rohového praporku a zblízka propálil brankáře Habera.